„Nemáme stanovený cíl v podobě konkrétního umístění. Pokud se nám ale podaří zopakovat osmou pozici z poslední sezony, budeme spokojeni,“ pronesl výkonný ředitel klubu Ladislav Minář.

Mužstvo má k němu dovést nový trenér, dvaapadesátiletý Mazura. Olympijský vítěz z roku 1980 usedl na lavičku místo Pavla Hoftycha, který odešel do druholigových Bohemians 1905.

„Jsou tady pracovití hráči. Tým je optimálně složený z mladých a zkušených hráčů. Nikdo není zraněný,“ pochvaluje si Mazura, který na začátku června podepsal s vedením smlouvu na tuto sezonu s jednoroční opcí.

Kabinu okysličila mladá krev

Bývalý kouč Drnovic, Brna a Trnavy zastává jinou trenérskou filozofii, než k hráčům kamarádský Hoftych. „Pod Hoftou to bylo volnější. Teď byla příprava mnohem tvrdší,“ přiznal Miloslav Penner, který je v pětatřiceti letech a se 241 prvoligovými duely nejzkušenějším hráčem Tescomy.

Nejstarší zlínský fotbalista si zatím svůj post na levém kraji defenzivy drží, a to navzdory tomu, že kabinu v létě okysličila nebývalým způsobem mladá krev. Pazdera, Malý, Čelůstka, Konečník, Bačík. Ani jeden z pětice místních odchovanců nemá více než 21 let. Už brzy si ale do svých osobních statistik začnou zapisovat zápasy v nejvyšší soutěži.

„S mladými pracuji rád. Všichni mají šanci. Záleží jen na nich, jak se jí zhostí,“ podotkl Mazura.

Nejblíže základní sestavě jsou momentálně pravý bek Čelůstka a levý záložník Konečník.

Jisté místo mají i dvě letní posily. Tomáš Kóňa, který přišel na půlroční hostování ze Sparty Praha, se podělí o tvorbu hry se Šmahajem. Narozdíl od předchozích sezon tak bude uprostřed zlínské zálohy scházet klasický defenzivní štít.

„Oba umí útočit i bránit. Úlohy si rozdělí podle toho, jak se budou v jednotlivých utkáních cítit,“ nechává jim Mazura volnost.

Ten bude hodně spoléhat na střelecké schopnosti útočníka Karla Kroupy, který vystřídal v týmu jiného brněnského odchovance Pacandu, jemuž se jarní hostování v Tescomě příliš nepovedlo.

Urostlý Kroupa přestoupil z Teplic a soudě dle přípravných zápasů si musí vedení klubu nad jeho nákupem mnout ruce. Syn nejlepšího československého fotbalisty roku 1977 měl ve čtyřech duelech průměr jedné branky.

„Zatím mi to tam padá. Důležité ale bude, aby se to přeneslo i do ligy,“ pravil Kroupa, který může nastupovat v útočné dvojici s rychlonohými Žůrkem a Vyskočilem, nebo v případě potřeby s druhou věží Bačou.

Opatrná slova volí před startem soutěže rovněž Mazura, ačkoliv jeho družina vyhrála pět posledních přípravných střetnutí celkovým skóre 12:3 a na herním soustředění v Rakousku porazila mimo jiné účastníka Poháru UEFA skotský FC Motherwell 2:1.

„Těmto výsledkům nedávám velkou váhu. Vše ukáže až liga,“ odkazuje nový zlínský trenér na první sobotní zápas doma s Jabloncem.