Osvětimany – Odvolaná penalta a takzvaná „Maradonova boží ruka" nesmazatelně zasáhly do děje zápasu I. B třídy skupiny C v Osvětimanech, které se postavily nováčkovi ze Sehradic. Ten uhrál na horké půdě favorita divokou remízu 3:3.

Pro hosty ji „zařídil" útočník Sehradic Petr Polášek, který v 91. minutě ve vápně po opakovaném rohu zasáhl míč rukou a vyrovnal a po rozehrání sudí zápas ukončil.

„Fotbal hraji hlavně pro radost. Nejsem z toho šťastný a mrzí mi to, ale bohužel to už nevrátím," sypal si tuny popelu na hlavu Polášek.

Rozhodčí zápasu David Šimoník přitom o ničem nevěděl. „Až od vás se dozvídám, že gól padl rukou a že se autor branky k tomu přiznal po utkání. Situaci jsem moc dobře neviděl, hráč byl v inkriminovaný okamžik, tedy ve výskoku, ke mně otočen zády, a protože ani pomezní nic nesignalizoval, neměl jsem důvod gól neuznat," vysvětloval 20letý Šimoník.

„Branka neměla platit. Byla to výstavní Maradonova boží ruka!" má jasno osvětimanský Jaroslav Válek.

Polášek se prý k ruce přiznal, ovšem až po zápase v zákulisí. „Kdyby tak učinil už na hřišti, určitě bych vyrovnávající branku odvolal. Nevím, proč se hráč nepřiznal hned, když se v úvodu utkání domácí prezentovali takovým fair gestem. Vše je o tom, jak se hráči k sobě chovají," připustil mnohdy napjaté a konfliktní vztahy mezi soupeři Šimoník.

Ten už přitom ve 13. minutě za stavu 2:0 pro Osvětimany zasáhl do děje zápasu odvolanou penaltou. Ovšem na popud údajně faulovaného Jaroslava Válka, který sudímu přiznal, že k žádnému kontaktu nedošlo. „Jen jsem řekl pravdu. Přišlo mi to správné," vysvětloval Válek své gesto fair play. „Až náš kapitán dotáhl k rozhodčímu hráče, co spadl. Teprve pak se přiznal," popsal Polášek „penaltovou" situaci z pohledu Sehradic, že si podobné uznání nezaslouží.

„Takové fair play gesto se jen tak nevidí a zaslouží ocenění. Jen více takových momentů, fotbal to potřebuje," myslí si naopak sudí Šimoník, jemuž se v jeho rozhodcovské kariéře stalo něco podobného vůbec poprvé.

„Přitom jsem měl dobrý výhled, z mé pozice to vypadalo jako zcela evidentní faul, podražení. Poté ale, co se domácí hráč přiznal, že ke kontaktu nedošlo a v daný moment nadskočil, neváhal jsem a desítku odvolal. Pak jsem na hru navázal míčem rozhodčího," popsal ze svého pohledu inkriminovaný okamžik Šimoník.

Vše se událo teprve týden poté, co malenovický Tomáš Malota v zápase s Těšnovicemi (0:0) se také snažil přiznat sudímu, že souboj v pokutovém území s brankářem byl čistý. Když však sudí trval na svém, Malota kopl penaltu přímo do rukou brankáře.

Válek: Jen jsem řekl pravdu…

Osvětimany – Před týdnem malenovický Malota a jeho „schválně" zahozená penalta. O víkendu osvětimanský Jaroslav Válek, který pro změnu rozmluvil sudímu nařízenou penaltu po zákroku na něj. Na prahu nové fotbalové sezony se v soutěžích řízené KFS Zlín s fair play gesty roztrhl pytel.

Běžela 13. minuta zápasu a za stavu 2:0 sudí Šimoník po zákroku na domácího záložníka Jaroslava Válka píská pokutový kop. Místo příprav na zvýšení náskoku ale přichází šok. Faulovaný přišel za rozhodčím a po diskusi s ním byla penalta odvolána. „Jen jsem řekl pravdu. Kdybych v souboji nechal nohu, sejmul by mě. Ale já ji stáhl a ani se mě nedotkl. Přišlo mi správné to říci," nedělá Válek ze svého gesta nic převratného. „Za této situace jsem si navíc myslel, že je naše převaha tak velká, že jim nadělíme pět gólů a pojedou domů," přiznal 23letý fotbalista.

O to větší šok musel strávit v závěru, kdy se soupeř dvěma góly rychle dostal do utkání a v nastavení vyrovnal. „Ta branka neměla platit. Byla to výstavní Maradonova boží ruka!" má jasno o neregulérnosti třetí trefy soupeře Válek. „Autor vyrovnávající branky Petr Polášek se sice přiznal, ale až po skončení a v zákulisí," zamrzelo domácího špílmachera, který má jasno, jak by se sám v podobné situaci v závěru utkání zachoval. „Zvláště pokud by soupeř svým gestem předtím odvolal penaltu, určitě bych šel hned za sudím a přiznal bych se. Takové vyrovnání by mě vůbec netěšilo," potvrdil záložník, který ani zpětně svého počinu z úvodu duelu nelituje. „Určitě ne, udělal bych to znova. Každopádně jsme měli v sobotu vyhrát," dodal. ⋌(mb)

Polášek: Lituji toho. Už to nejde vrátit

Svého činu a chování zpětně lituje. Ale zároveň si uvědomuje, že už nejde vrátit. „Modlil jsem se, abyste mi nevolali," hořce se pousmál útočník Sehradic Petr Polášek. Byl to on, kdo vstřelil v první minutě nastavení vyrovnávací gól. Jindy by byl hrdinou a oslavován. Míč si však zpracoval nedovoleně rukou.

„Ruka mi reflexivně vyletěla nahoru a ztlumila míč, který jsem pak jen levou nohou dorazil do branky. V návalu radosti po takovém utkání, jsem utíkal na půli se radovat. Tam mi došlo, že jsem se nezachoval fér," přiznal Polášek.

Bylo na něm zřetelně vidět, jak svého jednání s odstupem dvou dní lituje. „Fotbal hrají ne pro výsledek, ale pro radost, z tohoto utkání nejsem šťastný a mrzí mě to, ale bohužel to už nevrátím," sypal si další a další tuny popelu na hlavu Polášek.

Kdo ho zná, tak ví, že to bylo zatmění, které vyvolají emoce a radost. V euforii totiž nemáte čas přemýšlet. „Celý život se snažím chovat a nabádat druhé k fair play. Ale přece jde jen o sport, ne o život. Každý přece děláme chyby. Po gólu mě hned trenér raději vystřídal, věděl, jaký jsem. A po rozehrávce rozhodčí zápas ukončil," popsal.

Soupeři mu vyčítají, že se k neférovému jednání nepřiznal hned na hřišti rozhodčímu a učinil tak až po zápase. „Po zápase jsem hráčům soupeře šel podat ruku a omluvit se. Někteří podali, někteří mě poslali do prdele. Ale nedivím se jim," přiznal.

Osvětimany si však mohou za remízu i samy, prohospodařily totiž vedení 3:0. „Soupeř byl po celý zápas lepší i s přispěním rozhodčího, kdy měl písknout penaltu pro nás. Navíc druhá branka padla z ofsajdu. My se do zápasu dostali až po 80. minutě, kdy vstřelili dvě branky," shrnul svůj pocit ze zápasu Petr Polášek. ⋌(dan)