1. FC SLOVÁCKO – PLZEŇ

Sobota 17.20

Bilance: 11 zápasů – 4 výhry, 2 remízy, 5 proher, skóre 15:15

Poslední vzájemný duel na Slovácku přinesl parádní fotbal, který zvedal fanoušky ze sedadel. Úchvatná podívaná plná nádherných gólů sice skončila výhrou hostí 3:2, příznivci Slovácka však své miláčky přesto vyprovázeli potleskem. Teď by si přáli něco podobného, jen s lepším koncem pro domácí fotbalisty.

Ti totiž potřebují body jako sůl, pásmo sestupu je nebezpečně blízko. Jenže Plzeň rozhodně nebude soupeřem, který by body dobrovolně a uctivě odevzdal. Naopak. Viktoria má historickou šanci na titul, dvanáct kol před koncem Gambrinus ligy třímá čtyřbodový náskok na pražskou Spartu.

Zajímavou podívanou větří i odborníci z České televize, kteří duel zvolili za šlágr kola a nabídnou prostřednictvím kamer jej fotbalovým nadšencům po celé republice.

Domácí tým zahájil jaro porážkou s Bohemians, která ovšem v táboře Slovácka žádnou velkou bouři nevyvolala. „Stojím si za tím, že jsme neodehráli špatný zápas. Pokud se samozřejmě nebudu dívat na výsledek. A já se na něj nemůžu dívat jen skrz výsledek. Tak jak někdy, když vyhrajeme 1:0, nejsem spokojený s hrou, tak si nyní myslím, že z osmdesáti procent jsme měli převahu,“ vrátil se krátce k nevydařenému vstupu trenér Miroslav Soukup.

Další domácí ztráta by však už mohla mít fatální následky. A je jedno, že přijede první tým tabulky, Slovácko musí bodovat. Všichni očekávají úplně jiný zápas, než jaký nabídl ten s Bohemians. „Plzeň k nám přijede s jednoznačným cílem zvítězit. Jestli chce titul, tak venku vyhrávat musí, tak jako teď Sparta na Baníku. Viktorka přijede hrát fotbal a bude nás chtít přehrát bez nějakého taktizování a svazování defenzivou,“ myslí si Soukup.

Hradišťský trenér svým svěřencům ale také naordinuje útočnou taktiku. „Musíme si vzít příklad z Hradce, který hrál v Plzni odvážně. Nebyl na něm vidět žádný respekt ze soupeře, což dlouhou dobu dávalo naději na bodový zisk. Domácí z toho začínali být nervózní, což potvrdila i radost trenéra Vrby po vstřelení branek. Určitě mu spadl kámen ze srdce,“ připomněl kouč Slovácka.

Favoritem na zisk tří bodů určitě je hostující celek, domácí se však budou snažit postavit papírové předpoklady na vedlejší kolej. Miroslav Soukup v tom navíc vidí výhodu pro svůj tým. „Nemá cenu si nic nalhávat. Plzeň u nás bude favoritem. Ale právě proto se bude od ní čekat povinná výhra. A to by mělo být pro nás motivace, abychom si s takovým soupeřem dokázali, že nejsme tak špatní a nemusíme se strachovat o vývoj jara,“ věří v sobotní úspěšný výsledek.

„Oba týmy jsou v situaci, kdy by měly hrát atraktivní fotbal a snažit se výhru. Určitě to pro diváky bude zajímavý zápas,“ přidává se plzeňský trenér Pavel Vrba, podle kterého jeho mužstvo nečeká na Moravě nic jednoduchého. „Slovácko určitě bude nepříjemný soupeř. Většina našich předcházejících zápasů byla vyrovnaná a rozhodovalo i štěstí. Domácí mají ve svém středu spoustu hráčů, kteří jsou nebezpeční, uvidíme, jak je dokážeme uhlídat,“ varuje Vrba.

On i jeho protějšek nemohou počítat s kompletním kádrem. Shodně jim budou chybět potrestaní hráči. Na domácí straně bude kvůli čtyřem žlutým kartám absentovat Lukáš Kubáň. „Alternativ na post levého obránce máme více. Může tam hrát Nešpor, Urbánek i Reinberk. Uvidíme, pro koho se rozhodneme,“ nechce odkrývat karty Soukup. Plzeňským bude zase chybět Milan Petržela, který před časem ve Slovácku působil. Disciplinární komise ČMFS mu ve čtvrtek pozastavila činnost kvůli šlápnutí na hradeckého Poděbradského.

Předpokládaná sestava Slovácka: Filipko – Kuncl, Mezlík, Košút, Reinberk – Fujerik, Kordula, V. Valenta, Volešák – Ondřejka, Švancara.

Statistika vzájemných prvoligových utkání Slovácka a Plzně

Celková bilance: 11 zápasů – 4 výhry, 2 remízy, 5 proher, skóre 15:15

Domácí statistika: 5 zápasů – 2 výhry, 1 remíza, 2 prohry, skóre 10:7

Nejčastější výsledky: 2:0 a 1:0 (3×). Nejvíc branek: Kowalík a Švancara 4, Ivana a Malár 2 – Krbeček 3, Kolář a Střihavka 2.

Největší návštěva na Slovácku: 6.250 – 25. července 2009 (1. liga, 2:3).

Zajimavosti: Slovácko již pět zápasů v řádě nedokázalo Plzeň porazit. Pouze jedenkrát uhrálo remízu 2:2 ve Štruncových sadech (15. 5. 2010). Přesto je zajimavé, že se Slovácku z dlouhodobého hlediska v Plzni daří. Dokázala zde již dvakrát vyhrát, což se o mnoha jiných českých a moravskoslezských stadionech napsat nedá.