Z devíti vzájemných ligových zápasů v Českých Budějovicích skončilo šest nerozhodně. Modrobílí tam slavili tři body jen před devíti lety

„Všichni si uvědomujeme, o co jde. Nehrozí, aby se podobný výpadek opakoval," je přesvědčený trenér modrobílých Svatopluk Habanec, že se po výhře nad Příbramí a v poháru ve Zlíně nedostaví uspokojení.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – 1. FC SLOVÁCKO

Dnes v 17 hodin

Bilance v lize: 18 zápasů – 3 výhry, 7 remíz, 8 porážek, skóre 9:22.

Slovácko s dnešním soupeřem v posledních osmi ligových zápasech nepoznalo hořkost porážky. Zatímco doma vždy zvítězilo, venku skončily duely nerozhodně. V Budějovicích sice modrobílí z devíti utkání prohráli jen dvakrát, na druhou stranu ze tří bodů se radovali pouze jedinkrát, a to 16. dubna 2005. Teď by téměř desetiletý půst rádi ukončili.

„Jdeme do zápasu s tím, že chceme vyhrát," přiznává Svatopluk Habanec. „Receptem je hrát trpělivě naši hru, čekat na chyby soupeře a být produktivní v koncovce. Uvidíme, jak se bude utkání vyvíjet, každopádně chceme si z Českých Budějovic odvést nějaký ten bod," dodal kouč Slovácka.

Že si jeho svěřenci svými výkony nejen z poslední doby vydobyli respekt, naznačují slova českobudějovického kouče. „Čeká nás velice těžký soupeř. Na druhou stranu víme, že Slovácko je mužstvem dvou tváří – doma a venku. Teď hrají u nás, tak spoléháme na to, že se jim moc dařit nebude. Ale hlavně to bude o nás, jak k tomu přistoupíme a jaký výkon předvedeme," ví Luboš Urban.

Došek a spol. jedou na jih Čech v roli favorita, jakékoliv podcenění by se jim však mohlo zle nevyplatit. „Budějovičtí sice doma vysoko prohráli s Plzní, ale v dalších domácích zápasech rozhodně nevyhořeli. Remizovali s Libercem a porazili ambiciozní Mladou Boleslav, takže nás určitě nečeká jednoduché utkání," varuje Svatopluk Habanec, který upozorňuje především na velkou kvalitu soupeře v ofenzivě. „Po postupu velmi slušně posílili kádr. Jsou tam nebezpeční Koreš, Hora, Benát, zapomenout nesmím ani na Volešáka. Vzadu zase tvrdí muziku Lengyel," vyjmenoval osu mužstva slovácký lodivod.

Právě s Ladislavem Volešákem, který ještě nedávno oblékal dres Slovácka, se při hledání receptu na hradištský tým trenér Budějovic radil. „Informací máme dost, víme o jejich silných i slabých stránkách. Důležité bude pohlídat si zadní vrátka. Směrem dopředu jsou totiž strašně silní. Diviš s Kerbrem jsou rychlostně vybavení a dávají nebezpečné balony do pokutového území, ze kterých těží Libor Došek. K nim ještě musíme připočítat Kaloudu. Na to si musíme dát velký pozor. Mužstvo celé je ale vyvážené. Je spolu snad tři roky s minimálními změnami a je vhodně doplňované. Proto jsou tam, kde jsou," připomíná Luboš Urban.

CELKOVÁ BILANCE SLOVÁCKO – DYNAMO ČESKÉ BUĚJOVICE 2000 – 2014

Celková bilance: 18 zápasů 8 – 7 – 3 22: 9

Domácí statistika: 9 zápasů 7 – 1 – 1 14 : 1

Venkovní statistika: 9 zápasů 1 – 6 – 2 8 : 8

Nejčastější výsledky: 2:0 (6×), 1:0 a 0:0 (3×), 2:2 (2×)

Nejvíc branek za Slovácko: 2 – Došek, Kowalík, Polách a Soldán

Nejvíc branek za Č. Budějovice: 1 – devět hráčů (mj. Poborský, Kulič, Otépka …)

Největší návštěva na Slovácku: 5.621 – 31. března 2007 (Slovácko – Budějovice 0:1)

Největší návštěva v Č. Budějovicích: 4.080 – 27. srpna 2006 (Budějovice – Slovácko 1:0)

Zajímavosti:

Dynamo se proti Slovácku nedokázalo střelecky prosadit dlouhých 541 minut. Střelecké prokletí Jihočechů zrušil až ve 14. minutě zápasu hraném 18. března 2012 v Českých Budějovicích Klesa.

Naopak Slovácko se nejdéle střelecky trápilo v období 16. 4. 2005 do 28. 3. 2010, a to 366 minut. Branka Ondřejky znamenala konec série a hlavně tři body, protože byla jedinou trefou zápasu.

Slovácko po návratu do 1. ligy v létě 2009 neodešlo poraženo v žádném z osmi odehraných vzájemných duelů. Doma čtyřikrát zvítězilo a venku uhrálo čtyřikrát remízu. Dynamo bylo na jaře 2012 blízko výhře, ale ani vedení 2:0 v 88. minutě mu nestačilo na plný bodový zisk. V úplném závěru totiž skórovali Hlúpik a Čtvrtníček a Slovácko si odvezlo bod.

České Budějovice vstřelily na Slovácku v devíti zápasech pouze jedinou branku, ale i tak za ni bralo tři body. V sestupové sezóně 2006–07 doma modrobílí prohráli 0:1. Branku vstřelil ve 13. minutě Jaroslav Černý.

Nejvyšší vítězství dosáhlo Slovácko 10. dubna 2004 na domácí půdě, kdy za silného deště porazilo Budějovice 3:0 brankami Kostky, Polácha a Abraháma. Zápasu přihlíželo téměř pět tisíc diváků.

V zápase na jihu Čech 23. března 2003 se kopaly během tří minut hned dvě penalty. Na každé straně jedna. Nejprve ve 40. minutě srovnal Kowalík na 1:1 a za další dvě minuty byla podobná příležitost nabídnuta domácímu Sedláčkovi, který z penalty nezaváhal a překonal Drobisze. Tato branka byla v zápase poslední a Dynamo tak vyhrálo 2:1.

V duelech s Dynamem nebyl nikdy vyloučen hráč Slovácka.

Z odehraných 187 vzájemných duelech dokázalo Slovácko hned ve dvanácti případech udržet čisté konto, Dynamu se to povedlo jen šestkrát.