V Uherském Hradišti s trestem počítali, ale že bude tak vysoký, to vedení klubu překvapilo. „Slovácko nikdy nedostalo žádný mírný trest. V nedávné minulosti obdrželi Švancara i Reinberk tresty na maximální hranici,“ hořce konstatoval trenér Miroslav Soukup. Samotný hráč dostal od klubu zákaz se k celé záležitosti jakkoliv vyjadřovat.

Slovácko se proti udělenému trestu odvolá. „Jeho výši trestu považujeme za nepřiměřenou a nesouhlasíme s ní. Máme za to, že komise znovu podlehla mediálnímu tlaku a již poněkolikáté udělovala exemplární tresty na úkor našeho klubu nemající obdobu doma ani v rámci UEFA. Rádi bychom viděli, že si disciplinární komise tak rázně počíná i v pro fotbal zásadnějších kauzách, potom bychom snad pro podobné tresty měli i pochopení. Odvoláme prostřednictvím ORK,“ píše se v prohlášení klubu.

Ondřejkovi nepomohl ani fakt, že není žádným karetním recidivistou a za svůj zkrat se ihned omluvil. „Disciplinární komise rozhodovala v kontextu s podobnými zákroky a tresty z minulosti. Trendem je trestat surovou hru. V tomto smyslu jsou instruováni rozhodčí a pochopitelně také posuzování disciplinární komisí jde s tímto trendem ruku v ruce,“ nechal se slyšet předseda disciplinární komise Jiří Golda.

Podle Miroslava Soukupa k výši trestu přispěla hysterie, která se kolem Ondřejkova zákroku rozpoutala. „Červená karta byla zasloužená, ale při udělování trestů by se mělo postupovat ve všech případech obdobně a výše trestu by měla být předvidatelná,“ dodal Soukup, který tak přišel o jednu z klíčových postav ofenzívy. „Je to velká škoda, ztrácíme ho na půlku jara. Je to pro nás komplikace,“ přiznal kouč.

Šikovného útočníka či ofenzivního záložníka teď čeká dlouhé trénování bez pořádného zápasového vytížení, naskočit bude moct jen do přípravných duelů juniorky. „Bude to pro něj těžké období bez zápasového zatížení, ale dál se bude připravovat v A-týmem,“ uzavřel Miroslav Soukup.

Disciplinární komise na svém prvním letošním zasedání řešila také výtržnosti z nedělního duelu mezi Mladou Boleslaví a Ostravou, který byl kvůli nepokojům v hostujícím sektoru na začátku druhé půle asi na čtvrt hodiny přerušen. Disciplinárka zahájila řízení s oběma kluby. Zástupce Mladé Boleslavi pozvala na příští zasedání kvůli porušení povinností pořadatelské služby, funkcionáře Baníku pak kvůli masovým výtržnostem hostujících fanoušků.

Řadění ostravských chuligánů odstartoval incident pod kotlem Boleslavi, kde jednoho hostujícího příznivce polské národnosti, který vnikl na trávník, v přítomnosti pořadatelů zbil zřejmě domácí fanoušek. Na to reagovali příznivci Baníku v protějším sektoru a pustili se do bitek s pořadateli. Zasáhnout musela policie. Dvěma fanouškům už soud ve zkráceném řízení zakázal vstup na fotbalová utkání.

Michal Sladký, ČTK