Třináct zápasů bez výhry – to je číslo, kterým se jen těžko může chlubit svým známým. První muž fotbalu v Uherském Brodě Josef Hamšík neprožívá jednoduché období. V tabulce je jeho tým na posledním místě, druhému největšímu městu na okrese po dvouletém účinkování v divizi hrozí sestup do krajského přeboru.

Pamatujete za dobu svého působení u fotbalu podobnou sérii?

Fotbal dělám od roku 1997 a od té doby si na takovou šňůru bez vítězství napamatuji. Pro mě je to tristní, jsem z toho nešťastný, nespávám a nevím si s tím rady. Měním zažité rituály, před posledním zápasem proti Žďáru jsem byl dokonce na hrobu našeho bývalého sekretáře Františka Jančáře, kterému jsem zapálil svíčku. Bylo to na popud jeho bratra a sekretáře Újezdce. Čekal jsem, že nám bude v dalším zápase fotbalový bůh nakloněn, ale bohužel nebyl.

Kde hledat největší problémy v brodském fotbale?

Nedáváme ani ty nejvyloženější šance a děláme obrovské chyby v obraně. Jako třeba v uplynulém zápase proti Žďáru gólman Mirek Ondrůšek. V jeho šestatřiceti letech a při jeho zkušenostech jsou některé věci, které musí vyřešit ve prospěch mančaftu.

Kdo pozorně sleduje vaše mužstvo, zjistí, že v divizní soutěži patří mezi ty mančafty, které mezi sebou při hře skoro nemluví. Schází vám hráč, který by ostatní vyhecoval. Vidíte to také tak?

Očekával jsem, že když se kapitánem stal gólman Ondrůšek, že zodpovědnost vezme na sebe a bude daleko víc mluvit. Stejně jsem to ale čekal od dalších starších hráčů, jako jsou Ligas, Slinták, Daněk nebo Lukeš. Co se týče agresivity, tak máte pravdu, že jsme strašně hodný tým. Dostáváme sice karty, ale po hloupostech, ne kvůli agresivní hře.

Na jaře měl mužstvo posílit Lukáš Čtvrtníček ze Slovácka. Proč se v sestavě neobjevil?

Přišel na dva tréninky, my jsme ho zaregistrovali, ale on přestal chodit, což je pro nás obrovská ztráta. Prý vaří někde v nemocnici. Navíc se nám zranil Petr Faldyna. Mrzí mě, že to tak dopadlo, ale za zranění žádného hráče nikoho vinit nemůžeme.

I přesto je vidět na každém vašem zápase. Zdá se, že s mužstvem žije…

Určitě. Faldyna je srdcový hráč a hodný kluk, který zápasy s mančaftem prožívá, ale bohužel nám schází na hřišti.

Po podzimu skončili zkušení fotbalisté Vacula a Lysoněk. Vypadá to, že odchod těchto dvou hráčů se nepodařilo plně nahradit…

Je pravda, že gólové přihrávky Vaculy, který u nás hostoval ze Slavičína, nám na jaře chybí. Na druhou stranu musím říct, že mimo Karla Slintáka jsme třeba poslední zápas proti Žďáru odehráli výhradně s vlastními hráči.Troufnu si říct, že v divizní soutěži další podobný mančaft nenajdete.

Neuvažoval jste po té nepříznivé sérii, které se táhne v průběhu celého jara o výměně trenéra?

V podobné situaci jsme byli před rokem, když po kvalitní zimní přípravě odešel v průběhu jara Šebesta. Soutěž je rozehraná a jenom těžko se hledá nový a kvalitní trenér, který je volný nebo by odešel z jiného klubu. Nechci hledat chyby v trenérovi. Když člověk zjistí, že v týdnu trénuje pět nebo šest hráčů, tak je to těžké. Ale přiznám se, že i s touto myšlenkou jsem si pohrával.

Nevyčítáte si, že jste v zimní přestávce neposílil kádr o hotové a kvalitní fotbalisty?

Na obranu trenéra musím říct, že i já jsem udělal spoustu chyb. V důsledku finanční krize jsme neuměli udržet některé kvalitní fotbalisty a nedokázali jsme sehnat víc finančních prostředků. Není jednoduché přivést do divize dobrého a hotového hráče, každý chce plat dvacet a víc tisíc měsíčně. My jsme vycházeli z toho, že jsme regionální klub a chceme hrát s vlastními odchovanci. Také hospodaříme s nějakým rozpočtem a nemůžeme si dovolit prohlubovat ekonomickou krizi klubu.

Jaké jsou podmínky pro fotbal v Uherském Brodě s porovnáním s dalšími kluby v soutěži?

U nás jsou podmínky pro fotbal a zázemí jedny z nejlepších v soutěži. Co se týká hráčského kádru, tak se vždycky najdou v některých klubech různí obětavci a sponzoři, kteří zaplatí na dvě tři sezony kvalitní hráče. V konečném důsledku, když dojdou peníze, je to pro ten klub ale daleko horší. My jdeme a chceme jít i do budoucna cestou výchovy vlastních fotbalistů. Je však vidět, že zkušenost na hřišti nám dneska trochu chybí.

Ale silnému sponzorovi byste se asi nebránili?

Brod nemá ekonomicky na víc než na divizi, ani jsme nikdy výš nepomýšleli. Proto mě mrzí, že jsme v takovém postavení, v jakém jsme. Možná by to vyřešil silný partner, který zaplatí tři čtyři hráče, ale v současné době takový subjekt v Brodě a okolí není. Dneska jsou generálním sponzorem Slovácké strojírny, ale finance na to, abychom koupili tři čtyři hráče nemáme.

Říká se, že pro nováčka je druhý rok v soutěži kritický. Ve vašem případě se to naplňuje stoprocentně…

My naše letošní zápasy neprohráváme tím, že u nás nejsou lepší fotbalisté. Spoustu utkání jsme prohráli o jednu branku a góly jsme většinou dostali v posledních minutách. Vybrali jsme si určitou daň z naivity. Většinu zápasů jsme prohospodařili tím, že jsme nebyli na utkání dostatečně koncentrovaní. Pokud bychom to letos přežili, tak věřím, že příští sezona by byla určitě daleko lepší.

Dokážete si pět kol před koncem soutěže představit, že Uherský Brod z divize sestoupí?

Cítím z mančaftu, že sílu na divizní soutěž má. Nikdo nechce sestoupit, ani my, a zatím si to nepřipouštíme. Pořád se hraje o patnáct bodů a do konce soutěže schází pět kol. Sice jsme aktuálně na sestupovém místě, ale doufám, že naši hráči nepojedou k žádnému zápasu na výlet a o záchranu se ještě poperou.

Stanislav Dufka