„Ve Znojmě jsem dával i více gólů,“ usmívá se velký talent českého fotbalu.

A právě na přesné zásahy Filipa Vecheta bude domácí tým z Uherského Hradiště spoléhat v republikovém finále Sportovní ligy základních škol v minifotbalu.

Závěrečný turnaj hostí ve čtvrtek a v pátek Městský stadion Miroslava Valenty. Domácí naděje patří mezi velké favority. „Já si myslím, že máme docela silné mužstvo. Ve škole je hodně dobrých fotbalistů, takže máme na to, abychom soutěž vyhráli,“ říká Vecheta.

Na finále sportovní ligy základních škol, které se hraje o Pohár ministra školství, se těší. „Je to super soutěž. Hodně si ji s kluky užíváme,“ říká talentovaný fotbalista.

Nadaný mladík bere školní soutěž jako příjemné zpestření fotbalové sezony. Běžně rodák ze Znojma nastupuje v žákovské lize, v dresu Slovácka bojuje s moravskými rivaly o co nejlepší umístění. „Letošní sezona je docela povedená. Snažíme se být do třetího místa,“ říká Vecheta.

Ten nastupuje pod vedením trenérů Roberta Blaška a Martina Kozla ve věkové kategorii U15, občas ale vypomáhá i mladším dorostencům.

Starší žáci Slovácka jsou zatím v tabulce čtvrtí, když bodově zaostávají za vedoucí dvojicí Olomouc – Ostrava i třetí Karvinou. „Nějaké zápasy nám nevyšly. Snažíme se ale hrát technický kombinační fotbal, na výsledky až tolik nehrajeme,“ říká Vecheta, který po příchodu ze Znojma do vyhlášené fotbalové akademie potvrzuje v Uherském Hradiště pověst kanonýra. Vysoký forvard v třiadvaceti mistrovských zápasech zaznamenal sedmatřicet gólů. „Ve Slovácku už jsem si zvykl. Je tady jiný, profesionální přístup. Pracujeme hodně s míčem, věnujeme se technice i zlepšení jednotlivých dovedností,“ líčí.

O nadaného mladíka měla loni v létě zájem i Slavia Praha. Vysoký Jihomoravan ale nabídku z Edenu odmítl a raději šel do klubu, kde bude mít větší vytížení. „Slavia je velkoklub. Určitě je tam větší konkurence i tlak. Ve svém věku potřebuji hlavně hrát. Proto jsem zvolil Slovácko a vůbec toho nelituji,“ říká obdivovatel hvězdných útočníků Zlatana Ibrahimoviče a Cristiana Ronalda, který by si v budoucnu rovněž rád zahrál v jednom ze zahraničních klubů. „Je to můj sen,“ přiznává odchovanec Znojma.

Angažmá v Německu, Itálii či Anglii mu mohou zajistit i výkony v mládežnické reprezentaci. Momentálně je Vecheta členem české patnáctky, se kterou absolvoval turnaje v Argentině, Itálii nebo Irsku. Na mezinárodních akcích potkal třeba francouzského kanonýra, mistra světa i Evropy Davida Trezegueta.

Pod vedením trenérů Antonína Baráka staršího a Jiřího Vorlického nastoupil v roce 2018 v sedmi mezistátních duelech a připsal si čtyři góly. Díky svým brankám a výkonům byl odměněný i na galavečeru fotbalistů Slovácka. V kategorii U15 dostal cenu společně se Štěpánem Kozlem a Filipem Mandincem.

Pohledem šéftrenéra mládeže 1. FC Slovácko Zdeňka Botka„Filip k nám přišel před sezonou ze Znojma. Je to klasický střední útočník. Je vysoký, urostlý, gólový. Je mládežnický reprezentant České republiky. Usilovala o něj i Slavia Praha, nakonec šel k nám. Má velký talent, pod vedením našich trenérů jde ještě nahoru. Vypadá to, že bude nejlepší střelec žákovské ligy.“
Šéftrenér mládeže 1. FC Slovácko Zdeněk Botek