V kádru trenéra Soukupa nahradí jiného hráče tmavší pleti Brazilce Clebera, s nímž klub ukončil smlouvu.

„Příchod Cissého je téměř hotový, řeší se tam pouze nějaké věci mezi Bohemkou a námi. Dá se ale říct, že jak s hráčem, tak s oddílem jsme domluveni. Měl by přijít na přestup,“ nechal se slyšet Soukup s tím, že vytáhlý záložník by měl být ideální posilou. „Je to typ fotbalisty, kterého tady nemáme. Přestože hraje spíše na defenzivní pozici, tak je to je kreativní, tvořivý hráč. Svým pojetím určitě může přispět k větší rozmanitosti mužstva. A on je jiný typ. Kromě toho, že je tmavé pleti, tak je typově jiný i na hřišti. Jeho výhodou také je, že už je v Česku asimilovaný, je tady víc dva roky.“

Prozradil také, že Cissé by neměl zůstat jedinou novou tváří jeho celku. V nejbližších dnech by se měli k mužstvu připojit ještě jeden obránce a také gólman. „Vyplývá to z kempu, který tady uskutečnil. Jedná se o obránce, jestli stopera nebo krajního, to neprozradím, a běloruského brankáře,“ poznamenal trenér Slovácka, který pořád tajně myslí i na Petra Trappa z pražské Slavie. „Myšlenky na něj se nevzdáváme, bude ale zřejmě nad naše finanční možnosti. To by se asi musel stát nějaký zázrak, aby se nám jej podařilo získat. Soupeřit s dalšími zájemci o jeho služby totiž nemůžeme,“ vysvětlil Soukup.

V šusťákovkách se tak při výběhu v Kunovském lese objevili mladíčci ze slovácké líhně. Kilometry v sychravém počasí polykali dorostenci Jeleček a Stráník, kteří jsou i v širším kádru reprezentace do 19 let. „Chceme, aby zimní přípravu měli co nejoptimálnější. Navíc není nikde napsáno, že si nevybojují místo v kádru pro jarní část. Oba navíc prodloužili do roku 2013 profesionální smlouvy, takže nemáme důvod jim nedát šanci,“ nechal se slyšet na jejich adresu zkušený kouč.

V kádru se naopak do léta neobjeví další talent z fotbalové akademie Milan Kerbr, který bude i na jaře střílet góly za třetiligový Frýdek-Místek. „Nechceme jít do nějakých velkých změn, navíc se mu tam daří, takže by mu ještě jeden půlrok mohl prospět. Ještě se líp připraví na přechod a v létě se určitě připojí k nám. Věřím, že to bude podobný případ jako Reinvberk, který se vyhrál ve Vítkovících a teď pravidelně nastupoval u nás,“ uvedl Miroslav Soukup.

Mužstvo Slovácka definitivně opustila dvojice Nascimento Silva Cleber, Petr Vašek. Na gólmana uplatnil opci ruský Novosibirsk, brazilský záložník ukončil v Uherském Hradišti smlouvu.

„U Clebera jsme neřešili jen aktuální situaci, ale hlavně od léta, kdy mu končí smlouva. Potřebovali jsme vědět, jestli by chtěl u nás u nás působit i nadále a po těch jednáních jsme dospěli k závěru, že pro klub nemá delší perspektivu. Nechtěl jsem dávat šanci někomu, kdo tady ani nechce do budoucna působit,“ podal logické vysvětlení Soukup.

Začátek zimní dřiny absolvoval takřka kompletní kádr. Chyběl jen Michal Kordula, který má zánět dutin a do čtvrtka bude brát antibiotika. V příštím týdnu by ale měl s mužstvem normálně odjet na soustředění do Nového Města. Gólman Miroslav Filipko vynechal výběh kvůli poslední kontrole kolena, které ho trápilo na konci podzimu.

Příprava by měla probíhat podle původního plánu. „V prvním týdnu budeme v domácích podmínkách. Hřiště s míčem moc nebude, spíš střídavě posilování, výběhy do terénu. Na to naváže i kondiční soustředění v Novém Městě. Pak už začne převažovat práce na hřišti, tři týdny, čtrnáct dní před odletem do Turecka už budou hodně o hřišti. Pak už všechno přejde do herního režimu,“ shrnul trenér Slovácka, který hráče po svátcích prý našel v dobré kondici.

„Každý z nich měl na den určenou hodinu a půl dlouhou aktivitu. Bylo to kontrolováno sporttestery, výsledky už máme vytištěné, takže to jen vyhodnotíme. Co už jsem viděl, tak většina to splnila. Ale ukáže se až v tomto prvním týdnu, kdo jak poctivě trénoval,“ pousmál se trenér, kerý v první den vynechal tradiční vážení. „Věřím, že pár hráčů nejedlo od pátku, aby měli malou váhu. Ale já jsem s tím počítal, takže jsem to nechal na zítra. Po dnešku se totiž určitě všichni najedí,“ smál se kouč Slovácka.

Amadou Cissé: Nechci jen nakopávat míče

Uherské Hradiště – První posilou 1. FC Slovácko pro jarní boje je pětadvacetiletý Amadou Cissé. Fotbalista s guinejskými kořeny by měl zaujmout post defenzivního záložníka, kde se také podle svých slov cítí nejlépe. Slovácko bude jeho třetí českou štací, předtím působil v pražské Slavii a poslední rok strávil v Bohemians 1905.

Jaký byl první den ve Slovácku?

Byl to hodně náročný start, ale já na sobě potřebuju pořádně zapracovat. Předtím jsem trénoval jen týden s Bohemkou a pak jsme měli volno.

Podle všeho budete hrát za Slovácko. Proč právě tento klub, když doteď jste žil v Praze?

Nestarám se o to, jestli jsem v malém nebo velkém městě. Jde mi o fotbal, takže se zajímám o to, kolik dostanu prostoru, jestli má klub ambice, jestli chce hrát dobrý fotbal. A to by Slovácko mělo splňovat.

Určitě jste se bavil s trenérem Soukupem. Co vám řekl?

Představil mi svou fotbalovou vizi i to, co očekává ode mě. Že nechce, abych coby defenzivní záložník jenom odkopával míče nebo je odevzdával ostatním. Bude po mě chtít, abych také vyvezl míč dopředu, zkusil vystřelit. Přesně to mi sedí, je to post, kterým mám rád nejvíce.

Už je přestup hotový?

Na všem jsme dohodnutí, jen je potřeba podepsat smlouvy.

V Bohemce jste toho na podzim příliš neodehrál…

Občas jsem nastoupil, ale rozhodně to nebylo podle mých představ. V prvním půlroce to přitom bylo dobré, hrál jsem pravidelně, s výkony jsem byl spokojený, ale pak se to nějak zvrtlo. Trenér přivedl jiného hráče a já jsem přestal hrát. Chtěl asi hrát spíš důrazný fotbal. Ptal jsem se ho, proč mi to neřekl hned, že jsem mohl odejít jinam, ale už je to pryč.

Znáte se s některým hráčem ze Slovácka?

S Láďou Volešákem a Jardou Starým jsem byl ve Slavii, takže s nimi.

Do Hradiště jste přijel sám?

Jsem tady sám, mám ubytování ve stejném místě jako Jarda Starý a Mira Filipko.

Kde vlastně máte domov – ve Francii, nebo v rodné Guinei?

V Gunei žijí mí rodiče, ale už jako mladý jsem odešel na školu do Francie. Nejdřív jsem hrál za Chateauroux, pak Pontivy Stade a v FC Aubervilliers. Odtud jsem přišel do Slavie.

Kde jste trávil vánoční svátky?

Jako muslim Vánoce samozřejmě neslavím. Volno jsem strávil hned na několika místech. Byl jsem v Praze, u mé sestry v Amsterdamu i u bratra, který hraje fotbal v Paříži. Mám velkou rodinu, je nás deset sourozenců.