Informaci jako první přinesly Hospodářské noviny (HN).

„Je pravdou, že v současné době probíhají v této záležitosti jednání se skupinou Synot. Kdy by mohlo být rozhodnuto a s jakým výsledkem se v současné době nedá předjímat," sdělil Slováckému deníku mluvčí Fotbalové asociace ČR Ondřej Lípa. Jeho slova doplnil Luboš Koželuh, člen představenstva STES, což je obchodní firma Fotbalové asociace ČR.

„V tomto období právě finišuje vytváření nového sponzorského klubu fotbalové ligy a varianty jsou nejrůznější. Více informací budeme schopni poskytnout, až budou veškerá jednání uzavřená," konstatoval Luboš Koželuh.

Skoupí na slovo jsou rovněž zástupci společnosti Synot. „Mohu potvrdit, že v této věci s fotbalovým svazem jednáme, ale více informací v této chvíli nebudeme sdělovat. Rozhodnuto by mělo být v nejbližších týdnech," sdělila Slováckému deníku mluvčí společnosti Synot Magda Pekařová.

Jak ovšem uvedly HN, podle zdrojů z vedení českého fotbalu jsou už smlouvy Synotu s obchodní společností svazu STES připraveny. Měly by být na osm let nebo na čtyři plus čtyři roky, tedy s možností oboustranné opce.

Pokud by k takové změně došlo, fotbalová liga by se přejmenovala po dlouhých 17 letech, po které nese současný název 1. Gambrinus liga. Takové změně by se nebránili ani někteří sportovní fanoušci ze Slovácka.

„Myslím, že by to minimálně mohla být příjemná reklama pro náš region," sdělil Miroslav Chrástek, provozovatel restaurace Koruna v Uherském Hradišti, která příležitostně nabízí svým návštěvníkům možnosti sledování sportovních přenosů.

Kolik tato záležitost bude Synot stát, není zatím jasné. Podle informací HN by měl být budoucí příjem od Synotu a Gambrinusu, který by měl mezi ligovými sponzory zůstat, výrazně vyšší oproti nynějšímu příspěvku Gambrinusu. Ten dosud lize posílal zhruba 40 až 50 milionů korun ročně.

O poskytnutí svého jména nejvyšší fotbalové soutěži, usilovaly v minulosti také sázkové kanceláře Fortuna či Chance. Chance, která spadá pod Tipsport, už první ligu sponzoruje a do hry o její název vstoupila také, napsaly HN. Chance má navíc mezi sázkovými kancelářemi na partnerství s fotbalovou ligou exkluzivitu.

Společnost Synot podniká hlavně v loterijním průmyslu, nicméně její aktivity jsou daleko širší. Pohybuje se také v informačních technologiích, v realitách, v bezpečnostních činnostech či v oblasti prodeje vozů BMW. Roční obrat společností skupiny Synot působících v České republice, je přibližně 10 miliard korun ročně.