Chválí Vlastimila Daníčka, který se kolem něj jako první míhá při výběhu v Kunovském lese. Vzápětí přibíhají další – Kerbr, Valenta s Ondřejkou, o chvíli později Trousil a nakonec i gólman Filipko. Fotbalistům Slovácka včera začala příprava na jarní část Gambrinus ligy.

Po vánočních svátcích vypadají všichni hráči svěže. „V jakém stavu se ale vrátili po dovolené, to ukáží až další dny. Vážení už proběhlo, veškeré výsledky ale ještě nemáme shrnuté, takže vám zatím neporzradím, jestli někdo moc přibral,“ usmívá se tenér Slovácka Miroslav Soukup. Toho těší, že, až na jedinou absenci, přivítal všechny hráče. „Chyběl jenom Libor Došek, který nějak hejbnul se zády. Byl ještě na rehabilitaci a bude mít dva dny individuální program, mělo by to ale všechno být v pořádku,“ prozrazuje Soukup, který se uvodního tréninku mužstva v novém roce neúčastnil.

Velení měli na starost asistenti Jan Palinek s Martinem Juřičkou, kteří mužstvo hodinu proháněli po Kunovském lese. „Musím přiznat, že jsem toho měl dost. Zátěž byla dvojnásobná oproti tomu, co míváme v dorostu,“ prozradil Marián Kovář. Osmnáctiletý útočník na podzim v nejvyšší dorostenecké soutěži nasázel úctyhodných osmnáct branek a teď dostal šanci prosadit se do kádru prvního mužstva. „Taková šance se nenaskytne každý den. Musím makat a třeba se to podaří,“ zasní se Kovář. Společně s ním se bude o místo na slunci prát i dalí mladíček Michal Trávník, který je však momentálně s reprezentační osmnáctkou na halovém turnaji v Rusku. „Zatím nejsou přeřazeni do A-týmu, záleží ale jen na nich. Může se stát, že si místo v kádru vybojují už pro jarní část,“ háže slováckému potěru rukavici trenér Soukup.

Ten pro zimní přestávku neplánuje žádné převratné změny, mužstvo chce jen, jak sám říká – oživit. „Pro jarní část je mimo hru Lukáš Fujerik, takže bychom rádi přivedli někoho na jeho místo. Máme v hledáčku dva hráče, kteří by se měli zapojit do přípravy buď tento, nebo příští týden. Jinak chceme kádr stabilizovat, další doplnění bychom řešili jen v závislosti na případných odchodech,“ nechal se slyšet hradišťský trenér. Žádnou konkrétní nabídku však v současné chvíli neregistruje. „Manažeři se sice vyptávají, zda bychom byli ochotní pustit toho či onoho hráče, nikdo nám však zatím konkrétní nabídku nepředložil,“ tvrdí Soukup.

Žhavým zbožím by byl slovenský reprezentační obránce Tomáš Košút. „Jestli mám nějakou nabídku. To se ptáte toho špatného, musíte se zeptat vedení,“ pousmál se potutelně vytáhlý stoper. Momentlně se podle jeho slov maximálně soustředí, aby se dobře připravil na jaro. „I přes svátky jsme na sobě makal se svým kondičním trenérem. Hlavně jsem posiloval a běhal. To jsme jezdili do kopců do Rakouska, které jsou od nás z Bratislavy nejblíž,“ prozradil Košút.

Běh ho tedy zakočit nemohl, ale co běžky, na které už se spoluháči vyrazí v rámci soutředění v Novém Městě na Moravě? „No, to už bude horší, to zase bude trápení. Technicky je příliš dobře nezvládám, takže se o to víc nadřu. Snad budu mít dobře namazané. Doufám, že mi namaže trenér, který tomu rozumí. Ještě jsem mu ale neříkal,“ dodal se smíchem obránce Slovácka.

Jestli mu Miroslav Soukup namaže lyže, to nevíme, každopádně se však však se svými svěřenci bude prohánět v bíle stopě. „Ještě jsem letos na běžkách nebyl, takže nemám natrénováno. S klukama ale chci pravidelně jezdit a mít je pod dohledem, jak plní, co mají,“ říká trenér Slovácka.

Liga začíná už 18. února, takže příprava pojede zběsilým tempem. Vedle již vzpomínaného kondičního soustředění mužstvo absolvuje Tipsport ligu a na závěr herní soustředění v Turecku. V zemi půlměsíce sehraje čtyři utkání. Zatím zná jméno jednoho soupeře – ovšem toho nejdůležitějšího. „V generálce na ligu se 11. února utkáme s Debrecenem, který vede maďarskou ligu. Určitě to bude kvalitní soupeř, který nás ideálně připraví na Spartu,“ věří Miroslav Soukup.