Vzájemná bilance totiž vyznívá drtivě pro Severočechy, které hradišťský tým dokázal z šestnácti vzájemných soubojů porazit jen ve dvou případech. A právě proti Slovanu teď musí Soukupova družina odčinit týden starý katastrofální debakl z Brna.

1. FC SLOVÁCKO – LIBEREC
Neděle 17.00

Bilance: 16 zápasů – 2 výhry, 6 remíz, 8 porážek, skóre 17:27.

Duel na Slovácku bude mít neuvěřitelný náboj. Nevěříte? Tak čtěte dál.

Vzhledem k vyrovnanosti tabulky se dá říct, že oba týmy aktuálně bojují o záchranu. Oba se také musejí vzpamatovávat z nepříjemných porážek. Zatímco Slovácko v Brně spolklo sedm hořkých pilulek, Liberečtí v závěrečných minutách ztratili vyhraný zápas se Spartou. Tato porážka stála místo trenéra Petříka, na jehož post usedl bývalý reprezentační kouč Petr Rada.

Nedělní soupeři tedy mají za sebou nelehký týden. Probere Slovácko brněnská facka, nebo bude mít větší účinek trenérská změna na severu Čech? Budou víc fungovat kulišárny a figle domácího baviče Petra Švancary, nebo jeho libereckého „dvojčete“ Jiřího Štajnera? Navrch přijede na Slovácku stále oblíbený Jan Nezmar. Fanoušek se prostě má na co těšit.

Domácí borci, jak už bylo výše hned dvakrát napsáno, se mají svým příznivcům za co omlouvat. Do utkání s Libercem však už chtějí jít s čistou hlavou. „Musíme jít dopředu. U videa jsme si zápas rozebrali, popsali chyby, které jsme dělali, ale teď už musíme myslet na dalšího soupeře,“ říká trenér Slovácka Miroslav Soukup.

Severočeši jsou sice momentálně pouze bod od sestupového pásma, nelichotivé postavení v tabulce z nich však podle hradišťského kouče slabého soupeře určitě nedělá. „Tým mají skutečně silný. Je tam Štajner, hráči z Chorvatska Kerič a Kelič. Mají tam mladé kluky, jako jsou Gecov, Vácha nebo Dejmek, kteří jsou doplněni o zkušené Nezmara, Papouška. Bylo by velkým nebezpečím a chybou myslet si, že jde v domácím prostředí o lehkého soupeře,“ varuje Soukup. „Bude to stejně složité utkání, jako byly ty s Budějovicemi, Příbramí a dalšími.“

Na stadion Miroslav Valenty bezesporu přijede kvalitní mužstvo, které se bude o body rvát. Motivaci Libereckých navíc ještě zvýšila výměna trenéra. Pozvednout tým do vyšších pater dostal za úkol bývalý reprezentační kouč Petr Rada. Nový lodivod chce v první řadě hráče povzbudit a vrátit jim sebedůvěru. „Může na nich ležet nějaká deka, zvlášť poté, co osmdesát minut zápasu se Spartou vedou, a pak to ztratí. Liberec letos smolně ztratil dost zápasů, zdaleka všechny ale nebyly špatné. Hráče musím poznat a připravit je tak, abychom ze Slovácka nejeli s prázdnou,“ nechal se slyšet Rada. „V posledních čtyřech podzimních zápasech potřebujeme udělat co nejvíc bodů, abychom se v klidu mohli připravit na jaro,“ dodal.

Hned v prvním duelu jej ale nečeká snadný úkol. Slovácko je totiž před vlastními fanoušky hodně silné. „Doma se nám hraje líp. Věřím, že se znovu vrátíme k zápasům, kdy se nám doma dařilo, vytvářeli jsme si tlak a tentokrát jej, na rozdíl od utkání s Olomoucí, dokážeme i gólově zúročit.,“ věří v bojovného ducha týmu Miroslav Soukup.

Své svěřence jistě bude nabádat k útočné hře, Severočechy totiž vidí vzadu zranitelnější. Velký pozor si ale musí dát na útočnou sílu Liberce. „Štajner umí připravovat gólovky. Mají tam rychlého Keriče, který je doplněný důrazným Nezmarem. Je tam nově i Breznaník. V ofenzívě jsou opravdu nebezpeční.“

Při zpackaném duelu v Brně Slovácku citelně chyběl kapitán mužstva a rozbíječ hry soupeře Michal Kordula. Proti libereckým šikulům by se jeho nepříjemný dotíravý styl určitě hodil. Nad jeho startem ale visí otazník. „Michal měl svalové problémy, a tak jsme při zápase v Brně, po poradě s lékařem, nechtěli riskovat zhoršení stavu. Do čtvrtka měl klidový režim a uvidíme, zda se podaří, připravit jej na duel s Libercem,“ zvedá obočí Miroslav Soukup, kterému budou chybět dlouhodobě zranění Cleber s Urbánkem i po zranění se zotavující Perůtka. Obejít se bude muset i bez brankáře Filipka, který dostal v Brně červenou kartu.

Předpokládaná sestava Slovácka: Filipko – Kuncl, Mezlík, Košút, Kubáň – Fujerik, Kordula, Volešák, V. Valenta – Švancara, Ondřejka. (ms, čtk)

Statistika vzájemných ligových utkání Slovácka a Liberce

Celková bilance: 16 zápasů – 2 výhry, 6 remíz, 8 porážek, skóre 17:27.
Slovácko s Libercem doma: 8 zápasů – 2 výhry, 3 remízy, 3 porážky, skóre 9:10.
Nejčastější výsledky: 2:1 (4×), 1:1 a 2:0 (2×) Nejvíc branek: Ivana, Kopačka, Kowalík a Nezmar 2 – Nezmar a Štajner 3.
Největší návštěva na Slovácku: 5.220 – 3. dubna 2010 (1. liga, 0:0).
Zajimavosti: Liberecký Slovan je neoblíbeným soupeřem Slovácka, které ho dokázalo porazit jen v roce 2003, ale to hned dvakrát. V ostatních zápasech bralo maximálně bod. Již devět zápasů čekají hráči a fanoušci Slovácka na radost z vítězného duelu s tímto severočeským klubem.