Do toho ovšem může promluvit největší kaňka podzimu, kterou byla inzultace asistenta rozhodčího vedoucím mužstva Podolí. Utkání již bylo Sportovně-technickou komisí Okresního fotbalového svazu Uherské Hradiště (STK OFS UH) kontumováno ve prospěch domácí Žítkové, o dalším osudu Podolí však ještě bude rozhodovat disciplinární komise (DK). Ta může v krajním případě vedoucímu celku tabulky odečíst až dvanáct bodů!

Zasedání DK OFS Uherské Hradiště se uskuteční v úterý 13. prosince. „Dostali jsme podnět od STK a kauzou se budeme zabývat. Podolí hrozí odečet tří až dvanácti bodů,“ potvrdil předseda DK Stanislav Vacula. Pikantní je, že členem komise je i předseda podolského klubu František Elfmark. „Ten však nebude hlasovat, z tohoto případu je vyloučen,“ vysvětlil Vacula.

V táboře lídra soutěže si však nedokáží představit, že by byli ještě jednou potrestáni. „Udělit tři tresty za jeden prohřešek, to už by bylo opravdu moc. Nehledě na to, že s verdiktem STK nesouhlasíme a odvolali jsme se proti němu. Dostat ale ještě ke kontumaci a pokutě bodový odečet, to snad ne. Nedá se ale nic dělat, musíme počkat, jak to dopadne,“ říká trenér Podolí Vladimír Pípal.

Oslabí se vedoucí celek tabulky?

Od verdiktu DK se podle něj budou odvíjet plány jeho mužstva pro jarní část soutěže. „Chceme postupovat, a proto jsme před začátkem soutěže získali dvě velké posily. Stojí však nejaké peníze, a pokud bychom byli bez šance na postup, tak bychom jejich angažmá u nás asi přerušili,“ přemýšlí nahlas Pípal.

Řeč je o dvojici Sanchéz, Hořenovský, která do Podolí zamířila z 1. FC Slovácko C. „Prvně jmenovaný je nejlepším střelcem, druhý zase vyřešil náš problém v obraně,“ chválí nové tváře Pípal, podle kterého je ovšem klíčovou postavou mužstva Petr Havlík. Podolí o případných posilách pro jarní odvety vůbec nepřemýšlí. „Náš tým je dostatečně silný, je v něm zdravá konkurence. Myslím, že by pro něj nebyl problém hrát střed tabulky i v okresní soutěži. Navíc se nám po dlouhodobém zranění kotníku vrátí Tvrdoň, který by měl mužstvo ještě pozvednout,“ tvrdí kouč vedoucího celku tabulky.

I přes podzimní prvenství ale není s výsledky mužstva zcela spokojen. „Prohru v Záhorovicích bych vzal, ale my jsme většinou rozdávali body celkům z druhé půlky tabulky, na tom musíme zapracovat,“ ví Pípal.

Nejen Podolí, ale i další kandidáti na postup ztráceli především na hřištích soupeřů. „Hlavní příčinou jsou podle mého názoru terény a velikost hřišť. Na těch menších se kombinačně hrající mužstva hůř prosazují, hra na nakopávané balony plná osobních soubojů jim nevyhovuje, což je přesně náš případ,“ přemítá trenér Dolního Němčí B Tomáš Stojaspal. Bez okolků přiznává, že jeho mužstvo chce postoupit. „Úkolem našeho týmu je dávat šanci dorostencům, umožnit jim plynulý přechod do mužského fotbalu a vychovat je pro první mužstvo. V základní třídě je málo kvalitních zápasů, proto chceme výš,“ vysvětluje.

Podle Stojaspala budou největšími soupeři jeho celku v boji o postup Podolí a Záhorovice. „Zamíchat se tam ale může i Komňa,“ přidává svůj tajný tip.

Favorité ztráceli body venku

Na třetí příčce přezimují Záhorovice, které se po loňském nepovedeném ročníku, kdy skončily až šesté, vrátily do bojů na špici tabulky. „To byl také náš předsezonní cíl, takže jsme se třetím místem spokojení. To však neznamená, že nás nemrzí zbytečné ztráty. Body jsme darovali Březové, Drslavicím i v předehrávce prvního jarního kola Bojkovicím. Kluci ty zápasy podcenili,“ zlobí se sekretář Záhorovic Miroslav Andrlík.

Podle jeho slov si však mužstvo po zimním posílení během jara a podzimu sedlo, dobře do něj zapadly obě nové tváře Klesnil s Bahrytsevichem. „Naprosto nepostradatelnou postavou je ale kapitán mužstva Richard Michalčík, výborné výkony až na mírné výkyvy podávali i Krč a gólman Andrlík,“ vypočítal záhorovický funkcionář. Ten si myslí, že za nezdary byla i nedostatečná kondice. „Někteří hráči jsou hodně pracovně vytížení, takže bohužel nemohli pořádně trénovat. Věřím ale, že toto manko přes zimu doženeme a pozitivně se to projeví na našich výkonech,“ podotkl Andrlík.

Dalšími celky, které by v případě dobré formy mohly míchat postupovými kartami jsou ještě čtvrtá Komňa a pátá Bystřice pod Lopeníkem, které ještě dýchají na záda uherskobrodští orli. Vyrovnanost v horních patrech tabulky každopádně slibuje pořádně zajímavé jaro.