Rozjezd přitom nic dobrého nevěstil. Po úvodních třech kolech letošního ročníku se Slovácko potácelo na posledním místě bez jediného bodu. Porážka se Spartou se stala konečnou stanicí pro trenéra Miroslava Soukupa, na jehož místo přivedlo vedení klubu z Ústí nad Labem Svatopluka Habance. K mužstvu nastoupil po remíze na pražské Dukle a podařil se mu neuvěřitelný výsledkový obrat.

Pod jeho vedením získalo Slovácko třináct bodů a díky ofenzivnějšímu pojetí hry zároveň začalo střílet góly. Ze šesti zápasů pod taktovkou nového kouče mají modrobílí aktivní skóre 10:4. Kde hledat největší příčinu proměny? Jakým kouzlem Svatopluk Habanec očaroval do té doby mdlé mužstvo?

„Každá výměna trenéra přinese nějaký impulz a teď si můžeme říct, že to byl impulz pozitivní. Chtěl bych ale říct, že za trenéra Soukupa se v minulé sezoně uhrálo také dost bodů a něco na něho házet by nebylo fér. Je ale pravda, že se teď v tréninku víc zaměřujeme na ofenzivu, útok dostává přednost před obranou," potvrzuje brankář Dušan Melichárek, že nový trenér ordinuje týmu útočné kapky.

Jedním z hráčů, kterým změna náramně prospěla, je Ladislav Volešák. Zatímco před několika týdny na něj fanoušci pískali a nejraději by jej viděli na lavičce náhradníků, teď rozkvetl v klíčovou postavu mužstva. Vedle výborné hry v poli navíc střílí důležité góly. V letošní sezoně se trefil už čtyřikrát, což je na něj nevídaná porce. Víc branek vstřelil pouze v sezoně 2006/2007, kdy v dresu Českých Budějovic zatížil konta soupeřů šesti zásahy. Tehdy na to však potřeboval 27 zápasů.

„Něco se v nás asi změnilo, ale nevím co," krčí rameny Volešák. „Říká se, že jezdíme po zadku. To je pravda, to se hodně změnilo. Doufám, že v tom budeme pokračovat v dalších zápasech," přeje si nejlepší střelec Slovácka.

Jiří Dekař (na snímku po vítězném duelu se Slavií), který dělal asistenta už Miroslavu Soukupovi, nechtěl změnu na trenérském postu vůbec rozebírat. „O tom se nechci bavit. Vážím si toho, že jsem mohl pod Mirkem pracovat, vytáhl mě do ligy jako svého asistenta. Momentálně jsme každý na jiné straně, on je v Budějovicích a já v Hradišti," rychle uzavřel debatu o rošádě na lavičce Slovácka.

Letošní ročník Gambrinus ligy je ovšem obrovsky vyrovnaný, Slovácko ještě rozhodně nemá vyhráno. Série několika nevydařených zápasů může klub rychle namočit do nepříjemných bojů o záchranu. Vyprávět by mohli například fotbalisté Bohemians 1905. V minulé sezoně se po třetině ligy s osmnácti body vyhřívali na páté příčce, ve zbývajících zápasech ale totálně selhali a nakonec se poroučeli do druhé ligy.

Asistent Svatopluka Habance Jiří Dekař dobře ví, že ve zbývajících podzimních zápasech nečeká mužstvo nic lehkého. „Určitě nejsme za vodou, na záchranu je potřeba získat třicet bodů. Na podzim nás čeká ještě šest zápasů, chceme se k tomuto číslu přiblížit co nejvíce. Zatím jsme získali ty samé body jako loni a poskočili jsme o jeden stupínek. Výsledkově jsme se přiblížili k minulému ročníku a naše současné umístění považuji za úspěch. Musíme to ale potvrzovat v dalších zápasech, abychom nezaspali."

Ve zbývajících šesti zápasech se Slovácko čtyřikrát střetne s kluby z dolní poloviny tabulky.

O to by však tato utkání mohla být nepříjemnější. „Budějovice, Hradec pak jedeme do Liberce a Ostravy. To jsou všechno mužstva, kterým se v letošním ročníku nedaří podle jejich představ. Preferují jiný styl a nehrají tak otevřený fotbal jako třeba Plzeň, Slavia nebo Sparta. Hrají brejkovým stylem, který nám zrovna moc nesedí," varuje Jiří Dekař, podle kterého nesmí Slovácko tyto zápasy ani v nejmenším podcenit.

Slováckého asistenta v dosavadním průběhu ligy překvapila její vyrovnanost. „Nahoře se nikdo netrhl, špička je obrovsky vyrovnaná. A totéž se dá říct o spodní polovině tabulky.

Pokud dvě kola naplno bodujete, tak jste úplně někde jinde. Musíme být pořád ve střehu, rozhodně ještě nemáme vyhráno," dobře ví Dekař.

Do horní poloviny tabulky se Slovácko vyhouplo po vítězství nad pražskou Slavií v uplynulém kole. Byl to jubilejní 100. ligový zápas pod křídly majitele klubu Zdeňka Zemka. Pomyslná oslava vyšla dokonale, sešívaní odjeli s třígólovým debaklem. K úplné spokojenosti chybělo jen o pár stovek diváků v hledišti víc.

„To jsem si vůbec neuvědomil. Jestli to byl opravdu jubilejní stý zápas, tak to byl k výročí opravdu krásný dárek," říká Dekař, který za pár týdnů také oslaví ve Slovácku kulaté jubileum. „Je to tak, do Slovácka jsem přišel 1. prosince 2002."

Slovácko v lize po deseti kolech

Ročník 2009/ 2010: 14. místo 2 výhry 1 remíza 7 proher skóre 8:16 7 bodů

Ročník 2010/ 2011: 5. místo 5 výher 1 remíza 4 prohry skóre 13:11 16 bodů

Ročník 2011/ 2012: 8. místo 4 výhry 2 remízy 4 prohry skóre 10:11 14 bodů

Ročník 2012/ 2013: 7. místo 4 výhry 2 remízy 4 prohry skóre 13:13 14 bodů

Zbývající podzimní duely

11. kolo (20. října): Č. Budějovice – 1. FC Slovácko

12. kolo (27. října): FC Slovácko – Hradec Králové

13. kolo (3. listopadu): Liberec – 1. FC Slovácko

14. kolo (10. listopadu): FC Slovácko – Jihlava

15. kolo (17. listopadu): Baník Ostrava – 1. FC Slovácko

16. kolo (24. listopadu): 1. FC Slovácko – Sigma Olomouc

Pozn.: Termíny se mohou změnit vzhledem k zařazení utkání do nabídky televize.

Autor: Stanislav Dufka, Michal Sladký