„Dosavadní výsledky Olomouce, to není žádná náhoda. Všechny zápasy vyhráli zaslouženě a i v Plzni, kde těsně padli, podali výborný výkon,“ varuje před kvalitou soupeře trenér Slovácka Stanislav Levý.

1.FC SLOVÁCKO – SIGMA OLOMOUC

Sobota v 19 hodin
Rozhodčí: Ginzel – Pospíšil, Koval
Ligová bilance: 26 zápasů – 9 výher, 7 remíz, 10 porážek, skóre 32:32

Podle vládce slovácké lavičky nejsou výsledky Olomouce v žádném případě dílem štěstí, ale systematické práce.

„Na jejich hře je jasně vidět, že jsou dlouho pohromadě. Mají zažité automatismy, hráči si vzájemně vyhoví, rotují ve středu hřiště, jsou pohybliví. Nejde tam upozornit na jednoho či dva hráče, je to o kolektivu,“ poznamenal Stanislav Levý, který rovněž nebere řeči o nováčkovském nadšení, které časem vyprchá.

„O Sigmě platí totéž, co o Baníku, je to takový nováček nenováček, Jde o pravidelného účastníka nejvyšší soutěže, který má konsolidovaný tým,“ dodal.

V sobotní bitvě se favorit hledá opravdu jen velmi těžko. Ani Slovácko se totiž na začátku sezony nepotkalo s úplně špatnou formou. A když byl před vzájemným zápasem všemi odborníky i lajky vyzdvihován do nebes ostravský Baník, zadupali ho modrobílí do země pěti brankami. V Uherském Hradišti by se jistě nezlobili, kdyby se historie opakovala, kouč je ale opatrný.

„V žádném případě bych nechtěl ta dvě utkání srovnávat, bude to úplně jiný zápas, než byl ten s Baníkem,“ mávl rukou Stanislav Levý, podle kterého bude důležité chytit začátek zápasu. Jeho týmu to pomohlo k již vzpomínanému triumfu nad Ostravou, Sigma zase podobně před týdnem zaskočila Brno.

Také poslední utkání Slovácka na Spartě bylo ovlivněno začátkem.

„Úvod jsme vůbec nezvládli. Nechali jsme se zatlačit, z naší strany tam byla malá odvaha, chyběla nám větší aktivita směrem dopředu, kterou bychom rozmělnili tlak soupeře. Přestože jsme neinkasovali, postupně jsme se zvedli a v závěru sahali po bodu, tak Sparta měla víc šancí a zvítězila zaslouženě,“ připomněl Stanislav Levý.

Podobné výpadky si prý jeho mužstvo, pokud chce být úspěšné, nemůže dovolit.

„A nejde jen o začátek, i s Baníkem jsme tam měli hluchou pasáž. Musíme podat stoprocentní výkon po celých devadesát minut. Přál bych si, abychom proti Sigmě hráli agresivně, kompaktně a výsledek se pak určitě dostaví,“ řekl trenér Slovácka.

Přestože se mu až na Tkáče a Ťoka vyprázdnila marodka, změny v sestavě nechystá. Před startem sezony panovaly obavy, jak bude při zranění Rady s Břečkou šlapat obrana, jenže Hofmann společně se „stoperem z nouze“ Šimkem zvládají své úkoly takřka na jedničku.

„Zatím musím říct, že mužstvo podává spolehlivé výkony, takže kvůli tomu nemám důvod do sestavy sahat. To ale neznamená, že z taktických důvodů k nějakým změnám nedojde,“ nechal si Stanislav Levý pootevřená vrátka.

CELKOVÁ LIGOVÁ BILANCE SLOVÁCKO – SIGMA OLOMOUC 2000 - 2017

Bilance:

Celková bilance: 26 zápasů 9 - 7 - 10, 32 : 32
Domácí statistika: 13 zápasů 8 - 3 - 2, 21 : 13
Venkovní statistika: 13 zápasů 1 - 4 - 8, 11 : 19
Nejčastější výsledky: 1:0 (6x), 1:1 a 2:0 (5x)

Nejvíc branek za Slovácko: 4 – Jiří Valenta, 3 – Kerbr, 2 – Abrahám, Blaha, Ivana, Kowalík a Malár
Nejvíc branek za Sigmu: 3 – Hapal, Hubnik, Ordoš, Siegl a Schulmeister

Největší návštěva na Slovácku: 7.547 - 16. srpna 2004 (Slovácko - Sigma 1:0, 1. liga)
Největší návštěva v Olomouci: 7.653 - 21. dubna 2001 (Sigma - Slovácko 3:2, 1. liga)

Zajímavosti:

V prvních šestnácti vzájemných duelech nikdy nedokázal zvítězit hostující tým. To se změnilo 18. října 2010, když Sigma zvítězila v Uherském Hradišti 2:0. Ovšem Slovácko se nedalo a stejným výsledkem vyloupilo Andrův stadion již 1. května 2011.

Nejvíce vzájemných zápasů Slovácko vs. Sigma odřídili rozhodčí Liba a Zelinka a to po třech duelech. Po dvou odřízených zápasech mají na svém kontě rozhodčí: Jára, Kovařík, Matějek a Šedivý. Dalších dvanáct rozhodčích, mezi nimi i Damková, odřídilo jen po jednom duelu.

Ve 23 zápasech byly uděleny čtyři červené karty. Hráči Sigmy Dreksa a Rossi je obdrželi v dvou duelech roku 2012, shodou okolností vždy to bylo v 75. minutě. Slovácku na to stačil jen jeden zápas. Bylo to 19. srpna 2001 a z hřiště předčasně odešli Vajda (65.) a Homér (87.), které měl na svědomí rozhodčí Jára. I přes oslabení tehdejší Synot dokázal uhrát cennou plichtu 1:1, o kterou se zasloužil v 77. minutě střelec Blaha.

Mezi nejlepší střelce Olomouce patří se třemi zásahy Pavel Hapal, Patrik Siegl, Michal Ordoš a Michal Hubnik. První branku vstřelil Hubnik již jako dvacetiletý v dubnu 2000 a byla to jediná branka zápasu. Naposledy se trefil do sítě Slovácka ve svých sedmadvaceti letech v říjnu 2010 a opět to byl vítězný duel pro hanácký klub, tentokrát v poměru 0:2.

Slovácko udrželo nejdéle čisté konto 260 minut, a to v období 1. říjen 2006 až 28. únor 2010, ale v tomto období hrálo dva roky jen druhou ligu, takže nedošlo ke vzájemným zápasům. Naopak Sigmě se tato série podařila natáhnout na 299 minut a to od 9. srpna 2009 až do 1. května 2011.

Ve 25 duelech udrželi brankaři celkem 11x čisté konto. Nikdy zápas neskončil výsledkem 0:0, takže vychytaná nula vždy znamenala vítězství. Z těchto deseti čistých zápisů si připsal na své konto nejvíce nul Petr Dobisz a to tři. Dvakrát v dresu Slovácka a jednou v hanáckém týmu. Za Slovácko byl take dvakrát úspěšný Filipko a za soupeře pak Vaniak se stejným počtem.

Slovácko dokázalo porazit Sigmu dvakrát po sobě jen jednou a přesto tyto dva vítězné duely dělilo více než 28 měsíců! To proto, že Slovácko hrálo dva ročníky druhou ligu.

Sigma dokázala hned třikrát zvítězit brankou v poslední minutě, případně v nastaveném čase. Poprvé to bylo brankou Vlčka na jaře 2003, podruhé v dubnu 2004, a to zásahem Hubnika. Naposledy se tak stalo v únoru 2012, když se nešťastně odrazil míč do sítě od domácího Doška. To Slovácko dokázalo vstřelit vítěznou branku v tomto období ve dvou zápasech. Poprvé v říjnu 2003, v prvním duelu na novém stadionu. To se v 90. minutě trefil Abraham a svou druhou brankou rozhodl duel ve prospěch Slovácka 3:2. Druhý zápas rozhodnutý v posledních minutách se odehrál v dubnu 2014. Slovácko rozhodlo v nastaveném čase Liborem Doškem. Protože se nastavovalo vice než osm minut, tak v sedmé minutě nastavení se prosadil Jiří Valenta a uzavřel skóre na konečných 3:1.

Patrik Siegl vstřelil tři své branky ve třech zápasech po sobě. Protože to byly jedné branky Sigmy v těchto zápasech, tak přinesly Olomouci jen dva nerozhodné výsledky 1:1 a prohru 1:2.

Sigma vstřelila Slovácku ve 26 zápasech celkem 32 branek, což je průměr 1,23 branky na utkání. Jednou se jí povedlo vsítit hned tři branky, a to v domácím zápase 21. dubna 2000, když dokázala přehrát tehdejší Synot 3:2.

Ve dvou po sobě jdoucích vzájemných zápasech, se za Slovácko trefil jediný hráč - Milan Kerbr. Vstřelil tři branky, a v obou případech jeho branky rozhodly o dělbě bodů (1:1 a 2:2). Jeho otec odehrál za Sigmu 140 ligových zápasů a vstřelil 35 branek. Jenže nikdy neměl možnost nastoupit proti Slovácku. Odehrál jen dva duely proti Slovácké Slavii Uherské Hradiště, v sezóně 1995/96.

V dubnu 2014 porazilo Slovácko Sigmu 3:1 a ukončilo tak čekání na vítězství, které s hanáckým klubem trvalo pět zápasů. V tomto období si Slovácko připsalo jen tři nerozhodné výsledky a dvě prohry.

Vzájemné zápasy jsou na vstřelené branky mimořádně vyrovnané. Slovácko vstřelilo 32 branek a Sigma také 32 branek. Když se podíváme, jak padaly góly v jednotlivých poločasech, pak Slovácko má bilanci 15/17 a Sigma 11/21. Ve srovnání herních čtvrthodin je Slovácko nejgólovější v té poslední (76-90 plus nastavení), kdy vsítilo 9 branek. Naopak Sigma má nejúspěšnější čtvrthodinku hned po přestávce. V rozmezí 46-60 minuty se Hanáci radovali z 8 úpěšných zakončení. Pokud bychom sledovali společnou bilanci, kdy v těchto zápasech padá nejvíc branek, tak je to v závěrečné čtvrthodině. To padlo dohromady 15 branek. Naopak střelecká bída drží oba kluby v rozmezí 16-30 minuty, kdy v 26 zápasech padly pouhé 4 branky!

Památný zápas:

1. FC Synot - SK Sigma Olomouc 3:2 (1:0)
Hráno v Uherském Hradišti, 18. října 2003

Synot nastoupil k prvnímu ligovému zápasu na svém novém uherskohradišťském stadionu. V otvíracím duelu porazil německou Borussi Mönchengladbach 3:2, takže namlsaní diváci očekávali opět plný bodový zisk. Ovšem Sigma přijela s kvalitním týmem a nehodlala se vzdát bez boje.

Již ve 3. minutě brankář Vaniak vyrazil bombu Nezmara před velké vápno, odkud nekrytý Abrahám trefil odkrytou bránu. To hráče Sigmy na chvíli zarazilo. Ale domácí se nedokázali dostat k žádné výrazné gólové šanci. Ve 12. minutě po centru Vlčka domácí zadáci v poslední chvíli zachraňovali před nabíhajícím Kučerou. Ve 20. minutě nacentroval znovu zprava Vlček. Na první tyčku si naběhl Babnič, ale hlavou neusměrnil míč přesně, jeho střela šla půl metru vedle.

Ve 29. minutě se pak podruhé v prvním poločase ozvali domácí. Hlavička Nezmara proletěla těsně vedle levé tyčky Vaniakovy branky a o malou chvíli později Polách z dvanácti metrů přestřelil. Ve 37. minutě zkusil brankáře Drobisze překvapit střelou z úhlu hostující Špiláček, domácí gólman míč s vypětím všech sil přehodil přes břevno. První poločas tak skončil, domácím vedením 1:0.

Druhou půlku začala Sigma aktivně. Špiláček po průniku ještě nenašel nabíhajícího spoluhráče. Pak utekl domácím zadákům Vlček, přihrál před bránu a Reiterovi chyběl k zakončení jen krok. Ve 48. minutě však bylo vyrovnáno. Kučera nacentroval zleva, Vlček si seběhl z pravé strany zálohy a nikým neatakován nedal ranou z voleje brankáři Drobiszovi nejmenší šanci. Pak to zkoušel dvakrát zdálky Reiter, ale mířil vždy jen do domácího gólmana. Vynahradil si to v 64. minutě. Babnič na půlce ťukl míč do běhu Vlčkovi, ten posadil na zem Palínka a nahrál nabíhajícímu Reiterovi.

Reiter si připravil ideální střeleckou pozici a umístěnou bombou k levé tyčce z hranice šestnáctky odsoudil Drobizse podruhé do role diváka. Sigma dokázala stav otočit ve svůj prospěch na 1:2. Domácí hráči nerezignovali a při dvou hlavičkách Nezmara stálo při Sigmě velké štěstí. To hanácký opustilo v závěru zápasu. V 75. minutě přišel střílený centr, který brankář Vaniak neudržel a Malár mu míč ukopl do sítě. Ve zbývajícím čase se oba týmy snažily strhnout výsledek na svoji stranu. Šestnáct sekund před vypršením řádné hrací doby se dostal k propadenému míči na malém vápně Abrahám. Vaniak si na jeho střelu sice šáhnul, ale brance zabránit nedokázal. Domácí fanoušci byli v závěru doslova v tranzu a po utkání odměnili domácí borce dlouhotrvajícím potleskem a domů odcházeli spokojeni s tříbodovou i třígólovou nadílkou.

Branky: 3. a 90, Abrahám, 75. Malár - 48. Vlček, 64. Reiter.
Rozhodčí:Liba - Krátký, Míka.
Žluté karty: Caha, Babnič
Diváci: 6 543
Sestava Synotu: Drobisz - Němčický, Palínek, Bureš, Čoupek (66.Kaldec) - Petržela, Polách, Abrahám, Kostka (73. Činčala) - Nezmar, Meduna (66. Malár). Trenér Karel Jarolím.
Sestava Sigmy: Vaniak - Randa, R. Hubník, Hudec, Caha - Vlček, Špiláček, Zbožínek, Kučera - Babnič (82. Siegl), Reiter. Trenér Petr Uličný.

Poslední dvě utkání:

SK Sigma Olomouc - 1. FC Slovácko 2:0 (1:0)
Hráno v Olomouci, 28. listopadu 2015
Branky: 4. a 85. (z penalty) Malec
Rozhodčí: Kocourek - Paták, Urban
Žluté karty: Malec, Houska, Navrátil, Hála, Vepřek - Došek, Daníček, Valenta, Rada a Reinberk
Diváci: 3 568
Sestava Sigmy: M. Buchta - Hála, Hubník, Radakovič, Vepřek - Moulis (67. Falta), Houska, Plšek (75. Petr), Šindelář, Navrátil (87. Štěpán) - Malec. Trenér: Jílek
Sestava Slovácka: Heča - Chvátal, Břečka, T. Rada, Reinberk - Diviš (46. Hlúpik), Valenta, Havlík, Daníček, Civič (71. Sadílek) - Došek (59. Koné). Trenér: Habanec

1. FC Slovácko - SK Sigma Olomouc 2:1 (1:0)
Hráno v Uherském Hradišti, 11. května 2016
Branky: 41. Valenta (z penalty), 59. Diviš - 54. Navrátil
Rozhodčí: Zelinka - Wilczek, Hájek
Žluté karty: Havlík, Daníček - Chorý, Petr, Navrátil, Radakovič
Vyloučení: 40. Šindelář (Sigma)
Diváci: 4 142
Sestava Slovácka: Heča - Chvátal, Rada, Hofmann, Reinberk - Šumulikoski - Diviš (80. Biolek), Valenta, Havlík, Civič (69. Daníček) - Koné (81. Došek). Trenér: Habanec
Sestava Sigmy: Buchta - Hála (64. Štěpán), Šindelář, Radakovič, Falta - Navrátil, Plšek, P. Ševčík, Petr (64. Mahmutovič) - Chorý (43. Štěrba), Ordoš. Trenér: Jílek