Kouč prvního mužstva bere zkoušku mladíků vážně. „Není to vůbec o tom, že by tady měli jenom doplnit počty. Všichni nastupují za českou reprezentaci v mládežnických výběrech a já jsem je viděl hrát asi třikrát. Také reference na všechny tři jsou velice dobré. Jsou s mužstvem, je potřeba všechny vyzkoušet a šanci jim dát. Teď se nám to trošičku - nechtěl bych říct zkomplikovalo, ale přišli čtyři hráči z Makedonie, a ty budu chtít vidět v akci nejdřív. Toto jsou naši kluci a my pro ně můžeme sáhnout kdykoliv,“ přiznává trenér Mazura, pro kterého angažování mladíků není žádná novinka.

„Dneska to rozhodně není o letech. Já to vím z Brna, kde jsem vedl šestnáctiletého Mazucha, který hrával ligu pravidelně. Je to o tom, jestli ten kluk na to má a dokáže se prosadit v mužském fotbale.“

Pro mladé fotbalisty nominace do širšího kádru až tak velkým překvapením nebyla. Všichni tři už si atmosféru prvního týmu vyzkoušeli – při posledním podzimním duelu Slovácka totiž seděli na lavičce náhradníků.

Jeli podle Mazury

„Před zápasem s Jabloncem jsme s áčkem i celý týden trénovali. Já už jsem byl čtvrt hodiny před koncem dokonce připravený střídat, ale po vyrovnávacím gólu Smetany si to trenér rozmyslel,“ vzpomíná Tomáš Jeleček.

„O tom, že pojedeme s áčkem i na soustředění, nám řekl trenér po skončení podzimu. Přes svátky jsme od něho dostali individuální tréninkový plán. Dostali jsme sice plán i od našich trenérů z dorostu, ale trénovali jsme podle trenéra Mazury,“ doplnil svého kamaráda Filip Hlúpik.

Jak moc těžké je pro mladé hráče zapadnout do kolektivu zkušených fotbalistů a jak je vlastně parta kolem Petra Švancary přijala? „Nemáme žádný problém. Určitě je rozdíl trénovat s dorostem nebo s áčkem. Je to náročnější fyzicky, ale také psychicky. Nesmíme dělat žádné chyby, protože nám to trenér nebo i hráči hned vytýkají. Snažíme se, aby těch chyb bylo co nejmíň. Je to pro nás nová zkušenost, šance prosadit se do kádru tady určitě je,“ myslí si Vlastimil Daníček.

Mládí ale není jenom přednost. Téměř ve všech kolektivních sportech patří k nejmladším hráčům různé nepříjemné povinnosti. V kolektivu fotbalistů Slovácka je to stejné jako všude jinde. „No, je to pravda,“ přiznává nesměle Daníček a vyjmenovává, co všechno mají mladí fotbalisté v popisu práce. „Před tréninkem musíme dofoukat balony a na přípravu bereme různé tréninkové pomůcky, které zase po tréninku uklízíme. Na soustředění jsme ještě třeba vozili do prádelny špinavé prádlo.“

Filip Hlúpik, narozen: 30. 4. 1991; fotbalová profese: Záložník; starty za reprezentaci Česka: U18 – 3
Tomáš Jeleček, narozen: 25. 2. 1992; Fotbalová profese: Útočník; Starty za reprezentaci Česka: U16 – 11, U17 – 5, U18 – 2
Vlastimil Daníček, narozen: 15. 7. 1991; Fotbalová profese: Obránce; Starty za reprezentaci Česka: U16 – 4

Stanislav Dufka