Fotbal, na který se dá dívat, fotbal, který přináší dramata až do posledních vteřin, fotbal, který zase táhne diváky do ochozů. Přidejme k tomu úporný fotbal Sparty a domácí výkony 1. FC Slovácko a obrázek o horních patrech Gambrinus ligy máme dokreslený.
Nás může těšit, že i fotbalisté Slovácka přispívají svými výkony, zatím na domácí půdě, k dobré úrovni soutěže. Dokladem toho bylo poslední utkání se Slavií Praha. Téměř 7000 diváků vidělo sebevědomý výkon svěřenců trenéra Soukupa, navíc okořeněný třemi brankami. Košút je stálicí v hradišťském dresu. Nezbývá než popřát Řepkovi dlouhé zdraví, aby ještě ve Spartě nějakou sezonu vydržel a my jsme na Slovácku mohli chodit na Košútův herní přehled a precizní hru hlavou.

Klíčem k defenzivě je Michal Kordula, který prožívá parádní sezonu. K sympatickým výkonům se rozehrál Volešák. Je pracovitý, nabídne se ke spolupráci, dobré výkony korunuje i brankami. Venca Ondřejka po střídání ukázal, jak se bojuje o dres. Bylo ho plné hřiště, nepříjemný pro soupeře v defenzivě, nevyzpytatelný v útoku. Co si ovšem fotbalista může přát víc, než když na něj diváci takzvaně chodí. Dnes chodíme na Filipka a Švancaru. Radost se podívat na klid a jistotu Mira Filipka na lajně i ve vápně. Mladí brankáři, choďte se učit! Petr Švancara zaslouží zvláštní kapitolu. S velkým fotbalem začínal na Slovácku, aby se sem oklikou zase vrátil. Nejlepší léta prohospodařil Peťa v Praze. Škoda, mohl mít sbírku repre dresů z celého světa. Ale to by zase nehrál tady.
Poslední mistrovské utkání v Ostravě utrpělo vyloučením Košúta. I v deseti hráčích to však bylo nejlepší vystoupení na půdě soupeře. I když bez bodového efektu, ale s herním příslibem před Olomoucí.

Postavení obou pondělních soupeřů v tabulce je po 11. kole lichotivé, především pro Slovácko. Kdo by před zahájením soutěže čekal horní patra tabulky, kladné skóre a plusové body? Čekají nás ovšem ještě Mladá Boleslav a Sparta, ale také Brno a Liberec. Olomouc už v loňské sezoně na hřišti Slovácka předvedla hru, ve které pokračuje kvalitativně o třídu výš i v letošním roce.

Atraktivní fotbal založený na rychlosti získávání míče v jakémkoliv prostoru, pohybu jednotlivých hráčů a hbitosti v osobních soubojích – to jsou atributy hry Olomouce. Hráči Sigmy získávají spoustu odražených míčů, jejich největší zbraní je rychlý protiútok vedený velkým počtem hráčů. Dlouhodobě dobře propracovaným prvkem je také zahrávání standardních situací. Proto také Michal Hubník patří k nejlepším střelcům ligy.

Ladislav Botek

– narozen 22. 11. 1952 v Uherském Hradišti
– držitel profesionální trenérské licence ČMFS
– trenér mládeže 1. FC Slovácko
– v letech 1987–1988 trenér mužů Slovácké Slavie Uherské Hradiště
– ředitel Plavecké školy v Uherském Hradišti