Šest let po jeho předčasné smrti zaviněné těžkou nemocí rodina, přátelé a kamarádi zavzpomínali na Vlastislava Marečka při slavnostním křtu knihy VLASTISLAV MAREČEK – S POKOROU VÍTĚZŮ.

Ve fotbalovém nebi si nesčetněkrát vyslechl zasloužený potlesk.

„Jeho láska k fotbalu mu dávala sílu a odhodlání bojovat s nepřízní osudu, a díky tomu se vždycky dokázal zvednout. Ten největší boj, bohužel, nakonec nevyhrál. Ale ve vzpomínkách těch, kteří ho znali, zůstane navždy vítězem."

Věty gólmana české reprezentace Petra Čecha z úvodního slova knihy by jistě podepsal každý, kdo se s Vlastislavem Marečkem někdy potkal.

Celý večer měl sice nostalgický nádech, přesto se nesl ve veselém duchu. Při vzpomínkách na někdejšího trenéra Kunovic, Starého Města, Zlína a Teplic to ani nešlo jinak.

„Když jsme jeli s rodinami na dovolenou do Chorvatska, Vlasta mi zavolal, kolik si má vybrat peněz. Pět set Euro bude stačit, říkám mu. Jenže on si vybral pět tisíc. Došlo mu to až v Chorvatsku, když to směnil na kuny. Měli je všude po pokoji, i pod polštářem," rozesmál natřískaný sál, do kterého organizátoři museli přidávat židle, úryvek z knihy ze vzpomínek Pavla Hoftycha.

„A to nám pak přišla z banky smska, že dlužíme sto dvacet tisíc," poznamenala z první řady Marečkova manželka Hana a totálně tím odbrourala všechny přítomné.

Rodina Vlastislava Marečka – manželka Hana a synové Martin s Davidem

Rodina Vlastislava Marečka – manželka Hana a synové Martin s Davidem

Vlastík si to zaslouží…

V knize Romana Smutného vedle rodiny vzpomínají mimo jiné Svatopluk Habanec, Pavel Hoftych, František Komňacký, Edvard Lasota, Vítězslav Lavička, Ladislav Škorpil či Pavel Verbíř.

V jedné kapitole hovoří o svém někdejším svěřenci i Václav Hanáček, který Vlastislava Marečka v Kunovicích k trénování přivedl.

„Vlastík měl v sobě obrovskou lásku k fotbalu, zarputilost, neskutečně si věřil. Měl dar trénovat, se kterým se už narodil. Co se tady dnes děje, to je něco mimořádného, ale Vlastík si to stoprocentně zaslouží," nechal se slyšet Václav Hanáček.

Velkou radost z povedeného křtu měli i Marečkovi synové Martin a David.

„Jsem strašně rád, jak celá akce dopadla. Ohlasy od lidí jsou skvělé. Nechtěli jsme připomínat smutné věci, spíš to veselé, co kdo s taťkou zažil, což se povedlo. Pan Holcman, který večerem provázel, si zaslouží velké poděkování," pousmál se Martin Mareček.

„Je krásné, že sem kvůli taťkovi přišlo tolik lidí, jsem za to velice rádi," dodal jeho bratr David.

A co knížka, jak se jim líbila? „Musíme se přiznat, že jsme zatím četli jen pasáž, kde mluví naše rodina. Bude to pro nás překvapení," dodali oba jednohlasně.

Část výtěžku z prodeje knihy – 10 tisíc korun – věnuje rodina Marečkova spolu s nakladatelem na konto Vanesska pro těžce nemocnou Vanessku Sečkárovou z Kunovic, která trpí spinální svalovou atrofií.

VLASTISLAV MAREČEK – S POKOROU VÍTĚZŮPočet stran: 200 (větší formát)
Tisk: barevný
Počet fotografií: 80
Úprava: vázaná kniha s přebalem
Cena: 249 korun
Kde bude k dostání: Na stadionu v Uherském Hradišti ve fanshopu Slovácka při nedělním utkání s pražskou Slavií, při klubové akci v pondělí v obchodním centru Zlín, kde mimo jiné bude k vidění pohár pro vítěze Gambrinus ligy, ve vybraných knihkupectvích, na e-shopu 1. FC Slovácko.