Související články naleznete pro rozkliknutí ZDE

„Získali jsme dvacet bodů a pohybujeme se okolo středu tabulky, což byl náš cíl,“ uvedl Soukup. Upozornil však, že největší chybou by bylo, kdyby současné postavení mužstva svádělo hráče k uspokojení. „Na páté místo sice ztrácíme jen sedm bodů, ale na sestupovou příčku máme náskok pouhých pět bodů. Všichni od osmého místa dolů hrají o záchranu,“ zvedl Soukup varovně prst.

Výkony na sinusoidě

Jeho mužstvo se v průběhu podzimu, jak sám řekl, pohybovalo na sinusoidě. „Jeden měsíc jsme hráli výborně, pak měsíc špatně. A ta měsíční perioda je příliš dlouhá. Třeba v říjnu jsme získali jediný bod, což je velice špatné. Když se mě ale zeptáte, proč tomu tak bylo, tak vám na to zatím neodpovím, protože si to ještě musíme pomocí dalších ukazatelů vyhodnotit,“ poznamenal Soukup, který se ale domnívá, že z celkového pohledu zaznamenal tým výkonnostní vzestup. „Určitě došlo ke zlepšení a zkvalitnění naší hry, což ostatně dokazují i analýzy,“ doplnil.

Posily se uchytily

Trenér Slovácka si také pochvaluje, jak do mužstva bleskově zapadly posily. „Mezlík s Volešákem se velice rychle zapracovali do sestavy a odehráli prakticky všechno. Také další hráči jako Szmek, Valenta, Reinberk, Hlúpik nebo Heča dostali šanci. Někdo víc, někdo míň, ale tak už to chodí. Každopádně můžu říct, že žádný příchod nebyl chybný, všechny hodnotím kladně,“ nechal se slyšet Soukup.

Kaňkou výpras v Brně

Při veskrze pozitivním pohledu na uplynulé měsíce našel hradišťský lodivod i nepovedené pasáže. Jako první vzpomenul trapas v poháru, kdy jeho mužstvu vystavila stopku třetiligová Břeclav. Největší blamáží ale byla bezpochyby sedmibranková brněnská potupa. „To byla černá kaňka na podzimu a velká ostuda pro klub,“ nezdráhal se Soukup použít silnější slova. Pak ještě připojil, že za herně nevydařené považuje i první půli domácího duelu s Libercem a i přes vítězství zápas v Příbrami.

Poklona fanouškům

Když se Soukup pustil do pozitiv, tak na prvním místě vzpomněl fanoušky. „Jsou fantastičtí, těžko by se jinde takoví hledali. Velice si cením toho, že jsou soudní. Umí zatleskat i tehdy, když se prohraje, jako například po zápase s Olomoucí. Nezajímá je jen výsledek, velká pochvala pro ně,“ uznale pokýval hlavou Soukup, který ještě připomněl, jak se do nich pustil sparťanský gólman Jaromír Blažek. „On o nich řekne, že jsou sprostí jak dlaždiči. Na stadionu přitom osm tisíc lidí fandí a hrsta příznivců Sparty tam dělá nepořádek… Nedá se nic dělat, v tomto směru musíme na našich fanoušcích ještě zapracovat, aby příště křičeli: Jardo, ať se ti daří!“ dodal ironicky Soukup.

Szmek jako Koller?

Od posledního utkání ligového podzimu se zatím nic nezměnilo a v nejbližší době nejspíš ani nezmění. „Co se týče příchodů, chceme zkvalitnit dva posty. Nepozradím, o které jde, ale útočník a levý záložník to nejsou,“ řekl trenér. Na odchodu zatím není nikdo, ani Jiří Valenta se Szmekem, kterým skončilo hostování. O oba má Slovácko zájem. U prvně jmenovaného nemá opci a jednání s Jabloncem budou asi složitější. „Jasno asi bude až před Vánoci. U Szmeka už možná příští týden. Typově podobného útočníka nemáme, on je navíc enormě pracovitý a ctižádostivý. Jeho styl se sice ne všem zamlouvá, o Kollerovi ale také jeden trenér prohlásil, že nikdy nemůže hrát první ligu a určitě by to strašně rád vzal zpátky… Tím nechci oba hráče porovnávat, ale proč by koneckonců nemohl být Szmek podobný případ jako Koller?“ položil Soukup řečnickou otázku.

O Zelenku není nikde zájem

Do přípravy se už pomalu zapojují dlouhodobě zranění Cleber s Alešem Urbánkem. Šanci už naopak nedostane Lukáš Zelenka, jehož vysoký plat tak asi dál bude zbytečně zatěžovat rozpočet klubu, protože o něj nikde jinde není zájem. „Má individuální tréninkový plán. On sice tvrdí, že je o něj zájem, my jsme ale žádnou nabídku neobdrželi. A jestli bychom jej pustili i zadarmo? To by byla otázka jednání,“ uvedl Soukup.

Definitivně naopak mužstvo opustil gólman Petr Vašek, jehož hostování v ruském Novosibirsku se změnilo v přestup. „Částka za něj není zanedbatelná, ale kdyby se těsně před koncem sezony nezranil, mohlo to být hodně zajímavé,“ uvedl trenér Slovácka, který je rovněž sportovním ředitelem klubu.

Filipko? Osobnost ligy

Když měl Soukup zvlášť pochválit nějaké hráče, vybral jediné jméno. „Miro Filipko je podle mě spolu s Horváthem a Štajnerem osobností ligy. Svým přístupem i výkony je příkladem pro mladé hráče, naši další gólmani se od něj mohou hodně naučit. Je obdivuhodné, v jaké formě se udržuje. V žádném zápase nezavinil naši prohru, naopak nás ve spoustě z nich výrazně podržel,“ smekl klobouk před zkušeným gólmanem jeho přímý nadřízený.

Švancara ať není  v klidu

Petru Švancarovi, největší hvězdě týmu, sice v létě končí smlouva, vedení klubu však o jejím prodloužení zatím vůbec nepřemýšlí. „Nemáme vůbec důvod, protože v ní máme opci na další rok. A že by mohl být víc v klidu, kdyby měl podepsanou delší smlouvu? Jenom ať není v klidu a dál nám dokazuje, že si prodloužení zaslouží. Zatím se mu to daří,“ pousmál se Soukup.

Kemp pro posily

Od pondělí do dnešního dne pořádá Slovácko kemp pro případné posily. „Všichni mohli ukázat, jestli mají na to připojit se k našemu mužstvu,“ řekl Soukup. „Ve čtvrtek je ještě na programu jeden modelovaný zápas, snad nám počasí dovolí jej odehrát,“ dodal. Štěstí vedle trojice dorostenců a borců z juniorky zkouší sedm nových hráčů a také Milan Kerbr, který se na hostování ve Frýdku-Místku stal nejlepším střelcem podzimní části MSFL. Jestli někdo na testech uspěl, nechtěl slovácký kouč včera prozradit.

PROGRAM ZIMNÍ PŘÍPRAVY

Fotbalisté Slovácka po skončení podzimní části nezaháleli. Absolvovali testy na FTVS v Praze a dál trénovali. Hráči, kteří byli více vytíženi, měli tento týden regenerační, další se od pondělí do čtvrtka připravovali dvoufázově. Stejný program má už celé mužstvo připraven i na příští týden. Ve čtvrtek 16. prosince se pak rozjedou na dovolenou. Začátek další fáze přípravy je stanoven na pondělí 3. ledna.
3.-8. ledna: trénink v domácích podmínkách
10.-15. ledna: soustředění v Novém Městě na Moravě
Středa 19. ledna: utkání s HFK Olomouc (15, Hlučín)
Sobota 22. ledna: Dunajská Streda (11, doma)
Úterý 25. ledna: Myjava (15, venku)
Sobota 29. ledna: Trenčín (11, doma)
Středa 2. února: Jihlava (15, doma)
5.-13. února: herní soustředění v turecké Antalyi (v plánu jsou tři přípravná střetnutí, soupeři zatím nejsou známi)
Sobota 19. února: generálka Žilina (16, doma)