Ti budou mít se strašákem sestupu v zádech obrovskou motivaci, Slovácko se navíc bude muset obejít bez svého nejlepšího střelce Libora Doška.

BANÍK OSTRAVA – 1. FC SLOVÁCKO

Zítra 16.00

Bilance: 20 zápasy – 10 výher, 5 remíz, 5 porážek, skóre 31:19

Došek bude pykat za čtyři žluté karty, které nasbíral v dosavadním průběhu soutěže. A právě nalezení ideální sestavy a herního systému bez nebezpečného dlouhána bude na Bazalech klíčem k úspěchu. „Je to citelná ztráta. Libor je momentálně ve velké formě, naposledy dvěma brankami rozhodl utkání s Jihlavou," připomněl trenér Slovácka Svatopluk Habanec.

Ten však věří, že spoluhráči jednu z vůdčích osobností týmu dokáží nahradit. „Musíme se na utkání dobře připravit. Trochu se změní herní styl, tím ovšem nechci říct, že s Liborem hrajeme nějakou nakopávanou. Naopak. On je schopný podržet balon a je velmi silný ve vzduchu. Tam tu sílu mít nebudeme, ale já pevně věřím, že se to rozdělí mezi ostatní hráče. Pokud se nám to podaří, tak v Ostravě můžeme uspět," tvrdí hradišťský lodivod.

Jeho protějšek z ostravské lavičky absenci nejlepšího kanonýra soupeřova týmu neřeší. „Slovácko je silné i bez Doška," utrousil na toto téma pouze kouč Baníku Martin Pulpit.

Jeho svěřenci naposledy padli po ostudném výkonu na Dukle. „Zápas rozhodla první minuta, kdy jsme inkasovali. To je bez debat. Náš výkon nebyl až tak hrozný, ale směrem dopředu jsme nebyli vůbec nebezpeční, naše akce končily třicet metrů před brankou," poznamenal Pulpit.

Na tento zápas se ale Svatopluk Habanec vůbec nehodlá ohlížet. „Opíráme se spíš o jejich zápas s Teplicemi, ve kterém zvítězili v domácím prostředí 3:2. Teplice byly maličko zakřiknuté a neproměnily dvě velké šance. Naopak Ostrava je využila a v dramatickém závěru si výhru pohlídala," poznamenal trenér Slovácka, podle kterého je Baník mnohem silnější v ofenzivě, než v defenzivě.

„Hráčům jako jsou Kraut, Kukec a hlavně Lukeš musíme věnovat zvýšenou pozornost. Posledně jmenovaný má nadprůměrnou kopací techniku, je nebezpečný při standardkách, umí dát finální přihrávku," upozorňuje trenér Slovácka na tahouna Baníku.

Do utkání jistojistě zasáhne i jiná ostravská hvězda – uzdravený útočník Václav Svěrkoš. Je však prakticky vyloučené, že by vydržel na hřišti celých devadesát minut. „Zvažujeme možnosti, jestli ho nasadit od začátku, nebo ho poslat na hřiště až v průběhu utkání, kdy je soupeřova obrana unavená a jeho šance na prosazení je tak větší," přiznal trenér Pulpit, který ale především nechce riskovat případné další Svěrkošovy zdravotní potíže. „Prošel si vážným zraněním, musíme být obezřetní. Kvůli jednomu podzimnímu utkání nemá cenu nic riskovat. Pro nás je důležité, aby byl stoprocentně připravený pro jarní boje," dodal kouč Baníku.

Ten po fiasku na Dukle zvažoval, že k mužstvu povolá uznávaného sportovního psychologa Mariána Jelínka, který týmu pomáhal i během loňské záchranářské mise. Hokejový kouč, který naposledy působil v Liberci, ale nakonec do Ostravy nezavítal. „Ve středu večer jsem s ním telefonoval. Shodli jsme se, že jeho návštěva není v této chvíli nutná. I jeho poznatek je takový, že mužstvo není slabé ani psychicky labilní. Je spíše málo odpovědné, laxní a pohodlné," podotkl Martin Pulpit, který právě zlepšení tohoto stavu uzpůsobil i tréninky. „Řadu cvičení trénujeme na malém prostoru, aby se zvýšila agresivita. Tým není mrtvý ani slabý, jen mu chybí takový ten správný válečník. Prostě svině, která by na hřišti strhla zbytek týmu k agresivní hře," zdůraznil ostravský trenér.

Slovácko chce, svině nesvině, na Bazalech, kde vloni vůbec poprvé v historii vyhrálo, znovu uspět. „Výhra nad Jihlavou nás dostala do klidných vod. Na druhou stranu je potřeba se dívat na zápas v Ostravě stejně jako kdybychom hráli šesté kolo v Příbrami. Je to duel o šest bodů. Věřím, že navážeme na výkony v posledních zápasech," nechal se na závěr slyšet Svatopluk Habanec, který může využít služeb po karetním trestu se vracejícího Reinberka.