„Doma se nám podařilo vyhrát, ale venku se nějak nedokážeme prosadit. Prostě tam nedokážeme hrát to, co doma a doplácíme na to,“ říká Tomáš Košút, který odehrál v základní sestavě všech pět zápasů a pomalu se stává oporou zadních řad.

Jaké máte vysvětlení pro nezdary na hřištích soupeřů?

Doma nás ženou lidi, venku jsme ale nějací ustrašenější, nehrajeme svoji hru. I když se dostaneme do šancí, tak je neproměníme a trpíme tím.

Ve kterém z těch utkání jste byli nejblíže k bodovému úspěchu?

Na Bohemce jsme určitě měli bodovat. Ale i v Plzni jsme chtěli hrát svoji hru, kterou předvádíme doma. Na začátku se nám to dařilo, potom jsem ale udělal zbytečný faul před šestnáctkou a dostali jsme z toho gól. Pak nás zatlačili a my se z toho dostali až na začátku druhého poločasu, než jsme dostali další branku.

Zastavme se u vašeho faulu před prvním gólem. Z televizního záznamu to spíš vypadalo to, že Kolářovi docházely síly.

Taky si myslím, že to faul nebyl. Na hřišti je ale pánem rozhodčí. A jelikož to zapískal, tak to faul byl.

Nicméně Kolář byl v tom průniku hodně rychlý a vypadalo, že mu nestačíte. Zaskočil vás svojí rychlostí?

Rychlostí mě nezaskočil. Měl ale na výběr více možností, co s míčem udělá. Jestli půjde sám nebo přihraje. A já se musel rozhodnout, co udělám. Myslel jsem, že bude spíše přihrávat a pozdě jsem zareagoval na jeho pohyb.

V Plzni jste sice dostali tři branky, ale přitom jste tam zdaleka nepředváděli ustrašený výkon. Naopak často jste byli před šestnáctkou domácích a poměrně často jste i zakončovali.

To je náš herní projev. I venku chceme hrát jako doma, to znamená nezalézat, nenechávat soupeře rozehrát, bojovat o každý míč. Doma se nám to daří, venku se zatím nemůžeme prosadit. Plzeň měla prostě o kousek více štěstí. Ona svoje šance dokázala proměnit, zatímco my ne.

Jak hodnotíte své dosavadní výkony v soutěži?

Byli tam nějaké chyby, které bych nejraději smazal. Nechci na to ale myslet a raději se dívám dopředu na další zápas.

Před vámi je zápas s Ústím. To asi bude něco docela jiného. Nesebraly vám dvě venkovní porážky sebevědomí?

Musíme na to co nejrychleji zapomenout a Ústí bezpodmínečně porazit.

Ústí se ale v úvodu ligy neprezentovalo špatnými výkony. Dokázalo dokonce vyhrát v Brně, nováčkovská euforie dokáže zázraky…

Ať má euforii jakou chce, my ho prostě porazíme. Doma hrajeme svoji hru a nedíváme se, kdo proti nám zrovna stojí.

Očima Miroslava Soukupa

Slovácko má za sebou dva prohrané zápasy na půdě soupeře. Teď v domácím prostředí přivítá druhého nováčka v řadě. Trenér Soukup chce potvrdit stoprocentní zisk na domácí půdě. „Doma se nám podařilo utkání zvládnout, přestože jsme měli silné Teplice a nováčka z Hradce. Podle mě jsme je zvládli i herně dobře. Venku zatím přetrvává, že nejsme schopni se prosadit a přivést nějaké body. Takže zatím jsme napůl cesty.“

Jak moc mrzí venkovní porážky?

Je škoda, že se nám nepodařilo přivést žádný bod z venku. O to hůř se nám teď bude hrát s Ústím. Všichni jsme čekali, že jsme schopní uhrát minimálně bod za remízu z Bohemky a dostat se do plusových bodů. To se však nepodařilo. Teď se musíme zkoncentrovat na zápas s Ústím a potvrdit naše prozatimní kvalitní výkony doma.

Jaký zápas vaše mužstvo čeká?

Nemyslím si, že to bude něco jednoduchého. Ústí dosud v žádném zápase vyloženě nepropadlo a ukazuje, že kvalitu má. Proto jej nesmíme v ničem podcenit a připravit se poctivě, tak jako na Hradec.

Bude na Ústí platit stejný způsob hry jako na Teplice či Hradec, nebo vymyslíte něco nového?

Domácí zápasy jsme zatím zvládli. Dařilo se nám soupeře přehrávat, dostávali jsme se i do šancí. Ve dvou zápasech jsme skórovali pětkrát, což je velmi slušné. Z tohoto pohledu nemám důvod něco měnit. My jsme domácí tým a my chceme doma uspět. Samozřejmě se musíme připravit na to, jakým způsobem Ústí hraje, jaké má silné a slabé stránky. To je ale informace pouze pro nás. Vždy záleží na tom, jak dostaneme soupeře pod tlak, jak budeme aktivní a k čemu protivníka pustíme. Samozřejmě budu chtít, abychom to byli my, kdo bude ve hře dominantní. Jestli to bude o jednu či dvě branky, je jedno, ale každopádně budeme chtít vyhrát a znovu si připsat tři body.

Zbraň soupeře: Slovácku jsme vyměnili tři trenéry

Uherské Hradiště – Na Slovácko míří další prvoligový nováček, se kterým má Slovácko nevyřízené účty ještě z druhé ligy. Ústí nad Labem už tehdy vedl Svatopluk Habanec, který si na hradišťský tým věří i tentokrát.

Ústí má za sebou premiérových pět zápasů v Gambrinus lize. Jak byste váš vstup do soutěže zhodnotil?

Čekal jsem to horší. Nakopla nás výhra v Brně, velice slušný byl i zápas s Libercem, kdy jsme v závěru sahali i po vítězství. V Olomouci moc šancí nebylo a s Teplicemi by utkání slušela remíza. S počtem bodů jsme zatím spokojeni. Teď bychom opět chtěli bodovat.

Proti Slovácku se vám ve druhé lize dařilo, takže oblíbený soupeř?

(Smích) Když to řeknu trochu tvrdě, tak my jsme Slovácku vlastně vyměnili tři trenéry ze čtyř zápasů. Nejprve jsme přispěli k odvolání Malury na podzim 2007. Na jaře 2008 se po zápase u nás ze Slovácka poroučel Leoš Kalvoda a na podzim 2008 naše další dvě výhry znamenaly konec Jurkemika. Rádi bychom v tomto trendu pokračovali, tedy v těch vítězstvích (smích). Ale teď vážně. Slovácko je dnes trochu jinde. Je silnější, hlavně na domácím hřišti.

Co by mělo na domácí platit?

Informace o taktice, jak na Slovácko, vám samozřejmě neprozradím. Teď sice trenér Soukup provedl v Plzni malou kulišárnu se Švancarou, kterého asi záměrně nepostavil. O to víc se bude těšit na utkání proti nám. Tedy pokud není opravdu zraněný.