„Rád bych poukázal na některé praktiky. Dlouho jsem mlčel, ale poté, co jsem si dal na záda známý nápis PELTA BERBR VEN, mě na Uherskohradišťsku začali pranýřovat," tvrdil v rozhovoru pro Deník Řihák. „Mám před sebou dokumenty, mimořádné zápisy, které se na svazu zřejmě ztopily. Abych něco jen neříkal z hlavy."

„Pan Řihák neví, co má dělat. Radím vám, nevšímejte si ho. Nedělejte z novin bulvár. Je to pán, který je denně pod vlivem se třemi promile alkoholu v krvi. Teď se chce nějak připomenout. Ať si svůj problém vyřeší s FAČR," reagoval šéf okresní kopané v Uherském Hradišti František Miko.

Podle Řiháka uherskohradišťský svaz zamlčel dvojí fyzické napadení. Nejprve před necelými dvěma lety 5. srpna 2014 na signatáři rozhodčích v Uherském Brodě měl sudí Štěpán Martykán fyzicky napadnout člena komise rozhodčích pana Davida Poláčka a měl být předán disciplinární komisi. „To stojí v mimořádném zápise, který už zřejmě nikdo nemá. Na svazu jej ztopili," tvrdil Řihák.

Jen o dva dny dříve v přátelském utkání Uherský Ostroh–Buchlovice je podle Řiháka podezření na fyzické napadení hráče Buchlovic ze strany rozhodčího Zbyňka Vlčnovského. „Komise rozhodčích vše předala disciplinárce. Předseda svazu pana Miko byl na zasedání jako host, ale poté se nic nedělo," doplnil Řihák.

„Nepamatuji si nic, v zápise o jednání ani v zápise o utkání nic takového není. Nemáme podle ničeho co projednávat, jelikož nemáme podklady. Je to jen jedna paní povídala," dušoval se Miko k oběma případům.

Právě Zbyněk Vlčnovský, který je předsedou obsazovacího úseku rozhodčích, má podle Řiháka nasazovat na zápasy sám sebe. „To je podle mě střet zájmů. To by se mi také líbilo, že bych se nasadil tam, kde se mi dobře píská," tnul do živého Řihák. „Tohle je v kompetenci komise rozhodčích a vždy to tak bylo. Pan Vlčnovský je dlouholetý zkušený sudí, který zároveň obsazuje i rozhodčí. Někdy to dělám i já. Pan Řihák neví, co říká," kroutil nechápavě hlavou Miko.

Jenže Řihák si dál nebere servítky. Podle něj v případě neúspěšného napsání rozhodcovských testů stačí přijít na okresní fotbalový svaz v Uherském Hradišti a vše se ve prospěch rozhodčího šalamounsky vyřeší.

„Byl jsem toho svědkem a osobně se mi to stalo také. Pan Miko vám předá pouze test, který bez vyplněných otázek podepíšete," prohlásil Řihák.

„To není pravda. Je to tvrzení proti tvrzení. A nic takového ani není možné udělat. Nechápu to. Když se píšou testy, je u toho přítomna i komise rozhodčích. Když se někdo omluví, je neschopen, přijde test napsat dodatečně," reagoval šéf fotbalu OFS Uherské Hradiště.

Poslední věc, která leží Řihákovi v žaludku, je odložené utkání Mistřice–Popovice, jelikož nepřijel delegovaný sudí. „Oba kluby byly namočeny v sestupových vodách. Oni se takzvaně dohodli na přeložení, což měl údajně posvětit pan Miko.

To ale žádné řády nedovolují, jelikož byla způsobilá hrací plocha, utkání se mělo sehrát. Pokud ne, utkání mělo být oboustranně kontumováno 3:0," tvrdil Řihák. „On si zadělal na problém a řeší to obviňováním druhých. Hledá chyby jinde," je naštvaný Miko.

Řihákův případ, jenž je do vyřešení suspendován ze všech zápasů, se ocitl na mrtvém bodě. Fotbalová asociace České republiky (FAČR) si sice jeho „aféru" převzala už před třemi měsíci, od té doby se ale nic neděje.

„Zatím stále nevím o ničem. Měla být sestavená nějaká etická komise. Oficiální formou se mnou nikdo nekomunikuje. Na žádných stránkách přitom nevyšlo, že mám zastavenou činnost. Toho se nikde nemůžu dohledat," nechápe Řihák.

„Vše vyšlo v úřední zprávě, že má do vyřešení případu zastavenou činnost," reagoval Miko.

Tihle pánové spolu na pivo zřejmě nepůjdou.

Reakce Zbyňka Vlčnovského

Co se týká obsazování rozhodčích na utkání souteží v rámci OFS Uherské Hradiště, je jsou rozhodčí nasazováni podle výkonnosti a zkušeností. Obsazení je provedeno po konzultaci s předsedou komise rozhodčích panem Bartoněm a já je v podstatě technicky administruji. A věřte mi, není to vůbec jednoduché. O tom by mohl vyprávět každý člen komise rozhodčích, zodpovědný za obsazovací úsek.

V mém případě je pak lehce dohledatelné, protože všechny zápisy jsou v IS, která utkání jsem řídil. Jenom na okraj v jarní části minulé sezóny to byl jeden zápas okresního přeboru. Zbytek zápasy okresní soutěže a základní třídy a potom pomoc mladším kolegům v rámci výkonu funkce asistenta rozhodčího.

Mou prioritou, a o tom se asi panu Řihákovi nechce mluvit, je zařadit na řízení utkání dospělých co nejvíce mladých rozhodčích. Pro dokreslení máme na listině rozhodčích zhruba 12-14 rozhodčích mladších 20 let. Otevřeně přiznávám, že část rozhodčích jsme převzali po minulé komisi rozhodčích, za což jsme samozřejmě rádi. Většina je však „dílem" nové komise rozhodčích, která funguje od začátku loňské sezony.

Rozhodčí, jakmile jim to věk dovolí (dosažení 18. let), jsou nasazováni na utkání mužů. Pokud je to možné, tak s nimi deleguji zkušené rozhodčí, aby jim v těžkých začátcích pomohli. A tam je hlavně moje parketa, protože si myslím, že na rozdíl od pana Řiháka, mám těmto mladším kolegům co předat.

Související

Sudí Řihák neví na čem je, FAČR jeho případ už dva měsíce neřeší

PELTA BERBR VEN. Plánoval jsem to od podzimu, přiznává sudí Řihák

PELTA BERBR VEN. Případ rozhodčího Řiháka bude řešit FAČR

Rozhodčí Řihák se k jednání komise nedostavil

PELTA BERBR VEN. Plánoval jsem to od podzimu, přiznává sudí Řihák