Fotbalisté Slovácka prohráli poslední čtyři zápasy a jejich trenér zvolil na další utkání v Mladé Boleslavi netradiční přípravu – florbal

Mužstvo Miroslava Soukupa tak klesá v tabulce a od sestupových vod ho dělí pouhé čtyři body. Před zápasem v Mladé Boleslavi je kouč Slovácka mírným optimistou. „Druhá půlka proti Liberci byla dobrá, forma mužstva jde nahoru,“ tvrdí Soukup.

Před zápasem s Libercem se objevila informace, že hráči nebudou potrestání za ostudnou porážku v Brně pokud porazí právě Liberec. Mužstvo znovu prohrálo, padly nějaké tresty?

Já nevím, kde se tato informace vzala. Z naší strany ji nemůžu potvrdit. Žádná taková zpráva, že bude něco něčím podmíněno, od nás nepřišla. Já znovu říkám – Brno jsme uzavřeli a zástupci vedení klubu i my jsme udělali hodnocení takové, jako děláme vždycky.

Takže mužstvo nedostalo žádnou pokutu ani žádný trest?

Říkám, bylo hodnocení zápasu. A z toho vyplynuly závěry, které jsme se rozhodli, že nebudeme publikovat. Znovu opakuji, že tam nebylo nic takového, že bylo něco podmíněno něčím.

Nemyslíte, že fanoušci by si zasloužili vědět, jaké závěry vedení klubu z ostudné prohry vyvodilo?

Já myslím, že ty závěry probíhají horlivou diskusí fanoušků na jejich webových stránkách. Určitě s tím výkonem v Brně spokojeni nebyli, ale fanoušek potřebuje hlavně vidět, že v dalších zápasech přijde nějaká náprava a změna. Jsem přesvědčený, že jsme mužstvo, které umí vyhrávat a také se k tomu vyhrávání znovu vrátí. To bude ta nejlepší omluva, to je řešení nalákat ještě víc diváků do hlediště. Musíme se snažit uhrát další body a znovu přesvědčit lidi, že jdeme správným směrem.

Vraceli jste se s odstupem času ještě k nevydařenému domácímu utkání proti Liberci?

My to řešíme standardně. Provedli jsme si vyhodnocení a připravovali se na další zápas. Samozřejmě, že když se vyhraje, tak se utkání hodnotí daleko lépe, než když se prohraje. Vyhodnotili jsme to jako vždycky, a teď už koukáme na Mladou Boleslav.

Dá se vůbec během týdne nemyslet na ta čtyři utkání v řadě, ve kterých jste nebodovali?

Tak nemyslet… Je to prostě realita. Nezvládli jsme hlavně poslední tři poločasy. Zápas v Brně a první půlku proti Liberci. Předchozí zápasy, jak na Baníku, tak s Olomoucí doma jsme herně zvládli. Já bych to nechtěl hodnotit tak, že jsme nezvládli čtyři zápasy, ale nás mrzí ty nevydařené poločasy, které pro nás herně vyzněly hodně špatně.

Můžete v těchto porážkách najít i něco pozitivního?

Druhá půlka s Libercem už byla dobrá. To je pro mě pozitivní zpráva, že forma mužstva jde nahoru. Může to přinést zlepšení, uklidnění a lepší výkon v dalších zápasech.

Působil jste v Budějovicích, Brně a u reprezentaci do dvaceti let. Máte zkušenosti z takového období, kdy se mužstvu dlouhodobě nedaří?

My jsme v podobné situaci byli už v srpnu, když jsme měli ze čtyř zápasů jeden bod a navíc vypadli z poháru. Ta situace o moc lehčí nebyla, ale zvládli jsme to. Těžké chvíle jsem si prožil i na lavičce reprezentace v kvalifikaci ME v Polsku, prohráli jsme hned první zápas s Belgií a potřebovali vyhrát skupinu. Také si vzpomínám, že když jsem přišel s Kotrbou do Brna, tak jsme měli po podzimu jenom devět bodů a ligu jsme nakonec zachránili.

Existuje v trenérských příručkách nějaký recept, jak se z takové situace dostat?

V tuto chvíli by bylo nejhorší, kdybychom znervózněli. Musíme prostě věřit, že tu práci děláme správně a pracovat dál. Věřím, že nás to zvedne a budeme bodovat.

Zastavím se ještě u obrany. V posledních zápasech dělá hrubé chyby, které jsme v předešlých utkáních téměř neviděli…

Já bych naše poslední výsledky nechtěl svalovat jenom na obranu. Jako je kvalitní útočná fáze obrazem celého týmu, tak i obranná práce je známkou kvality celého mužstva.

Není těch chyb přece jenom o něco víc, než obvykle? Téměř celý podzim spolehlivý Tomáš Košút se nechal trestuhodně obejít a po jeho hrubce padl jediný gól zápasu…

Může tam přijít nějaké individuální pochybení, ale je to stejné, jako když útočník nedá vyloženou šanci. Pokud udělá obránce chybu, tak je z toho většinou branka, což je nepříjemné, zatímco chyba útočníka se obyčejně přejde tím, že se řekne – bude další šance. Já se to snažím vidět objektivně z obou pohledů.

Může to být také tím, že obrana není ještě dostatečně sehraná?

Co se týče zadních řad, tak Reinberk, Košút jsou mladí hráči. Kuncl a Mezlík jsou o něco starší, ale patří ještě do té mladší generace. V tomto složení spolu hrají teprve půl roku. Aby obrana fungovala a sehrála se, je potřeba tomu dát čas. Musíme být trpěliví. Podobným obdobím si prošla Plzeň nebo Olomouc. Mužstva si musela sednout, než se dostavily výsledky.

Pokud se nedaří, tak někteří trenéři zařazují do přípravy něco neobvyklého. Paintball, divadlo, kino. Jste příznivec takové změny?

Samozřejmě, že o těchto věcech vím a vnímám je. Je to směřováno k tomu, aby se zvedla nálada a atmosféra v mužstvu se trošku uvolnila. Netvrdím, že o těchto věcech nepřemýšlím. Psychika hráče má velký vliv na jeho výkon. Máme nějaký plán a troufnu si říct, že nějaké zpestření určitě přijde.

Můžete prozradit něco konkrétně?

Místo čtvrtečního tréninku jsem dopoledne zvolil florbal. Dáme si mladí proti starým a myslím, že to hráčům může pomoci v odreagování.

V neděli hrajete na hřišti Mladé Boleslavi. Jak moc znáte hráče soupeře?

Tím, že je teď hodně přenosů v televizi, tak se mužstva navzájem dobře znají. Je tam Kulič, kterého znám z Budějovic, Opiela, Táborský, Ondra Kúdela. Ten sice teď nehraje, ale mají věkově i výkonnostně vyvážený tým. Boleslav teď udělala šňůru tuším devíti zápasů bez prohry a jako první v lize porazila Plzeň. To jsou fakta, které musíme vnímat, ale na druhou stranu z toho nemůžeme mít strach. Každá série jednou končí, tak jako skončila ta naše s Olomoucí.

V týdnu bylo na programu další kolo Ligy mistrů, sledoval jste některé zápasy?

Musím říct, že někdy mám těch zápasů tolik, že si raději pustím nějakou komedii, abych pořád nemusel myslet na fotbal. Jenom pro příklad. O uplynulém víkendu jsem třeba viděl pět utkání našich mládežnických mužstev včetně zápasu žen. Musím se přiznat, že třeba úterní první poločasy Ligy mistrů jsem nesledoval a díval jsem se na Jamese Bonda, abych se něčím odreagoval. Sestřihy všech utkání jsem už ale viděl.

Mimochodem, jak si od fotbalu odpočinete nejlépe?

Co u mě jednoznačně zabírá, je divadlo Járy Cimrmana. Když si ho pustím, tak mě stoprocentně odreaguje.

Stanislav Dufka