O to víc byl dvojnásobný vítěz německé bundesligy s Kaiserslauternem příjemně překvapený, jak připravený Kordulův výběr s přehledem zvládl náročnou záchranářskou misi.

„Tady nikdy nebudeme kupovat žádné drahé hráče. Všem v regionu říkám, radujme se z každého ligového ročníku. Uherské Hradiště je malé město, člověk by neměl být až tak náročný. Musíme být rádi, když jednou za rok přijede Sparta nebo Slavia. Lidé si vůbec neuvědomují, co liga obnáší. Až tady nebude, teprve zjistí, jaký přínos pro město i celý region měla,“ říká čtyřiapadesátiletý Miroslav Kadlec.

Jedna z největších legend českého fotbalu se o víkendu v dresu Sigi Teamu představila na fotbalových oslavách v Bzenci na Hodonínsku, kde nastoupila po boku fotbalových a hokejových hvězd.

Pořád se vás lidé na EURO v Anglii ptají?

Jojo, hodně.

I po dvaadvaceti letech si všechno pamatujete?

Je to dlouhá doba, takže už si přesně nepamatuji některé věci. Letí to rychle, doba jde neustále dopředu. Člověk kam přijde, tam mu to připomínají. Na jedné straně je to příjemné, na druhé straně si uvědomí, jak je starý. Ale byl to skvělý turnaj. Bude těžké něco podobného zopakovat.

O víkendu jste se v Bzenci na Hodonínsku aktivně zúčastnil oslav výročí devadesáti let tamního fotbalového klubu. Jak podobné akce ve vašem věku snášíte?

Abych byl upřímný, podobné zápasy moc nehraji. Pozvání přijmu jednou za čas. Je to příjemné, když se s kluky, kteří hráli přede mnou nebo po mně, potkáme a povykládáme si. Je mi jedno, zda jde o fotbalisty nebo o hokejisty.

Scházíte se s bývalými fotbalisty pravidelně?

Fotbal nechodím hrávat vůbec. Spíše dvakrát týdně cvičím nebo si zajdu na tenis či golf.

Na fotbal jste ale nezanevřel, že?

To určitě ne, pořád jsem ve fotbalovém dění. Pracuji pro Sport Invest, dělám regionálního skauta pro německy mluvící země.

Blíží se mistrovství světa. Máte naplánovanou cestu do Ruska?

Nechystám se tam. Abych byl upřímný, fotbalu je nyní hodně, takže si od něj občas potřebuji také odpočinout. Zápasů v základních skupinách mistrovství světa asi moc neuvidím, pořádně sledovat šampionát začnu až od osmifinále.

Na koho se těšíte? Máte mezi účastníky svého favorita?

Podle mě jsou hlavními favority Němci, Španělé, Brazilci nebo Argentinci. Mým zajímavým černým koněm je Belgie. Mistrovství se koná v Evropě, takže ho vyhraje jeden z týmů ze starého kontinentu.

Štve vás hodně, že na šampionátu není český národní tým?

Na mistrovství světa se nám většinou nedaří kvalifikovat. Bylo by pro mě překvapením, kdybychom se do Ruska kvalifikovali. Ale že to bude tak špatné, to jsem taky nečekal. Český nároďák se hledal, pokaždé v něm bylo pět šest nových hráčů. Bylo to nějaké složité.

Odpovídaly dosažené výsledky v kvalifikační skupině současnému stavu českého fotbalu?

Momentálně asi jo. Já jezdím do zahraničí a vidím, co jiné státy pro fotbal dělají. Když sleduji, kolik peněz do něj investují, tak my bychom si ani postup na mistrovství světa nezasloužili. Podpora fotbalu a celého sportu od státu je vůči okolním zemím hodně malá.

Jako zástupce Sport Investu máte přehled o mladých hráčích. Rostou v Česku talentovaní fotbalisté třeba pro německou bundesligu?

Sem tam se někdo objeví. Já si myslím, že talenty jsou, ale není jich tolik jako dřív. Dřív byly sportovní třídy a hrál se hlavně fotbal, v současnosti je sportů a různých aktivit strašně moc. Tím, jak společnost bohatne, rodiče své děti nedávají na vrcholový sport, spíš jim přes vysoké školy a různá studia chtějí zajistit budoucnost. Dřív to bylo jiné, dnes je doba někde jinde.

Sledujete i Slovácko? Co říkáte na jarní výkony a výkony celku z Uherského Hradiště?

Na Slovácko chodím. Jaro pro mě bylo překvapením, mužstvu se vydařilo velmi dobře. Podzim byl špatný, tým byl horkým kandidátem na sestup. Dvanáct bodů po podzimu nebyl žádný zázrak. Ale kluci to zvládli, ligu zachránili. Klobouk dolů před nimi.

Slovácko sází na odchovance a mladé hráče. Je to správná cesta?

Určitě. Tady nikdy nebudeme kupovat žádné drahé hráče. Všem v regionu říkám, radujme se z každého ligového ročníku. Uherské Hradiště je malé město, člověk by neměl být až tak náročný. Musíme být rádi, když jednou za rok přijede Sparta nebo Slavia. Lidé si vůbec neuvědomují, co liga obnáší. Až tady nebude, teprve zjistí, jaký přínos pro město i celý region měla.