1. FC SLOVÁCKO – OLOMOUC 0:1 (0:0)

Když v 74. minutě viděl olomoucký záložník Daniel Silva Rossi druhou žlutou a následně i červenou kartu, pět tisícovek fanoušků se těšilo, že jejich tým konečně spustí ofenzivní manévry a oslabeného soupeře pošle zpátky na Hanou bez bodů. Jenže ono nic. Slovácko i v přesilovce jakoby bránilo bezbrankovou remízu. A tak přišel trest.

Aktivnější Olomouc, která bojuje o záchranu, se dočkala odměny, když Schulmeisterův přímý kop po několika billiarových odrazech skončil v síti.

„Za svůj výkon si zasloužil dát gól, vyřešil to výborně,“ chválil svého svěřence trenér Sigmy Petr Uličný. V tu chvíli ještě netušil, že první gól jeho týmu po 585 minutách bude připsán Zdeňku Klesnilovi.

„Získali jsme nesmírně důležité tři body. Po dlouhé době jsem zažil euforii, štěstí z fotbalu,“ rozplýval se zkušený kouč, který na lavičku Sigmy naskočil v zimní přestávce.

Jeho svěřenci si zasloužili jít do vedení už v první půli, kdy domácí jasně přehrávali.

„Bylo to pro mě velké zklamání. Očekával jsem, že zapomeneme na špatnou první půli na Spartě a navážeme na bojovný výkon v deseti. Nerozumím tomu, proč jsme doma byli takhle bojácní a ustrašení,“ kroutil hlavou domácí trenér Miroslav Soukup.

Slovácko, kterému vedle distancovaného Ondřejky chyběl i zraněný kapitán Kordula, přežilo velké šance Schulmeistera a Hály a naopak samo mohlo z rychlých brejků udeřit. Na svou trefu z podzimního utkání v Olomouci ale nenavázal David Pavelka, který tváří v tvář Zlámalovi mířil vedle, svoji tutovku promarnil i Volešák.

„Mohli jsme jít do kabin s jednobrankovým náskokem. Nechápu, proč když jde sám na bránu, tak ještě nahrává,“ zlobl se na ostříleného záložníka Soukup.

Po změn stran tempo hry výrazně opadlo, ubylo rovněž vzruchu před oběma brankami a gólmani klidně mohli odjet na dovolenou, protože na ně nešla ani jedna střela.

Hráče Slovácka neprobrala z letargie ani přesilovka, kterou jim daroval Rossi. Z tribun se při pohledu na pasivní hru stále častěji ozýval pískot, své si vyslechl i se střídáním váhající trenér Miroslav Soukup.

„Asi jsem váhal dlouho. Několikrát už jsem chtěl střídat, ale pokaždé do toho něco přišlo. Proč jsem poslal na hřiště defenzivní hráče místo útočníků? Protože i když jsme hráli proti deseti, tak jsme byli pod tlakem. Na lavičce jsem navíc měl jen samé mladíky a těm jsem nechtěl tím, že bych je poslal do toho kotle, ublížit,“ snažil se hradišťský kouč alespoň trochu obhájit.

Jenže štětszí přeje připraveným a odvážným, a tak se nakonec radovala Olomouc.

„Vlastně jsme v devadesáté druhé minutě získali čtyři body,“ usmíval se Petr Uličný v narážce na skutečnost, že ostravský Baník, který v lize rovněž bojuje o přežití, inkasoval v nastavení a přišel o výhru nad Jabloncem.

Branka: 90.+2 Klesnil. Rozhodčí: Kovařík – Filípek, Zeman. ŽK: Mezlík, Daníček, Kubáň, Trousil – Rossi, Klesnil. ČK: 74. Rossi. Diváci: 5035.

1. FC Slovácko: Filipko 2 – Mezlík 2, Trousil 2, Košút 3, Kubáň 3 – Valenta 3, Volešák 3 (85. Hlúpik), Daníček 3, Čtvrtníček 4, Pavelka 2 (90. Kuncl) – Došek 3. Trenér: M. Soukup.

Olomouc: Zlámal 2 – Hála 3, Kučera 2, Škerle 3, Vepřek 2 – Schulmeister 1, Heinz 3 (65. Navrátil), Rossi 4, Ordoš 3, Podaný 3 (88. Varadi) – Jirouš 4 (53. Klesnil 3). Trenér: P. Uličný.

Soukup: Prodaný zápas? O tom se odmítám bavit

 „Vrací se tady vstupné? Jedinému Trousilovi neřekli, že je to prodané. Ať se pak nediví, že sem za chvilku nebude nikdo chodit. Ale lepší, než kdyby to pustili Pražákom,“ láteřil po skončení utkání mezi Slováckem a Olomoucí naštvaný fanoušek domácích, který několi minut po skončení zápasu vtrhl do tiskového střediska.

Atmosféra ve slováckém pekle byla v sobotu večer opravdu pořádně žhavá, publikum vyprovodilo domácí tým do kabin ohlušujícím pískotem.

Už dlouho před utkáním se proslýchalo něco o „moravské výpomoci“, body ze Slovácka měly nakopnout Sigmu ke stíhací jízdě za záchranou.

Hradišťský kouč Miroslav Soukup se při otázce na toto téma pěkně rozohnil. „Mrzí mě výkon, který jsme předvedli, ale že by to bylo prodané? O tom se odmítám bavit,“ vrhl přísný pohled na novináře.

Balon nemůže projít zdí, zlobil se naštvaný Filipko

Běžela druhá minuta nastaveného času a zkušený stoper Slovácka Jan Trousil daroval soupeři zbytečným faulem standardku. Většině fanoušků v tu chvíli blesklo hlavou: „Kurňa, má čtvrtou žlutou, příští zápas stojí. Úplně zbytečná karta.“ Málokdo předpokládal, že přijde ještě něco horšího. Jenže, stalo se.

Jan Schulmeister podstřelil rozhozenou zeď, gólman Miroslav Filipko vytlačil jeho přízemní střelu jen na tyč, od které míč putoval po brankové čáře. Tam se snažil uhasit požár Libor Došek, do jeho odkopu ale skočil Zdeněk Klesnil, od kterého se balon odrazil do sítě.

„Měl jsem to řešit jinak, třeba odkopem na tribunu,“ sypal si popel na hlavu Jan Trousil, jemuž nevyšla zasekávačka na Klesnila, kterého musel vzápětí faulovat. „Do té doby jsme všechny standardky vyřešili, pak se ale stalo to, co se stalo,“ litoval pětatřicetile­tý mazák.

Hrdinou utkání se stal olomoucký středopolař Jan Schulmeister, který byl nejlepším mužem na hřišti a zahrával i rozhodující přímý kop. A nic na tom nemění ani fakt, že ho ve střelecké listině po opravě nahradil jeho spoluhráč Klesnil. „Ani jsem pořádně neviděl, jak to prošlo do branky. Kluci mi říkali, ať to dám na první tyč, že to zkusí tečovat,“ povídal Jan Schulmeister.

Gólman Slovácka Miroslav Filipko byl mírně řečeno pořádně naštvaný. „Všechno to začalo zbytečným faulem, ale největší chybou bylo, že balón projde přes zeď, to se nemůže stát,“ láteřil velezkušený gólman. „Snažil jsem se udělat maximum, vyrazil to do tyče, ale bohužel. Míč pak šel po čáře, Libor Došek to vykopával, ale nevyšlo to,“ pokrčil smutně rameny Miroslav Filipko.