Pro partu v bílých dresech je to vůbec největší oslabení v sezoně. Nejlepší střelec Synot ligy a čtvrtý nejlepší nahrávač aktuálního ročníku. Stopku jim vystavil sudí Paták za „řečnění" v uplynulém ligovém kole v Liberci. Pro obě opory to byla čtvrtá karta, která je poslala do rolí diváků. Náhoda, nebo cílené vykartování dvou ofenzivních tahounů? Tlačí rozhodčí Plzeň ligovým podzimem?

Obě karty dostali hráči za údajné řeči od rozhodčího, který má trvalé bydliště v Horní Bříze, tedy jen pár kilometrů od Plzně. Divišovi se zažlutilo při licitování o vzdálenosti při standardní situaci. Přitom stačilo jediné, aby rozhodčí použil sprej, který jednoznačně vymezí vzdálenost hráče od míče. Jenže ten sudí Paták neměl, je s podivem, že ležel na stolku u čtvrtého rozhodčího. Podle informací Deníku dostal Došek kartu za upozornění, že před gólem Liberce byly dva fauly na hráče Slovácka, přitom nepoužil žádný vulgární výraz.

Vyjádření vykartovaných hráčů se nám získat nepodařilo. „Je to pryč, ani jeden se ke kartám nebude pro nikoho vyjadřovat. Čeká nás těžký zápas a musíme si poradit i bez nich," sdělil stroze tiskový mluvčí klubu František Uhříček. Mlčení Slovácka se nelze divit. Vyjádření obou opor by mohlo mužstvo poškodit v dalších zápasech.

Bývalý hráč Slovácka a muž, který má na svém kontě 182 ligových zápasů, Libor Soldán (na snímku) se také do žádných konkrétnějších vyjádření ohledně cíleného vykartování Doška s Divišem nechtěl pouštět.

„To jsou spekulace. Když jsem hrával, tak se spekulovalo i za mě. Člověk do nikoho nevidí, takové karty padají i v jiných zápasech. Jako patrioti Slovácka si to můžeme myslet, ale do nějakých debat se nechci pouštět."

Šéf fotbalistů na okrese František Miko mluvil v podobném duchu. „To utkání jsem viděl na internetu, karty prý byly za řeči. Z mojí pozice můžu jenom těžko posoudit za jaké řeči, ale rozhodně vykartování obou hráčů spekulacím nahrávají," myslí si předseda OFS Uherské Hradiště.

Kouče Slovácka tak čeká nelehký a takřka nemožný úkol – adekvátně nahradit své nejlepší hráče.

Co poradí Libor Soldán? „Ježišmárija, to je největší oslabení, které nás mohlo potkat. Chodím na ty zápasy, je to největší útočná síla Slovácka. Nevím, jestli je schopný je někdo vůbec nahradit. Za Doška se nabízí Dočekal, ale Libor má velkou formu. Diviš je šikovný křídelník, sype do vápna jeden centr za druhým. Snad by ho mohl nahradit mladý Trávník, ale toho vidím spíš do středu. Z pravé strany to bude hodně velký problém, náhradní alternativu bude Svaťa (Habanec) hledat jen velmi těžce," povídá Soldán.

„Jsou to stěžejní hráči, v ofenzivě je to obrovská ztráta. Veliká škoda, že to vyšlo právě na Plzeň. Nejhorší na tom je, že ani za jednoho nemá Slovácko adekvátní náhradu.

Zcela určitě čeká na svoji šanci Dočekal, tam je to jasné. Na kraji zálohy místo Diviše opravdu nevím. Mohl by tam hrát Hlúpik nebo Biolek, ale neznám jejich zdravotní stav," spekuluje první muž fotbalu na Uherskohradišťsku František Miko.

Letos na jaře uhrálo Slovácko v Plzni v bezbrankovou remízu, hodně problémů působil domácím právě vykartovaný Diviš. Můžou být s podobným výsledkem spokojení svěřenci trenéra Habance i v sobotním duelu? „Bod by byl zlatý, těm klukům to přeji. Osobně si myslím, že mužstvo se semkne a zdravě nabudí," uvažuje František Miko.

Ani Libor Soldán nemá předem poraženeckou náladu. „V koutku duše věřím, že by mohli uspět, protože hrají opravdu dobrý fotbal. Pokud uhrají bod, tak to bude pěkné. Ale pozor!

Neskládejme předem zbraně. Nastoupí jiní hráči, třeba se chytnou a Slovácko Plzeň porazí, v každém případě budu držet palce," podporuje mužstvo na dálku Soldán.