V sobotu vás čeká Baník Ostrava, ve kterém působí váš vrstevník Lukáš Droppa. O něm málokdo ví, že je odchovancem akademie 1. FC Slovácko. Jak dlouho jste spolu v akademii hráli? A probíhá nějaká vzájemná hecovačka před utkáním?

S Lukášem jsme spolu hráli od přípravky až do dorostu. On potom odešel do Prahy a odtud pak do Baníku. Přiznám se, že žádné hecování zatím nebylo, ale do konce týdne možná ještě něco proběhne (úsměv).

Vy osobně jste ve Slovácku jak dlouho?

Jsem tady odmalička. Pouze za trenéra Mazury jsem odešel hostovat do Vítkovic. Jinak jsem celou svou dosavadní kariéru hráčem Slovácka.

Měl jste možnost vyzkoušet si při zahraniční stáži atmosféru fotbalu v Anglii. Přiblížíte nám své zkušenosti?

Jako dorostenec jsem byl na stáži v Evertonu. Pak jsem byl ještě na stáži v Readingu, kde jsem měl možnost trénovat s áčkem. To bylo v době, kdy tam působil i Marek Matějovský. Pro mě bylo zajímavým zjištěním, že tréninky jsou tam vcelku podobné jako u nás. Tím největším rozdílem jsou hlavně mistrovská utkání, kdy se hraje v daleko větším tempu, a zápasy doprovází fantastická atmosféra na stadionu.

Jaké jsou vlastně vaše cíle?

Nemám nějaký vyložený cíl. Samozřejmě dostat se ve fotbale co nejvýš to půjde. Jako každý hrá, bych si rád vyzkoušel nějakou zahraniční soutěž.

V klubu již vyrostlo několik talentů, které se dokázaly prosadit. Mohou být tito hráči jakýmsi vzorem pro ostatní? Jaký je vůbec váš fotbalový vzor?

Já vyloženě svůj fotbalový vzor nemám. Co se týče akademie, například Ondra Kúdela nebo Michal Kadlec dokázali i v dalších působištích, že jsou skvělí fotbalisté. S oběma se znám, a s Ondrou jsme navíc společně šli z dorostu do áčka. Určitě ukázali všem cestu, že to jde.

Zmínil jste atmosféru na anglických stadionech. Jak se vám líbí atmosféra při domácích utkáních Slovácka?

Musím říct, že se mi ohromně líbil zápas s Bohemkou, kdy naši fanoušci vytvořili opravdu skvělou atmosféru. I když jsme po 15 minutách prohrávali, tak nám pořád fandili a bylo je hodně slyšet. To nám samozřejmě pomohlo. A doufám, že se stejná podpora bude opakovat i při sobotním utkání, protože s Baníkem přijede určitě spousta fanoušků. Budeme samozřejmě rádi, když naše fanoušky půjde slyšet mnohem víc, a pomůžou nám k vítězství.

V sobotu vás čeká již zmíněné utkání s Baníkem Ostrava. Co byste chtěl vzkázat fanouškům?

Aby přišli a hnali nás ke třem bodům.

Očima Miroslava Soukupa

„S Baníkem se v letošní sezoně potkáváme počtvrté, a jistě si ještě všichni pamatují podzimní šňůru utkání, kdy jsme se utkali v lize, a následně spolu odehráli dvojutkání v rámci poháru. V ligovém střetnutí byl zisk tří bodů z ostravských Bazalů velmi cenným i pro následující vývoj.

Nyní nás čeká opět složité utkání, a to i přes skutečnost, že se Baníku zjara moc výsledkově nedaří. Nutno ale podotknout, že dosavadní zápasy odehrál velmi dobře. Například při posledním utkání na Spartě nebylo především v prvním poločase vůbec poznat, že proti sobě hrají týmy z opačných konců tabulky. Pevně věřím, že pokud bude náš tým zdravotně v pořádku a budeme mít k dispozici znovu většinu hráčů jako v utkání s Bohemians, tak všichni budou chtít Baník porazit a získat důležité tři body. Samozřejmě jsme si také vědomi, že nás čekají těžké duely v Jablonci a Plzni. Takže bychom chtěli v utkání s Baníkem navázat na bodový zisk z posledních zápasů. Já si samozřejmě přeju, aby hráči přistoupili k utkání s takovou zodpovědností, jako k utkání s Bohemkou. Aby se rvali o dobrý výsledek stejně tak, jako do poslední chvíle v Budějovicích. Zároveň věřím, že tady může být opět skvělá fotbalová kulisa, ke které by mohlo přispět i pěkné počasí. Myslím si, že nás čeká jeden z vrcholů celé jarní části. Předpokládám, že nás podpoří i diváci, a že jich tentokrát přijde ještě více než na Bohemku. Že se podaří vyhrát nejen na hřišti, ale také fanděním v hledišti.“

Josef Šlahůnek: Slovácko zvedá moravské sebevědomí

Návštěvníci městského fotbalového stadionu v Uherském Hradišti si mezi partnery klubu mohli všimnout společnosti STAK-D, s. r. o., která od jarní části soutěže patří mezi nové podporovatele klubu. Oslovili jsme Josefa Šlahůnka v rámci nové rubriky, ve které se o pozvánku na fotbalová utkání budou starat lidé, kteří patří mezi partnery a podporovatele klubu 1. FC Slovácko. Josef Šlahůnek je jednatelem společnosti, která působí i ve Starém Městě, a jejíž hlavní náplní je provádění šikmých střešních konstrukcí, stavebně truhlářská výroba či prodej zboží stavebního charakteru a interiérových doplňků.

Jste jedním z nových partnerů Slovácka. Představíte nám vaše aktivity i důvod, proč jste se stal partnerem tohoto moravského fotbalového klubu?

Naše společnost již dlouhá léta podporuje menší sportovní kluby v obcích kolem jejího sídla. Dění ve Slovácku sleduji již delší dobu, ale doposud to bylo spíše jen v médiích. Změna nastala po návštěvě obchodního manažera v sídle firmy s nabídkou spolupráce a následně pozvání od výkonného ředitele Vladimíra Krejčího k prohlídce stadionu v Uherském Hradišti. Potěšilo mě nadšení a úsilí, které klub vyvíjí při práci s mládeží, ale také to, že vychovává nové výborné sportovce, které vyhledává v okolních městech a obcích. Již název 1. FC Slovácko sám o sobě říká, kde klub působí, a také to, že se tímto snaží pozvednout sebevědomí nás z moravského Slovácka.

Vaše společnost sídlí na Hodonínsku. Vnímáte klub jako svou regionální součást?

Naše firma má sídlo v obci Domanín, která patří pod okres Hodonín. Je to poslední obec hodonínského okresu. Sousedící obce Ořechov, Vážany a Polešovice však již patří pod uherskohradišťský okres. Historicky však patřil Domanín pod okres Uherský Ostroh a tím vlastně pod Uherské Hradiště. Proto naši prarodiče a rodiče jezdili dříve vše vyřizovat právě tam. A v nás to zůstalo i nyní, proto sem rádi jezdíme třeba do divadla nebo za nákupy. Oblast Slovácka zasahuje až po Břeclav, takže si myslím, že by bylo správné, aby se do podpory významného regionálního klubu, který velmi vzorně reprezentuje naše moravské Slovácko, zapojily i další firmy, společenstva, obce a města.

V sobotu čeká 1. FC Slovácko tým Baník Ostrava. Váš tip na výsledek?

Věřím ve vítězství 2:0.