Napodobit tento kousek se modrobílí pokusí v neděli večer. Na zteč je požene nadupaný hradišťský stadion.

1. FC SLOVÁCKO – SPARTA PRAHA

Neděle v 19 hodin

Bilance v lize: 23 zápasů – 4 výhry, 1 remíza, 18 porážek, skóre 15:44

„Zbývá posledních několik stovek lístků. Věříme, že by mohlo být vyprodáno," prozradil v pátek odpoledne potěšující zprávu mluvčí Slovácka František Uhříček. Kdo nechce riskovat nákup lístku na poslední chvíli, má možnost si jej zajistit v neděli od 9 do 12 hodin ve FanShopu na Mariánském náměstí v Uherském Hradišti. Od 13 hodin pak bude probíhat prodej přímo na pokladnách stadionu.

Ten by se měl, až na kotel Sparty, zahalit do bílé barvy, neboť fanoušci Slovácka vyhlásili akci s názvem „Na Spartu v bílém", takže příznivci domácích by měli dorazit v bílých dresech, tričkách, mikinách či bundách. „Pojďme Sparťanům předvést pravé slovácké peklo," píše se ve výzvě na fanouškovských stránkách.

Smete bílá lavinu Spartu? Domácí hráči věří, že je to možné. „V domácím prostředí s našimi fanoušky v zádech můžeme se Spartou klidně uspět," je přesvědčený Martin Kuncl. Zdravé sebevědomí neskrývá ani Veliče Šumulikoski. „Sparta má velmi silné mužstvo a ne náhodou vede ligu. Ale v Plzni jsme taky dokázali bodovat a dokonce jsme tam mohli i vyhrát. Musíme však všichni podat více než stoprocentní výkon a mít i kousek štěstí, které v takových zápasech rozhoduje," zdůraznil makedonský záložník.

V aktuálním rozpoložení nejsou modrobílí proti suverénnímu lídru tabulky rozhodně bez šance. Naposledy sice padli v Příbrami, netrápí je však starosti se záchranou a v předchozích duelech předvedli parádní výkony.

„Pokud se oprostíme od určitých pasáží, které jsme předvedli v utkání s Příbramí, a naopak navážeme na výkony ze zápasů s Brnem a Plzní, tak můžeme Spartu potrápit. Není třeba se jí bát," poznamenal domácí trenér Svatopluk Habanec, podle kterého by měla být psychická výhoda na straně jeho svěřenců. „Sparta je sice v top formě a má našlápnuto k titulu. Jenže má dychtivou Plzeň v zádech a nemůže si i přes luxusní náskok dovolit klopýtnutí. My navíc taky máme dobrou formu a budeme ji chtít před určitě plným stadionem potvrdit," dodal kouč Slovácka s tím, že k úspěchu ovšem povede jen nadstandardní výkon jeho mužstva.

„Ještě není rozhodnuto. Do konce zbývá osm kol, takže je ve hře ještě čtyřiadvacet bodů," přitakal trenér Sparty Vítězslav Lavička, že by případné zaváhání bylo nevítanou komplikací v cestě za mistrovským pohárem. Zároveň potvrdil, že úspěšné jarní tažení Slovácka neušlo pozornosti ani v hlavním městě. „Čeká nás těžký soupeř. Byť minulý víkend prohráli v Příbrami, když se podíváte na jejich výsledky na jaře a předváděnou hru, po právu stoupají tabulkou," ocenil Lavička výkony hradišťského týmu.

Přestože zápasy se Spartou jsou u řeky Moravy brány jako fotbalový svátek, Svatopluk Habanec by byl velmi nerad, aby zůstalo jen u toho. „Nechceme utkání pojmut tak, že si ho jen půjdeme užít. V první řadě chceme bodovat," uzavírá odhodlaně.

Zajimavosti:

První vzájemný duel vyhrál Synot 2:1, poté dalších šest zápasů Sparta. V kalendářních letech 2004 a 2005 Slovácko třikrát vyhrálo a jednou remizovalo, když obdrželo pouze jednu branku.

Posledních dvanáct duelů vyhrála Sparta a Slovácko v nich vstřelilo jen čtyři branky Brožíkem, Košútem, Trousilem a Kerbrem.

V zápase hraném 18. února 2012 v Praze vyhrála Sparta 1:0 brankou Keriče z první minuty hry, což je historicky nejrychleji inkasovaná branka Slovácka.

Nejdelší série Slovácka bez vstřelené branky je na hodnotě 383 minut (2001–2003), na podzim 2012 vstřelil Jan Trousil Spartě branku ve 24. minutě, takže se negativní série zastavila na čísle 322 minut. Naopak Sparta se střelecky neprosadila v nejdéle 272 minut (2004–2005).

Sparta v dosavadních 23 vzájemných zápasech nedala branku jen ve třech případech, zato Slovácko drželo střelecký půst hned dvanáctkrát.

Slovácko v posledních třech zápasech inkasovalo vždy čtyři branky. Přitom v těchto zápasech Spartu hodně zlobilo, jenže ta dokázala v závěru skórovat a zápasy definitivně rozhodnout.

Sparta vstřelila třetinu svých branek do sítě Slovácka až v závěrečných čtvrthodinách zápasů. Je zajimavé, že stejnou bilanci má i Slovácko, které z 15 vstřelených gólů mířilo mezi 75. a 90. minutou do černého hned pětkrát.

Obě mužstva si vstřelila jednu vlastní branku. Sparta Jiřím Novotným, který v 81. minutě otevřel skóre první duelu na Širůchu 22. listopadu 2000 a Sparta nakonec prohrála 1:2. Za Slovácko mířil do vlastní sítě Jan Palinek v 21. září 2003. Podařilo se mu to v 77. minutě a poslal tím domácí Spartu do vedení 2:0. Zápas nakonec skončil výhrou domácích 3:1.