Velezkušený stoper kvůli zranění sice musel vynechat přípravný duel se Senicí, na Liberec už však bude stoprocentně připraven.

Honzo, máte za sebou třináct ligových zápasů v dresu Slovácka. Který vám vyšel nejlépe a který se naopak nepodařil?

Nejlépe beru každý zápas, který vyhrajeme a nebo je aspoň bodový. Odehráli jsme pět zápasů s nulou, takže ty byly určitě dobré. Osobně jsem se hodně dobře cítil v zápase se Spartou. Bylo tam hodně soubojů s Kweukem, mohl jsem změřit síly s tak dobrým hráčem. Myslím, že jsme z tohoto souboje vyšli dobře celá obrana. Dobře ze svého pohledu nehodnotím střetnutí se Slavií, hlavně první poločas. Dostali jsme tři góly a během třiceti minut znehodnotili celý zápas. Hned po zápase jsme si řekli, že jej musíme vymazat z naší paměti a jít rychle dál.

Přípravný zápas se Senicí jste vynechal kvůli zdravotním potížím. Už je všechno v pořádku?

Po zápase jsme byli běhat v lese a ráno mě trochu bolely vazy vzadu na koleni, tak jsme se s trenérem domluvili, že vynechám jeden den tréninku a utkání se Senicí. V Brně jsem byl na rehabilitaci, byl jsem si i zaběhat a už to vůbec necítím.

Trenér Soukup vám na reprezentační přestávky připravuje samá překvapení. Jednu z nich jste strávili různými míčovými hrami kromě fotbalu, teď jste zase navštívili netradiční posilovací centrum. Jak vám taková příprava vyhovuje?

Je to určitě zajímavé. Na hřišti jsme pořád. Že se to takto odlehčí a dá se tam jiný druh sportu, to určitě vítáme. Docela rád bych tam viděl i tenis, ale snad na něj bude čas po sezoně. Nejde ale o žádné uvolnění. Někdy nám to dá zabrat více než klasický trénink, protože zatěžujeme jiné svaly, než na které jsme zvyklí.

Před vámi je závěr podzimu a tři poslední zápasy. Těšíte se už hodně na zimní přestávku?

Netěším se na ni. Letos je pozitivní, že mi drží zdraví. Odehrál jsem všechny zápasy, takže unavený nijak zvlášť nejsem. Jsou před námi ale už jen tři kola a my se na ně musíme co nejlépe připravit. Co nejdříve se musíme přehoupnout přes dvacet bodů. Liberec je ale hodně kvalitní soupeř, který patří k nejlepším mužstvům v lize, dává hodně branek. Ale ve stejné roli k nám přijel Jablonec a také prohrál. Nechceme doma prohrát pátý z osmi zápasů. Věříme, že když budeme hrát svůj fotbal, tak nám přinese body s kýmkoliv.

Který ze tří posledních soupeřů bude nejtěžší? Hned zítra Liberec?

Ani jedno utkání už není lehké. Papírově by to měl být Žižkov, ale jde jim o moc a hrajeme u nich. Musíme se tam připravit na hrozně těžký zápas. Doma jsou silní, určitě nás budou chtít rozkopat. Liberec je hodně fotbalový mančaft, a jestli s nimi budeme chtít hrát úplně otevřený fotbal, tak to bude voda na jejich mlýn. Boleslavi se teď také daří, takže nás čekají tři těžké zápasy. Můj cíl ale je, abychom z těch utkání nahráli šest bodů. Devět by bylo zlatých, šest by bylo super. Na hřišti to ale může být všechno jinak.

Očima Miroslava Soukupa

Po reprezentační přestávce míří na Slovácko další velmi silný soupeř. Liberec je se sedmnácti body, uhranými na hřištích soupeřů, druhým nejúspěšnějším celkem hned po Spartě. Proto svěřence trenéra Miroslava Soukupa čeká v předposledním domácím zápase nelehký úkol – pokusit se neprohrát a přiblížit se k dvacetibodové hranici, která může znamenat větší klid pro zimní přípravu.

„Liberec má ve svých řadách spoustu kvalitních hráčů. Je to kompaktní celek. Změny, které přišly v létě, tým neoslabily a naopak jimi vhodně nahradili odchody. Nejvýraznějšími osobnostmi Severočechů jsou zkušení Nezmar se Štajnerem, vedle kterých vyrostl reprezentant Gebre Selassie. Zvláště Štajner, když je v dobré formě, tak z jeho hry sálá velká kvalita. Je schopen připravit spoustu gólových příležitostí a branky dává i sám. Teo je velmi kvalitní obránce, který svoji roli zvládá v klubu i reprezentaci.

Trénoval jsem ho v jednadvacítce, takže jej znám velmi dobře. Zapomenout nesmím ani na Honzu Nezmara, který hraje výborně i na postu stopera, kde jako hrotový útočník překvapivě nastupuje. Navíc nic neztratil ze své střelecké potence, ke stovce gólů přidává i další. Zapomenout nesmím ani na výborného Breznaníka, který má formu a v každém zápase předvádí famózní výkony. Trojice Gebre Selassie, Štajner, Breznaník, to jsou v tuto chvíli největší hvězdy Liberce. K tomu se mužstvu celkově daří a je v pohodě. V zápasech venku se jim hraje velmi dobře, o čemž svědčí i jejich statistika, kdy ze sedmi zápasů venku pětkrát vyhráli a dvakrát remizovali. Se Spartou jsou na prvních místech ve statistice zápasů venku. To samo o sobě svědčí o kvalitě soupeře, který k nám přijede.“

Šilhavý: Slovácko má náš respekt

Fotbalistům Liberce se proti Slovácku dlouhodobě daří, naposledy s ním prohráli už před osmi lety. I teď budou svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého favoritem. Jako první dokázali v této sezoně porazit pražskou Spartu, v tabulce Gambrinus ligy jim patří druhé místo.

V posledních čtyřech kolech jste bodovali naplno. Nepřibrzdila reprezentační přestávka stoupající formu vašeho týmu?

Myslím si, že ne, ale může se stát cokoliv. Naopak se některým hráčům podařilo doléčit zranění. Uvidíme na Slovácku.

Zatím se vám daří víc venku, kde jste ještě neprohráli, než doma…

Nemyslím si, že se nám doma nedařilo. Spíš to byly dva poločasy proti Dukle a Baníku. Snažíme se hrát stejný fotbal jak doma, tak venku. Hlavní je zisk bodů, a ty jsou stejné jak za výhru doma, tak za tu venku.

Teď vás čeká Slovácko, které je pro Liberec z kategorie těch příjemnějších, protože se mu proti němu dlouhodobě daří. Takže si jedete pro další tři body?

(úsměv) Jak jsem už říkal, chceme hrát stejně doma jako venku. Takže i na Slovácku budeme hrát útočně a aktivně. Na druhou stranu má ale Slovácko náš respekt, protože na domácím hřišti je hodně silné a produkuje útočnou hru, kterou podporují výborní fanoušci. Jedeme s pokorou a s tím, že na hřišti odevzdáme maximum a popereme se o vítězství.