Podceňovaný celek z Uherského Hradiště zaskočil vydatně posílený ostravský Baník, v přímém souboji dvou sestupem ohrožených týmů zvítězil na vítkovickém stadionu 2:1 a moravskému rivalovi se vzdálil na čtyři body.

„Dneska jsme vyhráli bitvu, ale válku ještě určitě ne,“ připomíná hostující trenér Michal Kordula.

Lepší dárek ke čtyřicátým narozeninám, které ratíškovický rodák oslavil minulou neděli, dostat od semknutých svěřenců nemohl. Slovácko vyhrálo venku po dlouhých čtrnácti měsících.

„Jsem hlavně rád, že jsme zápas dotáhli do vítězného konce, nicméně moje pocity jsou takové trošku rozpolcené. Chtěl jsem, abychom byli v zápase aktivnější, ale byli jsme moc pasivní a prvních dvacet minut hráli v hlubokém bloku, což jsme určitě nechtěli. Vítězství je cenné, ale výkon příště musí být lepší,“ ví Kordula.

Euforii nedával nijak najevo. Sám dokonce soucítil s domácími kolegy.

„Je mi líto kluků z ostravského realizačního týmu, které znám velmi dobře. Vím, co teď zažívají. Na druhé straně jsem pochopitelně šťastný,“ prohlásil.

Baníku nepomohly ani zimní posily. Domácí kouč Radim Kučera poslal v úvodním jarním zápase do boje všechny nové tváře. Ani brankář Laštůvka, obránci Procházka, Fleišmann, Psyché ani záložníci Fillo, Jirásek či útočník Diop zkázu v podobě porážky neodvrátili.

„Naše výhoda oproti Ostravě byla možná v tom, že mužstvo je dlouho spolu. Kluci jsou na sebe zvyklí, mají automatismy v útočné i obranné fázi. Rozhodly součinnostní věci, kolektiv,“ cítí Kordula.

Obezřetněji a jednodušeji

V základní sestavě Slovácka se objevila pouze jedna ze tří zimních posil. Devatenáctiletý Janošek nastoupil místo nemocného kapitána Šumulikoskiho a na pozici číslo šest podal slušný výkon. Svůj standard ale odvedli všichni hostující fotbalisté.

Sehraný a dobře připravený tým zvládl hlavně obranné povinnosti. I když hosté nebyli tak aktivní, dvakrát využili nedůrazů ostravských zadáků.

Nejprve ve 33. minutě skóroval stoper Hofmann, krátce po změně stran si šestý gól v letošní sezoně připsal útočník Zajíc, když za bezmocného Laštůvku hlavou usměrnil centr Petra. Baník stačil výsledek důsledným Poznarem pouze snížit.

Jinak toho hráči Slovácka soupeři mnoho nedovolili.

„Věděli jsme, že se nás Baník bude snažit dostat pod tlak, proto jsme chtěli hrát trošinku obezřetněji a jednodušeji. Přesto jsem si myslel, že budeme hrát aktivněji,“ říká Kordula.

Defenzivní taktiku před důležitým sobotním duelem neordinoval.

„Žádný záměr v tom nebyl,“ tvrdí kouč Slovácka. „Zkrátka jsme nebyli dostatečně sebevědomí v rozehrávce a vůbec jsme se nedostávali do konstrukce a výstavby hry,“ přidává.

„Takhle nechci, abychom se prezentovali. Na druhé straně se hráčům nedivím, a přestože jsme vůbec neřešili nějaký tlak na výsledek zápasu, bylo na nich vidět, že nechtějí udělat chybu a často místo konstruktivního řešení rozehrávky volili řešení do jistoty,“ dodává Kordula.