„Přišel jsem na zkoušku přes agenta v roce 2012, na tréninku jsem se snažil ukázat to nejlepší, co umím. Do všeho jsem šel naplno. Myslím, že byli se mnou spokojení. Začátky byly hodně těžké, byl jsem tady sám, nikoho jsem neznal a nejhorší byla řeč. Říkal jsem si, že se češtinu asi nikdy nenaučím," vzpomíná talentovaný fotbalista na první zážitky z Česka.

Během dvou let se vypořádal slušně i s češtinou, v našem rozhovoru neměl s komunikací žádný problém. „Měl jsem učitelku, byla Srbka a docházela za mnou na penzion," vysvětloval.

Eldar Civič pochází ze severu Bosny a Hercegoviny, jeho rodným městem je Tuzla, která má 120 tisíc obyvatel. Po dvou letech může život na Slovácku a v Bosně srovnávat. „Proti Hradišti je Tuzla velké město, je tam pěkný život, máme tam jezera se slanou vodu, ke kterým jezdí hodně turistů, ale i tady je dobře. Ve městě je všechno blíž, už jsem si zvykl. Jen mně schází rodina a kamarádi. Mamka tady se mnou byla půl roku, na pár dnů přijela i parta kamarádů, ukázal jsem jim město a ochutnali české pivo," povídá a jedním dechem připomíná, že v těchto dnech by jeho kamarádi neměli na podobné radosti ani pomyšlení.

„Máme ramadán. Nesmíme pít alkohol, jídlo máme brzy ráno, tak kolem třetí čtvrté hodiny, a celý den nejíme, ale není to povinné. Ramadán neznamená, že by mělo tělo strádat," vysvětluje fotbalista, který se snaží muslimský půst v rámci možností dodržovat.

Společně s Eldarem se snažil v Česku prorazit i jeho starší bratr Muharem. Nastupoval v dresu Táborska, ale většinou hrával za juniorský tým. V nové sezoně to vypadá, že hráč Slovácka bude v Česku bez svého bratra. „Šel do Česka už přede mnou, je o tři roky starší, ale v Táborsku asi skončí," informuje Eldar.

Levý kraj zálohy, to je post, který Civičovi vyhovuje nejlépe. Za bosenskou mládežnickou reprezentaci nastupuje i na levém kraji obrany, ale nejlépe se cítí jako záložník. Reprezentace balkánského státu je také jedna z možností, kdy se mladík podívá domů. „Bývá to zhruba jednou za dva tři měsíce, na zápas nebo na soustředění."

Trenér Svatopluk Habanec si talentovaného fotbalistu vytáhl do přípravy už v zimě. Během ledna odehrál za áčko dva zápasy a v každém se mu podařilo skórovat. V letní přípravě nastoupil proti Žilině a v úterý odehrál poločas na hřišti bratislavského Slovanu. Hráče z prvoligového kádru zná, ale přesto si nemyslí, že to bude mít v boji o ligový dres jednodušší. „Je lepší, že jsem byl v přípravě už v zimě, ale nemyslím, že je to nějaká super výhoda. Musím se znovu do kádru probojovat. Chci hlavně hrávat. Z Česka je větší šance dostat se do velkého fotbalu než z Bosny. I Džeko šel z Teplic do Německa, " připomíná fotbalovou dráhu svého krajana, který aktuálně hraje v dresu anglického Manchesteru City.

O jeho pozici má jasno i trenér Habanec. „Začátek přípravy ještě nestihl, laboroval se zraněným kotníkem. Když se hodně nepohorší, tak bude v ligovém kádru," řekl na adresu hráče, který podepsal nedávno se Slováckem nový kontrakt.