Po zápase na Žižkově mu vysekl poklonu i trenér Miroslav Soukup. „Honza měl v závěru něco s prstem, nechal se ošetřit a zápas dohrál, klobouk dolů před jeho přístupem a výkonem,“ poznamenal pro klubový web kouč Slovácka. Právě potíže s nohou by mohly ohrozit Trousilův start v závěrečném podzimním kole Gambrinus ligy proti Mladé Boleslavi.

Jak k vašemu zranění došlo? Nastoupíte v pondělní dohrávce?

Vzal jsem Kalivodovi balon, on mně došlápl na nárt a trefil se přímo do prstu, bolelo to jako čert. Ale určitě se to dá dohromady, proti Boleslavi chci rozhodně hrát.

Souhlasíte s tím, že výhra na Žižkově byla jedna z nejdůležitějších v podzimní části ligy?

Už po nešťastné prohře s Libercem jsem říkal klukům, že pro nás je nejdůležitější zápas na Žižkově. Nechtěli jsme připustit, aby se na nás Viktorka dotáhla. Nebyl to sice zápas úplně o všechno, protože bodů jsme měli relativně dost, ale byl z té kategorie hodně důležitých. Celý týden jsme se připravovali na Žižkov, Liberec jsme v týdnu skoro vůbec nerozebírali. Jeli jsme do Prahy vyhrát, a to jsme také splnili.

Po zápase jste dostali dva dny volno. Bylo to v plánu nebo to byla odměna za výhru?

Den po zápase, je obyčejně jenom výklus. Tím, že jsme vyhráli, nám ho trenér odpustil. Každý si udělal rehabilitaci po zápase podle svého. Další den bylo volno naplánováno, takže tentokrát se to jakoby spojilo.

Dá se tedy říct, že za tři body, byl den volna navíc?

Ano, ano. Nemuseli jsme na těch pětadvacet třicet minut do Hradiště a každý si udělal výklus doma.

Když se podíváme na vaše výsledky, tak všechna mužstva, která jsou pod vámi jste mimo Slavie porazili, nebo jste bodovali na jejich hřišti. To je velké plus do jarních odvet…

Určitě to plus je, ale já tvrdím, že tabulka mimo prvních čtyř pěti mančaftů, které mají ustálené kádry a mají svou kvalitu, může být poskládaná jakkoliv. Zbývající kluby jsou na tom relativně stejně finančně i kádrově. Jde jenom o to, jakým způsobem se ostatní mužstva vypořádají s tlakem a vyvarují se chyb. Kdo chybuje, tak se logicky pere o padáka.

Obrana je letos hodně stabilní, přesto se ani vám nevyhnuly chyby.

Po některých našich zápasech, ve kterých jsme nebyli herně horší, ale dělali jsme triviální chyby, jsem byl hodně vytočený. Na druhou stranu tvrdím, že jsme zatím asi vydolovali, co jsme měli.

Po polovině ligy máte dvacet bodů. Asi se nebudeme bavit o tom, že na jaře budete bojovat o záchranu. Takže spokojenost?

Kdybychom měli o tři body víc, což jsou ty tři góly, které jsme dostali v poslední minutách, byla by spokojenost daleko větší. Ty body nám můžou chybět v tom, abychom dotlačili Slovácko třeba na šesté místo, kde všichni chceme být. Za ideální bych považoval šestadvacet bodů. Herně to špatné nebylo, mě mrzí jedině nevydařený poločas proti Slavii. Ve všech ostatních zápasech jsme mohli bodovat. Chtěli bychom podzim završit výhrou a připravit se na jaro v dobré atmosféře. Kdyby se to podařilo, byla by spokojenost s podzimem na osmdesát procent.

V pondělní dohrávce vás čeká Mladá Boleslav, která má venku třetí nejlepší ofenzivu. Během podzimu jenom dvakrát neskórovala.

Co si pamatuji, tak Boleslav měla v útoku vždycky kvalitu. Začínalo to Radimem Holubem, teď řádí v útoku výborný Marek Kulič. Ale stejně k nám přijel favorizovaný Jablonec a žádné velké šance si nevypracoval. Věřím, že ani Boleslav si moc šancí nevytvoří, a ten zbytek Mira Filipko pochytá. Doufám, že dáme doma víc než jednu branku. Zápas se hraje na Mikuláše, tak snad kluci spustí gólovou nadílku a odnese to zrovna Boleslav.

V lize jste vstřelil jedenáct branek, poslední v březnu 2009 právě proti Boleslavi. Vzpomněl jste si na to před zápasem?

Je to tak. Před dvěma dny jsem zrovna říkal manželce, že je to hrůza, když jsem nedal více než dva roky gól. Je to jedna z věcí, která mně kazí dobrý dojem z mého působení na Slovácku. Nejsem schopný dát branku, i když se do nějakých šancí dostanu. Potřeboval bych se trefit i sám pro sebe, pro svůj dobrý pocit. Buď se proberu teď, nebo si to nechám až na jaro. Na druhou stranu to zase nijak neprožívám, do Hradiště mě kupovali abych plnil defenzivní úkoly a řídil obranu.

Už jste vzpomínal, že se zápas se hraje na Mikuláše. Vy máte tři malé děti, nekomplikuje vám to nadílku? Neproběhne u Trousilů o den dřív?

Samozřejmě, že bych byl raději doma s dětmi, ale to nemá cenu řešit. Mikuláše bude s dětmi trávit manželka a my si ho uděláme jindy. Zase se na mě můžou podívat v televizi. Já si hlavně přeji, abychom zápas zvládli a na konci roku se společně s fanoušky radovali z výhry.

Před rokem jste musel odejít z Brna a během vánoc sháněl angažmá. Budou z tohoto pohledu u vás letos svátky klidnější?

Řekl bych to asi takto. Nikdy nespojuji fotbal s rodinou. Po tom, co se nám narodilo třetí dítě, už to odděluji, ani minulý rok jsem si svátky nenechal pokazit. Jestli si někdo před rokem v Brně usmyslel, že nás s Poláchem vyhodí, tak já jsem do toho rodinu netahal. Věřil jsem, že nějakou fotbalovou kvalitu mám a do ligy se znovu dostanu. Děti vůbec nezajímá, jestli nám nějaké problémy v práci. Musím ale říct, že letos budou Vánoce o to lepší, že mám ve své práci klid.

Můžete prozradit věk vašich dětí?

Nejstarší Anetka má osm let, Filipovi je pět, a nejmladší Matěj má čtyři měsíce.

Předpokládám, že Filip už trénuje někde v přípravce?

Ano, máte pravdu. Filipa v Brně trénuji já, společně s Pepou Dvořáčkem, který dřív pískal. Jsou to ročníky 2005 a 2006.

Pondělní dohrávka je letošním posledním ligovým zápasem. Jaký máte program do konce roku?

Byli jme za trenérem, jakým způsobem to bude vypadat, a dali jsme si ruku na to, že pokud uděláme z posledních dvou zápasů čtyři body, tak se udělá program výrazně pro naše dobro. První kámen jsme k tomu položili na Žižkově, teď musíme přidat ten druhý, abychom po zápase proti Boleslavi mohli nějakých dvacet dnů strávit s rodinami. Je to jenom na nás, taková byla dohoda s trenérem.

Stanislav Dufka