Trojnásobný mistr světa Pelé, který se od loňského září léčil s rakovinou tlustého střeva, strávil poslední dny svého života na klinice Alberta Einsteina v Sao Paulu se svojí rodinou. Dcera legendárního Brazilce Kely Nascimentová pravidelně informovala fanoušky o stavu Pelého přes sociální sítě. „Vše, čím jsme, je díky tobě. Bezmezně tě milujeme. Odpočívej v pokoji,“ napsala ve čtvrtek.

Naposledy…

„Inspirace a láska poznamenaly cestu krále Pelého, který pokojně zemřel. Na své cestě Edson okouzlil svět svou genialitou ve sportu, zastavil válku, po celém světě šířil to, o čem nejvíce věřil, že je lékem na všechny naše problémy: lásku. Jeho poselství se stává odkazem pro budoucí generace. Láska, láska a láska, navždy,“ uvedl oficiální účet Pelého.

Pelé a Josef Masopust v roce 1962.
Český fotbal kondoluje. Pelé byl král i pro Součka, Šilhavý zmínil respekt

Mezi prvními přispěchala s kondolencí jedna z největších současných hvězd Kylian Mbappé. „Král fotbalu nás opustil, ale jeho dědictví nebude nikdy zapomenuto,“ napsal francouzský útočník, který překonal Pelého rekord v počtu gólů na mistrovství světa.

Legendární Lionel Messi, který letos dovedl Argentinu k titulu, zveřejnil společnou fotku s Pelém se zprávou: Odpočívej v pokoji, Pelé.

Ronaldo: Pelé bude žít navždy v každém z nás

Truchlí i portugalská hvězda Cristiano Ronaldo. „Pouhé „sbohem“ věčnému králi Pelému nikdy nebude stačit k vyjádření bolesti, která v současnosti zasáhla celý fotbalový svět. Náklonnost, kterou mi vždy projevoval, byla oboustranná v každém okamžiku, který jsme sdíleli, dokonce i na dálku. Nikdy nebude zapomenut a jeho památka bude navždy žít v každém z nás milovníků fotbalu.“

Legendární brazilský fotbalista Pelé po finále MS 1970 v Mexiku
KVÍZ: Gól století, smrt na Maracaná a selhání božského copánku. Znáte finále MS?

Slavnému krajanovi vzdal hold i Neymar. „Před Pelém byla 10 jen číslo. Řekl bych, že před Pelém byl fotbal výhradně sportem. Pelé všechno změnil. Proměnil fotbal v umění, v zábavu. Dal hlas chudým, černochům a hlavně: zviditelnil Brazílii. Je pryč, ale jeho magie zůstane. Pelé je věčný!“

Smutná zpráva zasáhla i polského kanonýra Roberta Lewandowského. „Nebe má novou hvězdu, a fotbalový svět přišel o hrdinu,“ poslal vzkaz do nebes.

Kondoloval i Gary Lineker. „Pelé hrál hru, ke které se přiblížilo jen pár vyvolených. Možná nás opustil, ale patří mu fotbalová nesmrtelnost,“ vzkázal bývalý anglický reprezentant prostřednictvím Twitteru.

Smrt Pelého zdrtila i legendárního jamajského sprintera Usaina Bolta, nejrychlejšího muže planety, který se po atletické kariéře neúspěšně pokoušel stát profesionálním fotbalistou.

Osobnosti o Pelém
Sledovat ho při hře znamenalo pozorovat radost dítěte spojenou s mimořádnou grácií muže v plné síle (bývalý jihoafrický prezident Nelson Mandela)
Pelé byl jedním z mála, kdo vyvrátil mou teorii - místo patnácti minut slávy bude mít patnáct století (americký malíř, grafik a filmový tvůrce Andy Warhol)

Brazilská fotbalové federace nazvala Pelého jako „věčného“ a místo roku jeho smrti uvedla symbol nekonečna. „Pelé byl víc než jen nejlepší sportovec historie. Pelé, černý chudý kluk, nám ukázal, že se dá vždy najít nová cesta. Slíbil svému otci, že vyhraje mistrovství světa, a přinesl nám tři tituly. Král nám dal novou Brazílii a můžeme mu jen děkovat za jeho odkaz. Děkujeme, Pelé.“

Na počest fotbalového velikána se oblouk ve Wembley rozsvítil v barvách Brazílie. „Každý, kdo miluje fotbal, miluje Pelého. Jeho jedinečný talent rozzářil hru a inspiroval fotbal,“ uvedla anglická fotbalová asociace.

Ikonický Brazilec jako jediný vyhrál třikrát mistrovství světa a je považován za nejlepšího hráče všech dob. Pelé zemřel ve věku 82 let.

Ivan Novák (vpravo) s Jánem Popluhárem stíhají Pelého.
Zemřel Pelé. Na Maracaná ho bránil i Ivan Novák z Třebíče