1. FC SLOVÁCKO – SPARTA PRAHA 2:0 (1:0)

Sparťanský kouč Zdeněk Ščasný sice naznačoval, že by mohl šetřit některé opory, nakonec ale v rudých dresech vyběhla na hřiště nejsilnější možná sestava se všemi hlavními hvězdami. Naopak ta největší domácí – Libor Došek – zůstala jen lavičce náhradníků.

Úvod zápasu byl vyrovnaný, sotva se ale hra přehoupla do druhé desetiminutovky, přišly dvě obří šance Sparty. Nejprve do důrazném ataku Lafaty zachraňoval na brankové čáře Rada, ihned po rozehraném rohu byl po dorážce Costy na správném místě gólman Heča.

„Ze začátku jsme měli hru pod kontrolou a vytvořili jsme si i dvě šance, brankář ale výborně zasáhl," pokrčil trenér Sparty Zdeněk Ščasný smutně rameny.

Vzápětí navíc nečekaně udeřilo na druhé straně. Po Biolkově dlouhém nákopu se důrazný Kone prodral přes Mazucha, píchl si balon kolem gólmana Millera a z úhlu ho dokázal dopravit do sítě – 1:0.

„Francis tam výborně vlítnul," chválil svého útočníka Svatopluk Habanec. To Mazucha s Millerem zřejmě čekal pořádný výplach žaludku. „Musím se na to ještě podívat, ale vypadá to jako nedorozumění a chyba obou," zlobil se hostující trenér.

Z výsledků i výkonů jeho svěřenců šel před utkáním strach, jenže v Hradišti v první půli nezastavitelnou mašinu, která se v Evropské lize probojovala mezi osm nejlepších týmů, ani zdaleka nepřipomínali. Měli sice častěji míč na svých kopačkách, jenže Hečovu branku takřka vůbec neohrozili.

„Sparta hrála pomaleji než obvykle, nebyl to ten uragán, na který jsme zvyklí," všiml si domácí lodivod. Pod tato slova se podepsal i jeho protějšek. „Hráli jsme pomalu, komplikovaně," souhlasil Zdeněk Ščasný.

Jelikož Sparta po změně stran vrhla všechny síly do útoku, před Slováckem se stále častěji otevíraly brejkové možnosti. A v 58. minutě jednu z nich Eldar Civič po fantastickém úniku přetavil ve druhý gól. Bosenský záložník modrobílých po šedesátimetrovém sprintu nic nevymýšlel a napálil míč k levé tyči – 2:0.

„Neskutečný gól," radoval se domácí lodivod.

Vyprodaným slováckým peklem zmítala neskutečná euforie, která vlévala hráčům energii do žil. Statečně se bránili útokům Sparty a po závěrečném hvizdu mohli slavit nečekaný triumf.

„Musím říct, že byl zasloužený. Nevybavuji si totiž, že by Sparta měla moc šancí. Jen dvě, a to ještě ne stoprocentní. Spousta kluků hrála nad své možnosti, celé mužstvo si zaslouží absolutorium," ocenil svůj tým Svatopluk Habanec, pro kterého to bylo největší vítězství v trenérské kariéře. „Se Spartou jsem jako trenér doposud nezískal ani bod. Se Slováckem jsme ji teď porazili po deseti letech, o to je to pro mě silnější," užíval si krásné okamžiky.

Ve sparťanském táboře se pochopitelně rozhostil smutek. „Dnes to bylo o první brance, kterou dal bohužel soupeř. Poté mu narostla křídla, bojoval dvakrát tolik, a i když jsme ve druhé půli zvýšili agresivitu, bylo pro nás složité se prosadit. Slovácko opravdu dobře bránilo, musím ho pochválit. Předtím se nám několikrát povedlo zápas otočit, dneska to nevyšlo. Nemá cenu brečet, porážka jednou přijít musela," konstatoval trenér druhého týmu tabulky, který si tak výrazně zkomplikoval boj o titul.

Branky: 15. Kone, 58. Civič. Rozhodčí: Nenadál – Wilczek, Pelikán – Zelinka, Orel. ŽK: Šimko, Daníček, Došek – Konate, Brabec. Diváci: 7765 (vyprodáno). Slovácko: Heča – Reinberk, Rada, Hofmann, Šimko (77. Kerbr) – Daníček, Šumulikoski – Biolek (73. Diviš), Havlík, Civič – Kone (83. Došek). Trenér: Habanec. Sparta: Miller – Brabec, Mazuch (77. Jiráček), Costa – Konate, Matějovský (46. Juliš), Mareček – Dočkal, Šural, Krejčí – Lafata. Trenér: Ščasný.

Hlavní moment

Dvojšance Sparty

Ve 12. minutě byli Sparťané hned dvakrát jen několik centimetrů od vedoucí branky. Nejprve ale pokazili Lafatovi radost Heča s Radou, vzápětí domácí gólman na čáře vychytal i dorážku Costy. Kdyby šli hosté do vedení, zápas by zřejmě vypadal úplně jinak.

Číslo utkání

16

Tolik porážek za sebou museli fotbalisté Slovácka protrpět v duelech s pražskou Spartou. Černá série trvala dlouhých deset let a téměř šest měsíců. Před zápasem nic nenasvědčovalo tomu, že by neměla pokračovat. Jenže modrobílí se vzepřeli osudu a dokázali rozjetou Spartu konečně srazit na kolena.

Hvězdy zápasu

Obvykle bývá jenom jedna, tentokrát ale musíme udělat výjimku a hvězdami utkání zvolit všechny hráče Slovácka, celý realizační tým i výborné fanoušky, kteří zcela zaplnili stadion. Přece jen ale ještě vyzdvihneme dva jedince – Francise Koneho a Eldara Civiče.