Jakékoliv otázky, které mířily jen kousíček jinam, přecházel skoro bez povšimnutí, případně na ně odpovídal s takřka zachmuřenou tváří. Vánoční doba je ale kouzelná a očarovala i trenéra Slovácka. Ten se tak minulý týden na sklonku tréninkového cyklu rozpovídal nejen o výborném svařáku na hradišťském jarmarku, ale i o velmi zvláštním vánočním dárku.

Trenéři po konci ať už podzimní, nebo jarní části mají relativní volno. U vás to ovšem neplatí, jako sportovní ředitel asi máte pořád nabitý program. Stačil jste se už naladit na vánoční notu?

Je fakt, že dárky jsem zatím stíhal objednávat jen po internetu. Měli jsme dvakrát denně trénink a nebylo tak mnoho času. Ale velice mi pomáhal realizační tým. Měli jsme rozdělené úkoly, takže díky kondičnímu trenérovi a mým asistentům jsem na některých trénincích nebyl. Ten čas jsem využil pro vypracování hodnocení a analýz pro představenstvo, vyhodnocovaly se testy, fungování mládežnické akademie. Trenérské vypětí, ty nervy, to teď opadlo, ale zase mi naskočila taková ta úřednická práce. Bylo toho opravdu hodně, ale dnes odpoledne (minulý čtvrtek – pozn. aut.) už jsem zavřel krám.

Jak byste si chtěl užít těch pár dnů volna?

Věřím, že se dostanu na běžky, nebo alespoň někam ven na procházku. Taky se budu snažit zvedat co nejmíň telefony a budu řešit jen ty opravdu nejnutnější věci.

Říkal jste, že dárky jste zatím objednával jen přes internet. Jak jste byl úspěšný?

Musím se pochválit, že letos jsem to ve všem tom shonu vymyslel velice dobře (úsměv). Podařilo se mi v hlavě dát dohromady tipy, co bych chtěl pro rodinu koupit, a drtivou většinu se mi podařilo s předstihem objednat. V tomto mám až prapodivný předstih oproti předchozím letům. Jsem rád, že nebudu muset chodit po nákupních centrech a budu moct odpočívat.

Vzpomněl jste běžky – strávíte Vánoce nebo Silvestr na horách?

To asi ne. Budeme doma s rodinou, která si mě jinak moc neužije. Já říkám, že jsem za celý rok strávil doma tak čtyřicet dní, což není mnoho. Taky se budu snažit zajít za známými, prostě odreagovat se od fotbalu.

Máte přes svátky nějaké zvyky, které dodržujete?

Kromě klasických, jako jsou příprava kapra a tak podobně, nic speciálního zaužívaného nemáme. Teda vlastně ano. V Prachaticích, kde jsem hrával i trénoval, je parta „starých pánů“, kteří se každoročně na Nový rok scházejí, aby si zahráli fotbal. Netroufnu si říct přesně, ale už to určitě bude minimálně třicátý ročník. Prvního ledna kolem desáté hodiny se ta parta sejde a hraje jakoby novoroční zápas, aby se nás fotbalová chuť držela i po celý rok. I když tam někdy někdo zažívá krušné momenty, tak jsem strašně rád, že se to daří udržet. I ti, co nemohou třeba ze zdravotních důvodů hrát, tak přijdou a povzbuzují, je to opravdu moc pěkná tradice.

V Uherském Hradišti bydlíte kousíček od náměstí, kde probíhá tradiční vánoční jarmark. Měl jste čas zajít třeba na svařák nebo bramborák?

No jasně! Měl jsem svařák, dal jsme si dokonce i opilý svařák. Ani jsem nevěděl, že něco takového vůbec existuje. Musím říct, že Hradiště je v tomto fantastické. Například v Prachaticích trhy probíhají vždycky jen v sobotu, v neděli, ale tady je to více než týden skoro až do Štědrého dne. Vždycky když zaparkuju auto, tak jdu přes náměstí, kde je cítit ta úžasná atmosféra. Je to opravdu krásné, moc se mi to líbí. Musím říct, že něco podobného jsem nikde jinde nezažil. I když musím pochválit i Brno, kde to je také velice pěkné. Ale na to, jak je Hradiště velké, opravdu kloubouk dolů.

Který svařák vám chutnal víc – klasický, nebo opilý?

Musím říct, že víc ten normální, který byl velice dobře dochucený. Je neuvěřitelné, jak v těch mrazech tam ti lidé vydrží u stánku stát celý den. Vím, jak je člověk vymrzlý, když v zimní přípravě stojí při zápase dvě hodiny. A oni jsou tam od rána do večera, smějí se na lidi a obchodují.

Když jsou ty Vánoce, jaký jste kdy dostal nejhezčí vánoční dárek? Bylo něco takového, co vám utkvělo v paměti?

Jaký jsem dostal nejhezčí dárek? Dostal jsem spoustu hezkých dárků, ale vybrat jeden? Nevím. Ale možná přece jen. Asi bych zmínil jeden takový zvláštní z roku 2007, kdy jsem v předvánoční době podepsal smlouvu v Egyptě jako trenér reprezentace do 20 let. Prezident egyptské fotbalové federace přiletěl dokonce osobně do Prahy a tam jsem dostal dárek v podobě smlouvy na rok a půl.

Dostal jste na konci přípravy něco od hráčů?

Nedostal. Švanci (Petr Švancara) to vyřešil v kabině, když říkal: Tréňo, nebudeme se ani objímat, protože na těch pár dní, co se neuvidíme, to nemá význam (smích). Je dobře, že kluci berou s nadsázkou a humorem, že ta přestávka nebude dlouhá. Doufám, že si dobře odpočinou. Jsem rád, že to všechno vzali pozitivně, a budu jen rád, když v tomto duchu proběhne celá zimní příprava.