„Hrají ti, kteří mají aktuálně nejlepší formu. S Honzou počítáme, nedávno jsme mu dokonce prodloužili smlouvu a naše vztahy jsou nadstandardní," řekl po zápase proti Ostravě trenér Habanec.

Jak dlouho může mít hráč s trenérem nadstandardní vztah, když sedí na lavičce náhradníků?

To není o tom, že když máme nadstandardní vztah a trenér mě najednou posadí na lavičku, tak budu říkat, že Habanec je takový nebo makový. Je to o odlišování práce a jakým způsobem se spolu bavíme. Vztah je o tom, jakým způsobem si sednete. Úplně stejný vztah jsem měl s Petrem Uličným, nebylo to o tom, že kdyby mě nepostavil, tak bych říkal, že Uličný je hrozný. Tak to není. To je naše práce a takovým způsobem se to momentálně vyvrbilo. Chtěl udělat změnu. Za výsledky je zodpovědný trenér, hlavu na špalek dává on. Když bude donekonečna věřit nějakým hráčům a nepůjde to, tak ho stejně nakonec vyhodí.

Proti Dukle jste střídal pět minut před koncem. Trenér Habanec vás poslal na hrot, jak jste se tam cítil?

Odehrál jsem tady pětašedesát zápasů, v některých jsem chodil dopředu na standardky podpořit Došana (Libora Doška), takže pro mě to nebyla žádná nová situace. Bohužel, žádný centr nebo nákop do vápna nepřišel, s výsledkem už nešlo nic udělat.

Do zápasu jste naskočil jako útočník, už se vám to někdy v kariéře přihodilo?

Jednou ve druhé lize. Hráli jsme s Mostem, měl jsem po zranění kolena a trenér Komňacký mě poslal do útoku na poslední dvě minuty – tehdy jsem zápas rozhodl.

Ve Slovácku jste odehrál 65 zápasů, ale momentálně sedíte na lavičce. Jaké to je?

Jaké to je…Rád nejsem, ale tak to je. Jediné co můžu, tak se snažím trénovat stejně, jako jsem trénoval a čekám na svoji šanci. Když trenér řekne, tak půjdu. Abych si udržel herní pohodu, tak chodím hrávat za béčko. Potkalo to Švejdíka a Matějovského ze Sparty, Pleška v Příbrami nebo Millera v Boleslavi, tak to je, nijak to neřeším. Život jde dál. Podobná situace může potkat každého.

Byl jste překvapený, že jste po Baníku nenastoupil do dalšího utkání? Vysvětloval vám to trenér?

Nenastoupil jsem v obou pohárových duelech s Boleslaví. Potom přišel Liberec, to už jsem tušil, že znovu přijde na mém postu změna. Trenér není od toho, aby vám to vysvětloval. Někdo vám to vysvětlí a někdo ne. To je na každém. Rozhodně nejsem ten, kdo bude někde brečet. Někde jsem četl, že je to kvůli tomu, že chce rychlejší rozehrávku dopředu. Má tam Radiče (Tomáše Radu), je to jeho rozhodnutí. Já budu dělat všechno pro to, abych byl připravený, když trenér řekne, že mám nastoupit.

Stoper Slovácka Jan Trousil.

Je běžné, že se ani nejzkušenějším hráčům nevysvětluje, proč vypadli se sestavy?

Nevím, jestli je to běžné. Neřeším, jestli je to tak, nebo tak. Jsem hráč, který patří mezi osmnáctku, teď jsem se poprvé nedostal mezi jedenáct, tak to prostě je. Není to tak, že bych byl skleslý a naštvaný. Prostě sedím na lavičce a žádnou vědu z toho nedělám. Věřím, že si ještě zahraji.

Musíte ve vašem okolí hodně vysvětlovat, proč nehrajete?

Samozřejmě. Ptají se známí, lidi v Brně a volají novináři. Ale co mám vysvětlovat? Trenér prostě změnil sestavu a jás tím nic nenadělám. Kdo chodím na zápasy Slovácka, ten si udělá svůj obrázek, jakým způsobem jsem hrál. Nevyhrálo se s Příbramí ani s Baníkem a trenér chtěl udělat nějakou změnu. Je to jeho věc, musím trénovat a přesvědčit ho, abych zase hrával.

Prožíváte složité období vaší kariéry?

Neřekl bych. Mám osmatřicet a dívám se na to úplně jinak jako v pětadvaceti. Podepsal jsem novou smlouvu, chodím za béčko a sedím na lavce. V pětadvaceti by se mi to kousalo těžce, ale momentálně nemám nikomu co dokazovat. Smlouvu jsem podepsal na základě nějakých výkonů, to se asi těžko může změnit po jednom zápase a říct, že najednou bylo všechno špatně. Herní styl je v nějakém vývoji a přednost prostě dostává Radič.

Ale určitě nechcete ten rok a půl strávit na lavičce?

Samozřejmě, že ne. Chtěl bych být ten rok a půl prospěšný trenérovi a vedení klubu v jakékoliv pozici. Nejlépe na hřišti.

Má vaše aktuální pozice náhradníka i nějakou výhodu?

Jedině to, že manželka je ráda, že nechodím domů pomlácený. Doma mě z toho dostávají děti. To nevadí, že nehraješ, už nejsi nejmladší, říkají.

Máte od trenéra úkoly, i když nehrajete? Plníte nějakou zvláštní roli v kabině nebo na tréninku?

Nejsem typ, který by chodil na tréninky uražený a dělal, že je to strašné, když Trousila vyhodil ze sestavy. To vůbec ne. Není to tak, že přestanu hrát a nebudu mančaftu přát. Kluky, kteří jdou do zápasu musíte povzbudit. Naladit je, aby se vyhrávalo. Když nebudeme mít body, tak budeme bití všichni. Snažím se působit na mužstvo pozitivně a ne chodit uražený, že nehraji.

Jak rozdílná je vaše současná situace od té, kterou jste zažil v Brně, když vás společně s Tomášem Poláchem vyřadili z kádru?

To bylo něco úplně jiného. Bylo to o tom, že nám dlužili a nevypláceli peníze. Odehráli jsme všechny zápasy. Dokonce jsme odtrénovali i meziblok po soutěži. Ze dne na den nám řekli, že můžeme jít a klidně je dát k arbitráži. K Brnu už nemá cenu se vracet, je to dávno za mnou a absolutně mě to nezajímá. Ve Slovácku je situace diametrálně odlišná. Jsem spjatý s mančaftem a nikdo mi nedává najevo, že mám odejít, že jsem starý nebo mám hodně peněz. To vůbec ne.

Do konce podzimu schází tři kola. Na sestupové místo máte dvoubodový náskok, to není zrovna ideální pozice, že?

Hrajeme o holé přežití. Jednoznačně musíme se všemi mančafty bodovat. Pokud dvakrát vyhrajeme a jednou remizujeme, tak budeme mít dvacet bodů. V našem postavení je to, co bychom si představovali a mohli udělat. Zbytečnými remízami s Příbramí a Baníkem jsme doma poztráceli body. Pokud bychom vyhráli, tak tady teď možná nesedíme a neděláme žádný rozhovor.

Zítra vás čeká v Brně Znojmo, které se v posledních zápasech neuvěřitelně zvedlo.

V Brně se nám v poslední době daří. Hlavně by bylo hodně špatné se Znojmem prohrát. V dalším kole nás čeká Slavia a byli bychom pod velkým tlakem. Chce to minimálně šest bodů, abychom utekli ze spodku tabulky. Pokud je nezískáme, tak nás čeká perné jaro.

Nastoupíte proti Znojmu?

Je jasné, že chci hrát v každém zápase, nejde o to, jestli je to Znojmo nebo Sparta. Nastoupit ale může jenom jedenáct lidí.

Ve Slovácku máte smlouvu do roku 2015. Už jste přemýšlel, co budete dělat dál?

Samozřejmě. Zatím jsem si udělal trenérskou licenci A, rád bych si udělal i profi licenci, ale je těžké se tam dostat. Z dvou set lidí berou patnáct, je to nějakým způsobem limitované. Po skončení kariéry bych rád u fotbalu zůstal. Ideální je pokračovat ve stejném klubu, ve kterém jste skončil kariéru. Když bude zájem, tak se tomu absolutně nebudu bránit.

Poznámka Stanislava Dufky: Trousil nebo Rada? Ať rozhodne ten, kdo dává hlavu na špalek

I když o tom ani jeden nemluví, je to souboj o místo v sestavě mezi dvěma nejzkušenějšími fotbalisty Slovácka. Souboj o prémie, prestiž i ligové starty. Do zápasu s Baníkem nedotknutelný Jan Trousil momentálně místo kapitánské pásky fasuje v sychravém podzimu teplou deku a míří na lavičku náhradníků. Nehraje, i když ani jeden jeho výkon se nedal označit jako vyložený propadák. Kouč Svatopluk Habanec zatím tah se zařazením Tomáše Rady na Trousilovo místo výsledkově ustál. Po středečním tréninku při žádosti o rozhovor dobře věděl, že se bude řeč točit kolem nejstaršího hráče Slovácka. „Jdete ohledně Honzy Trousila, že?"

Trenér rozhoduje o sestavě a je zodpovědný za výsledky a výkony mužstva. Hraje také o svou budoucnost v klubu. Odvážný tah s Radou zatím Habancovi celkem vychází. Místo Trousilových důrazných hlaviček a odkopů si fanoušek pomalu zvyká na Radovu rozehrávku. Mimochodem, pozornému diváku jistě neuniklo, že třetí gól proti Liberci a druhý v Olomouci padly právě po rozehrávce „nového" stopera Slovácka.

Takže Trousil, nebo Rada? Nechme rozhodnout trenéra. „On dává hlavu na špalek," jak přesně vystihl v našem rozhovoru bývalý kapitán Jan Trousil."

Očima trenéra Svatopluka Habance

„Honza Trousil nehraje, protože jsem viděl určité věci, které od něho nebyly úplně ideální. Chtěl jsem něco změnit a zkusil jsem na jeho post Tomáše Radu, protože se mně momentálně hodí víc na rozehrávku. Absolutně Honzu neodstřeluji, dobře vím, že je nám schopen ještě pomoci, ale momentálně jsem se rozhodl jinak. Důvod ke změně zatím není, až uvidím, že stoperská dvojice nefunguje, tak to budeme řešit. Momentálně dostáváme nejvíc branek po chybách krajních obránců."