Atmosféru vyprodaného Slováckého pekla současný kouč Slovácka ještě nezažil, naposledy totiž stadion Miroslava Valenty praskal při ligovém utkání ve švech na podzim roku 2010, kdy se tam představila – pražská Sparta. A Svatopluk Habanec do Uherského Hradiště přišel až o dva roky později. „Na zápas se strašně těším, mohl by to být grandiózní vrchol sezony," zasnil se trenér Slovácka.

1. FC SLOVÁCKO – SPARTA PRAHA

Sobota v 17 hodin

Rozhodčí: Nenadál – Wilczek, Pelikán – Zelinka, Orel

Bilance: 27 zápasů – 4 výhry, 1 remíza, 22 porážek, skóre 17:56

Aby utkání bylo tím pravým fotbalovým svátkem se vším všudy, chtělo by to k plným tribunám přidat ještě úspěšný výsledek. A to bude ještě těžší úkol, než vyprodat všechny vstupenky. Modrobílí totiž se Spartou prohráli neskutečných šestnáct vzájemných zápasů v řadě.

„To je opravdu nepříjemná série i s přihlédnutím k tomu, že je Sparta dlouhodobě našim nejlepším mužstvem. Za mého působení na Slovácku jsme dokázali dvakrát remizovat s Plzní, proti Spartě se nám ale vůbec nedaří. Musíme vymyslet něco, čím bychom ji konečně přelstili," plánuje Svatopluk Habanec.

Co by to mělo být, to z něj ale pochopitelně nedostanete. Bude spoléhat na osvědčenou variantu s Liborem Doškem na hrotu, nebo soupeře zaskočí Konem či Divišem?

Sparta je prý nachystána na oba způsoby hry. Největší vítr ale Pražané pochopitelně mají ze slováckého dlouhána. „Pokud je na hřišti, je hra Slovácka založena na nákopech na Doška. K němu se pak stahují další hráči a hrozí z toho velké nebezpeční. To ukázal například zápas s Plzní, do kterého Došek naskočil až v průběhu utkání a výkon mužstva šel výrazně nahoru," varuje trenér Zdeněk Ščasný, podle kterého ale umí modrobílí hrát i úplně jiným stylem – kombinačně s využitím rychlostních typů. „Věřím, že na oba způsoby budeme dobře připraveni," dodal sparťanský lodivod.

Jeho tým je bez diskuzí kvalitativně o pořádný kus dál než Slovácko. Přehrát ho se zdá být v jeho současné formě takřka nemožné. Přesto existuje cesta, která by mohla vést k úspěchu.

„Když se nám na začátku podaří chytit lidi a stane se z nich náš dvanáctý hráč, máme šanci. Mužstvo k tomu samozřejmě musí přidat nasazení a bojovnost, naši hráči musí vyhrávat osobní souboje. Na míči je soupeř o level výš, když si ale všechno sedne do jedné škatulky, mohlo by to vyjít," vidí naději Svatopluk Habanec.

Že by k remíze, či dokonce k vítězství, pomohla jeho svěřencům slabým výkonem Sparta, s tím nepočítá. „Málokdo čekal, že v Evropské lize postoupí tak daleko, momentálně je ale pro ni liga důležitější, protože pokud jedinkrát zaváhá, může se rozloučit s titulem," naznačil kouč Slovácka, že jejich soupeř rozhodně nic nepodcení.

Drobnou výhodou by snad mohlo být, že hosté pravděpodobně nenastoupí v nejsilnější sestavě. „Čeká nás až do konce sezony hrozně těžký program. Musím přihlédnout ke zdravotnímu stavu a nevylučuji ani to, že hráči budou více rotovat. Nedá se to zvládnout v jedné sestavě," uvedl Zdeněk Ščasný.

Ten se každopádně bude muset obejít bez Frýdka, který si odpykává trest za žluté karty, a se zraněným Váchou.

To však domácí lodivod jako výhodu nepovažuje. „Sparta je momentálně v situaci, kdy všechno vyhrává, naposledy zvládla pohárový zápas s Libercem i se změnami v sestavě," mávl rukou Svatopluk Habanec, který naopak bude míz k dispozici kompletní kádr. Otazník visí pouze nad Sadílkem, který má lehce natažený sval.

Výzva pro fanoušky: Přijďte včas!

Uherské Hradiště – Na duel Slovácka se Spartou se očekává mimořádná návštěva, se kterou budou souviset i zvýšená bezpečností opatření vně i uvnitř stadionu. „Chtěli bychom požádat návštěvníky utkání, aby na stadion dorazili s časovým předstihem. Průchod turnikety a bezpečnostní prohlídky totiž mohou trvat o něco déle," uvedl Marek Jurák z úseku komunikace 1. FC Slovácko. Před utkáním bude, jak už to u podobných rizikových zápasů bývá obvyklé, uzavřena ulice Stonky.⋌(ms)

STATISTIKA VZÁJEMNÝCH PRVOLIGOVÝCH UTKÁNÍ MEZI SLOVÁCKEM A SPARTOU PRAHA

Celková bilance: 27 zápasů 4 – 1 – 22,

Domácí statistika: 13 zápasů 4 – 0 – 9, 9:16

Venkovní statistika: 14 zápasů 0 – 1 – 13, 8:40

Nejčastější výsledky: 1:0 a 2:0 (7×), 4:0 a 3:1 (3×)

Nejvíce branek za Slovácko: Malár 3

Nejvíce branek za Spartu: V. Kadlec 6, Krejčí, Sionko a Wilfried 3

Největší návštěva na Slovácku: 8.121 – 13. listopadu 2010 (1. liga, 0:2)

Největší návštěva v Praze: 8.849 – 5. května 2010 (1. liga, 4:0)

ZAJÍMAVOSTI:

První vzájemný duel vyhrál Synot 2:1, poté dalších šest zápasů Sparta. V kalendářních letech 2004 a 2005 Slovácko třikrát vyhrálo a jednou remizovalo. Slovácko obdrželo, pouze jednu branku.

Posledních šestnáct duelů vyhrála Sparta. Slovácko v nich vstřelilo pouhých šest branek Brožíkem, Divišem, Košútem, Trousilem, Kerbrem a Trávníkem. Je to jasně nejhorší bilance Slovácka ve vzájemných zápasech s některým z prvoligových soupeřů.

V zápase odehraném 18. února 2012 v Praze vyhrála Sparta 1:0 brankou Keriče z první minuty hry, což je historicky nejrychleji inkasovaná branka do sítě Slovácka.

Nejlepším střelcem Slovácka je proti letenskému soupeři Vladimír Malár. Dokázal vstřelit tři branky. Všechny tři v posledních deseti minutách zápasů a všechny branky pomohly k domácím výhrám Slovácka.

Oba soupeři si v 27 duelech vstřelili jen po jedné vlastní brance. Za Spartu se trefil hned v tom prvním vzájemném duelu na Širůchu (2:1) Jiří Novotný. Naopak v tom posledním zápase (4:0) se střelecky zaskvěl Jaroslav Diviš, který vlastencem zvýšoval na 2:0 před odchodem na poločasovou přestávku.

Slovácko v Praze Spartu nikdy neporazilo. Bodovalo na Letné pouze jednou. Bylo to v zápase sezóny 2004–05, kdy Slovácko začínalo soutěž s odečtenými body. Utkání na Spartě hrané 7. srpna 2004 skončilo smírně 1:1. Za Slovácko otevřel brankový účet Pavlík v 48. minutě z pokutového kopu. Za domácí pak srovnal v 67. minutě Homola.

Ve druhém kole 24. července 2010 spělo Slovácko na Spartě ke svému druhému nerozhodnému výsledku vzájemných duelů v Praze. Ovšem proti byl Václav Kadlec, který ve druhé minutě nastaveného času prostřelil brankaře Filipka a upravil na konečných 2:1 pro Spartu. Byl to Kadlecův první gól do sítě Slovácka. Později dal Slovácku ještě pěti a v současné době je tak nejlepším sparťanským kanonýrem proti Slovácku.

Nejdelší série Slovácka bez vstřelené branky je na hodnotě 383 minut (2001–2003), na podzim 2012 vstřelil Jan Trousil Spartě branku ve 24. minutě, takže se negativní série zastavila na čísle 322 minut bez vstřelené branky. Naopak Sparta se střelecky neprosadila v nejdelší sérii čítající 272 minut (2004–2005).

Sparta v dosavadních 27 vzájemných zápasech nevstřelila Slovácku branku jen ve třech utkáních (v letech 2004 až 2005), zato Slovácko drželo střelecký půst hned patnáctkrát!

Sparta vyhrála na Slovácku celkem devětkrát, z toho pět duelů skončilo výsledkem 0:1 pro Spartu, třikrát 0:2 a 12. srpna 2012 vyhrála Sparta nejvýrazněji a to 1:4. Nejvíce branek inkasovalo Slovácko 15. května 2015, když prohrálo v Praze 2:5. Hned ten další vzájemný duel, opět hraný na podzim v Praze, přinesl další pohromu pro brankaře Heču. Ten inkasoval hned čtyřikrát a Slovácko si tak v kalendářním roce odvezlo z Letné hned devět obdržených branek.