První krůček ke „klidu a pohodě“ mohou jeho svěřenci udělat už dnes (v sobotu). Nebude to ale jednoduchý krůček, pod nohy se jim totiž bude plést pořádně velký klacek v podobě druhého celku tabulky. O Liberec totiž v letošní sezoně zakoply všechny celky, které ho přivítaly na domácí půdě. Včetně Sparty…

1. FC SLOVÁCKO – LIBEREC

Dnes 17.00

Bilance v lize: 18 zápasů – 2 výhry, 6 remíz, 10 porážek, skóre 17:29

Z bilance Severočechů na hřištích soupeřů jde skutečně strach. Ze sedmi duelů pět vyhráli, ve zbylých dvou remizovali. „Liberec je hodně kvalitní soupeř, který patří k nejlepším mužstvům v lize, dává hodně branek. Ale ve stejné roli k nám přijel Jablonec a také prohrál,“ věří stoper Slovácka Jan Trousil, že úchvatná série Štajnera a spol. skončí právě v Uherském Hradišti.

Soubor trenéra Jaroslava Šilhavého se opírá o výborně hrající osobnosti, vedle kterých rozkvetli do krásy další fotbalisté. „Liberec má ve svých řadách spoustu kvalitních hráčů. Je to kompaktní celek. V létě se v jeho kádru sice udály některé změny, ty však tým neoslabily, noví hráči ty odcházející vhodně nahradili,“ všiml si Miroslav Soukup.

Pod Ještědem se vše točí kolem bývalého reprezentanta Jana Štajnera. „V jeho hře je velká kvalita. Nejenže je schopen připravit spoustu gólových příležitostí, ale branky dává i sám. Zapomenout nesmím ani na Honzu Nezmara, který jako útočník hraje výborně i na postu stopera a pokračuje dál ve střelecké potenci. Ke stovce gólů přidává další,“ pozastavil se Soukup u dvou hvězd libereckého výběru.

A to není zdaleka vše. Až do základní sestavy reprezentace vyrost na severu Čech Gebre Selassie, nejlepším střelcem týmu je s osmi brankami Slovák Breznaník. „Má formu, v každém zápase předvádí famózní výkony,“ poznamenal trenér Slovácka na adresu Breznaníka, kterému vpředu zdatně sekunduje exbrněnský Rabušic.

V nastoleném trendu chtějí Liberečtí pokračovat i na stadionu Miroslava Valenty. „I na Slovácku budeme hrát útočně a aktivně. Na druhou stranu ale mají domácí náš respekt, protože na svém hřišti jsou hodně silní. Produkují útočnou hru, kterou podporují fanoušci svou atmosférou. Jedeme s pokorou a s tím, že odvedeme maximum a popereme se o vítězství,“ nechal se slyšet kouč Slovanu Jaroslav Šilhavý.

Oba trenéři si reprezentační přestávku pochvalovali z toho pohledu, že se podařilo doléčit zranění u několika marodů. V dresu Slovácka se určitě neobjeví jen dlouhodobě zraněný Martin Kuncl, otazník se vznáší nad Liborem Doškem. „Uvidíme, jestli nastoupí. Musíme se zodpovědně rozhodnout i s ohledem na další zápasy,“ má o čem přemýšlet Miroslav Soukup, kterému bude kvůli trestu za čtyři žluté karty chybět ještě Lukáš Kubáň.

Předpokládaná sestava Slovácka: Filipko – Reinberk, Trousil, Košút, Jeleček – Pavelka, Daníček, Volešák, Kordula, Valenta – Ondřejka.

Statistika vzájemných ligových utkání Slovácka a Liberce

Celková bilance: 18 zápasů – 2 výhry, 6 remíz, 10 porážek, skóre 17:29.

Slovácko s Liberem doma: 9 zápasů – 2 výhry, 3 remízy, 4 porážky, skóre 9:11.

Nejčastější výsledky: 2:1 (4×), 0:1 (3×) a 1:1 a 2:0 (2×). Nejvíc branek: Ivana, Kopačka, Kowalík a Nezmar 2 – Nezmar a Štajner 3. Největší návštěva na Liberec na Slovácku: 5.220 – 3. dubna 2010 (1. liga, 0:0).

Zajimavosti: Slovan Liberec je hodně neoblíbeným soupeřem, protože ho Slovácko dokázalo porazit jen v roce 2003, ale to hned dvakrát. V ostatních zápasech bralo maximálně po bodu. V posledních čtyřech duelech Slovácko nevstřelilo Liberci ani jednu branku. Nejblíže k ní měl loni na podzim Švancara, ale v domácím zápase neproměnil v poslední minutě penaltu.