Duel Slovácka s ostravským Baníkem bude totiž určitě sledovat takřka zaplněný stadion a atmosféra bude jedinečná. Který tábor bude v podvečer slavit a který zklamaně opustí jeviště, je těžké, ne-li nemožné odhadnout. Domácí sice mají v tabulce těsný náskok a v zádech budou mít skvělé publikum, v hlavách ale zase nepříznivou bilanci s tímto soupeřem. Slovácko totiž čeká na výhru nad Baníkem už osm zápasů, přičemž v posledních šesti vzájemných duelech triumfovali Lukeš a spol.

1. FC SLOVÁCKO – BANÍK OSTRAVA

Dnes 16.50

Bilance: 17 zápasů – 3 výhry, 4 remízy, 10 porážek, skóre 17:31.

Baník se v letošní sezoně trápí, nepomohla mu ani změna trenéra, když dříve úspěšného Koubka vystřídal Karol Marko. Ten dokonce prohlásil něco ve smyslu, že by jeho tým mohl být nejlepším mužstvem jarní částo Gambrinus ligy. Chyba lávky. Mužstvo nadále tápe a lodivod je tak snadným cílem vtipálků.

Jenže kouč Slovácka Miroslav Soukup se neúspěchy soupeře nechce nechat uchlácholit. I když připouští, že prohra v Hradci Králové a remíza s Bohemians mohly v ostravském táboře zanechat stopy. „V průběhu jara ale naproti tomu odehráli i velmi dobrá utkání. Je to soupeř, který se pohybuje v naší těsné blízkosti a tento zápas rozhodne, kdo se od spodních pater tabulky odpoutá, a kdo na nich zůstane,“ myslí si Soukup, který i přes důležitost utkání očekává otevřenou partii. „Baník k nám určitě nepřijede se skleslou náladou, nebo jen bránit výsledek. Je to mužstvo, které jezdí útočit i ven. Stále mají široký kádr, řadu zkušených hráčů, naproti tomu i dravé mladí. Svoji sílu Baník prostě pořád má, a proto ho nelze žádným způsobem podceňovat,“ varuje trenér Slovácka.

To určitě nepřipadá v úvahu. Už jen z toho důvodu, že ani jeho mužstvu to na hřišti nejde zrovna podle představ. Na sestupové pozice mají sice Švancara a spol. sedmibodový náskok, všichni si ale uvědomují, že tato výhoda by se mohla rychle rozplynout. „Náskok sice může být na oko pěkný, ale během dvou zápasů může být pryč. Do konce pořád ještě zbývá hodně kol,“ upozorňuje kouč Miroslav Soukup.

Jedním dechem dodává, že právě úspěch v duelu s Baníkem by mohl být klíčem ke klidnému zbytku sezony. „Pokud zápas zvládneme, budeme mít dvacet devět bodů, a pak si můžeme říci, že jsme blízko konečnému cíli a ve zbývajících zápasech už jen naši bilanci vylepšovat.“

Jeho protějšek Karol Marko je pod velkým tlakem, každý další nezdar jej může stát hlavu. Před duelem v Uherském Hradišti ho neuklidňuje ani dlouhodobě dobrá bilance Baníku se Slováckem. „Statistika a historie je jedna věc a realita je úplně něco jiného,“ nechce slyšet nic o tom, že Ostravští vyhráli posledních šest vzájemných zápasů. „My se musíme soustředit sami na sebe a nedívat se okolo nás. Ohrožujeme se vlastními chybami a nevyužitými šancemi,“ prozradil Marko největší bolesti jeho týmu.

Pokusí se je Slovácko využít těchto slabin ofenzivnějším rozestavením, nebo opět nastoupí s jediným útočníkem, jak tomu bylo v minulých zápasech? Podle Miroslava Soukupa není důležité, v jaké sestavě jeho soubor nastoupí. „Není to o tom, jestli bude hrát pět záložníků nebo tři útočníci. Je to o tom, jak se nám bude dařit na hřišti, jak budou hráči odvážní a jakou budou mít vůli,“ naznačuje trenér 1. FC Slovácko Miroslav Soukup, že více než taktika bude potřeba bojovnost a touha po vítězství.

Domácí jdou do důležitého zápasu téměř kompletní. Chybět bude jen potrestaný Filip Hlúpik, jemuž disciplinární komise za vyloučení na Slavii zastavila činnost na jedno utkání.

Předpokládaná sestava Slovácka: Filipko – Kuncl, Kordula, Mezlík, Kubáň – Fujerik, Perůtka, Volešák, Urbánek – Ondřejka, Švancara.

Celková bilance: 17 zápasů – 3 výhry, 4 remízy, 10 porážek, skóre 17:31.

Slovácko ss Baníkem doma: 8 zápasů – 3 výhry, 1 remíza, 4 porážky, skóre 9:13.

Nejčastější výsledky: 2:1 a 2:0 (3×). Nejvíce branek: Ivana a Polách 2 – Zdeněk Pospěch 5, Lukeš a Žůrek 3.

Největší ligová návštěva na Baník na Slovácku: 7.250 – 13. listopadu 2004 (1. liga, 3:1). Zajimavosti: V březnu 2004 sledovalo Synot na Bazalech nejvíce diváků na hřišti soupeře v celé historii našeho týmu v 1.lize od roku 2000– 18.020.

Negativní série Slovácka s Baníkem pokračuje. Posledních osm ligových duelů nedokázalo Baník porazit, v posledních šesti zápasech navíc vždy odešlo poraženo. Poslední výhra Slovácka nad Baníkem je z 13. listopadu 2004, kdy se domácí radovali z výhry 3:1. Dvakrát se prosadil Ivana, jednou Petržela a v závěru za Baník snížil Lukeš.