Stříkalo šampaňské, předával se pohár, domácí fotbalisté si navlékali trička s nápisem Vítěz krajského přeboru a ochotně pózovali fotografům. Domácí kormidelník ovšem zůstával sedět na střídačce. Na vině byl sádrový krunýř na jeho levé noze. „Utrhl jsem si achilovku při badmintonu," vysvětloval muž, který ve své první sezoně na lavičce brodského ČSK dokázal dovést tým k postupu. Po první vlně oslav si František Ondrůšek našel pár minut a nezvykle na lavičce hostů se rozpovídal o právě skončené sezoně.

Bylo to jedno z nejdůležitějších utkání Uherského Brodu za poslední dvě sezony. Spal jste před zápasem klidně?

Nevím, jestli za poslední dvě sezony, já jsem v Brodě jenom rok, ale řeknu vám to asi takto: Manželka mě měla plné zuby.

Byl jste nervózní?

V rámci možností. Už mám ve fotbale něco za sebou a svému mužstvu jsem strašně moc věřil. I když jsem čekal, že postup potvrdíme daleko dřív. Na druhou stranu výhra a oslavy v domácím prostředí jsou krásná věc. Přesto jsme měli první místo potvrdit už v předchozích zápasech.

Už ve druhé minutě jste se dostali do vedení a během úvodní dvacetiminutovky jste dali další tři branky. Čekal jste takový vývoj zápasu?

Máme strašně mladé mužstvo a chtěl jsem, abychom zápas rozhodli co nejdříve. Strašně jsem jim věřil a vyšlo to dokonale. Na druhou stranu musím přiznat, že svým přístupem k zápasu nám snadnou výhru usnadnil i soupeř.

Po podzimu jste tvrdil, že postup Uherského Brodu není jednoznačný cíl klubu. Kdy se to změnilo?

Jestli si dobře pamatujete, tak jsem vám řekl, že na jaře chci všechno vyhrát. Teď se znovu opakuji. Chci vyhrát každý zápas, jsem vítězný trenér, miluji vítězství a výhry učím i svoje hráče. Musíte ty kluky na tu vítěznou vlnu dostat. Hráč nesmí být spokojený s tím, že prohrál to je špatně. Učím je vyhrávat, chci vyhrát každou soutěž, do které se dostanu.

Kdy se začali bavit o možném postupu hráči?

Okamžitě, jak jsem přišel k mužstvu. Před rokem tady bylo sedm osm hráčů. Já mám dneska plnou kabinu třiadvaceti fotbalistů, včetně talentovaných dorostenců. Dneska nastoupili čtyři, což je fantastická věc. Kluci postupu věřili, chodí na tréninky, makají a fotbal je baví.

Předseda klubu Josef Hamšík mluvil o tom, že ještě není jisté, jestli vyšší soutěž přihlásí. Jak se díváte na tuto variantu?

I to je možné. Je mně z toho smutno, protože dneska je všechno o penězích. Pamatuji si, že když tady kolem hřiště byly topoly a Brod hrával druhou ligu, tak na zápasy chodilo minimálně dva a půl tisíce diváků, ale dneska je holt jiná doba.

To máte pravdu, je jiná doba, ale na druhou stranu vedení klubu ještě před nedávnem hovořilo o tom, že Brodu by divizní soutěž slušela…

Uherský Brod by měl hrát alespoň třetí ligu. Ale znovu říkám, všechno je o penězích, není to vůbec jednoduché.

V soutěži jste skončili na prvním místě i díky kontumaci vzájemných výsledků dvou vašich největších rivalů z Boršic a Bystřice. Je to z vašeho pohledu kaňka na vítězství v krajském přeboru?

Ještě není konec soutěže. Může se stát, že vyhrajeme přebor i bez těch kontumovaných bodů a ne díky hrubým chybám funkcionářů ostatních klubů.

Pokud vezmeme sportovní stránku, tak s Boršicemi ani Bystřicí jste nevyhráli. Jsou po sportovní stránce oba kluby před vámi?

Bystřici jsem pokládal za nejlepší tým v celé soutěží, ale odchodem Mirka Třasoně se mančaft úplně položil. Bylo to mužstvo o jednom hráči. Co se týká Boršic, tam je velká kvalita. Ale jsou to většinou starší hráči, kteří už mají něco za sebou. Na druhou stranu není možné, aby je porazil poslední Vsetín rozdílem třídy. To mně hlava nabere. Jako trenér bych to absolutně nezvládl. Nevím, jakým způsobem tam dělají fotbal, chtějí vyhrát soutěž a prohrají u posledního mužstva v soutěži tomu absolutně nerozumím.

V divizi jste působil na lavičce Mutěnic a Šardic, soutěž dokonale znáte. Na jaké příčky byste si troufl se současným kádrem Uherského Brodu?

Na vůbec žádné. Už několik dní sedím s předsedou klubu, řekl jsem mu, že mám vytipované možné posily, ale to se znovu vracíme k financím. My jsme tu soutěž vyhráli, ale momentálně je na nás, abychom se rozhodli, co bude dál.

Mám tomu rozumět tak, že se současným kádrem si na vyšší soutěž netroufáte?

Nemám šanci. Pane, já bych tím naštval sebe, diváky a za rok bychom byli zpátky v kraji. Já tu soutěž znám. Ona to není žádná sranda. Po sestupu dáváte mančaft dva roky dohromady. Současné mužstvo je velmi kvalitní, ale aby hrálo vrchní patra v divizi, tak na to nemá. Já chci vždycky špičku tabulky. Nechci hrát osmé nebo desáté místo, chci hrát o první příčky. Stačí vám to, co říkám? Mančaft musím mít pod kontrolou a vědět, na co má, toto mužstvo na divizní soutěž nemá.

Kolik posil byste si do mužstva představoval?

Minimálně tři čtyři fotbalisty, aby nám pomohli v tom, že budeme v nové soutěži kvalitním týmem.

Můžete na závěr vyzvednout hráče, kteří měli největší podíl na postupu?

To je strašně složitá otázka, nechci vyzvedávat žádného jednotlivce, ale celý mančaft. Vidím u mužstva neskutečnou morálku, přístup k tréninku, k zápasům, disciplínu mužstva a ohromnou pracovitost.

Divizi jsme ještě nepřihlásili, říká šéf brodského fotbalu

Uherský Brod – Fotbalu v Uherském Brodě vládne už více než patnáct let. Za tu dobu zažil tři postupy do divize, ale také si třikrát vyzkoušel, jaké to je soutěž opustit. Předseda klubu Josef Hamšík se na první pohled do postupových oslav příliš nezapojoval.

Po předání poháru se nenápadně vytratil a na okraji hřiště mačkal svůj mobilní telefon. V koutku duše ho jistě těšilo, že se jeho klub se po dvou letech dokázal vrátit do divize, ale na druhou stranu tušil, že nová soutěž bude finančně daleko náročnější. V hlavě už pravděpodobně spřádal plány na další dny a týdny brodského fotbalu.

„My jsme celou soutěž sice vyhráli, za to jsme rádi, ale do divize jsme se ještě nepřihlásili. O tom rozhodne další jednání vedení klubu," překvapivě vysvětloval Josef Hamšík. Další podrobnosti prozradit nechtěl. „Je to všechno příliš čerstvé. Náš cíl byl hrát divizi, ale všechno je o jednání se sponzory a s městem Uherský Brod. V dnešních ekonomických podmínkách je to strašně složitá věc. Pokud v tom zůstaneme sami, tak není nikde napsáno, že se postupu vzdáváme. Rozhodneme se v nejbližších dnech," prozradil první muž brodského fotbalu.