Obránce Bohemky Daniel Krch pronásledovaný Francisem Koném se řítí za dlouhým balonem. Na ten vybíhá i gólman klokanů Martin Berkovec. Bác, obrovská rána. Oba spoluhráči zůstávají ležet na trávníku. Útočník Slovácka vidí, že je zle a okamžitě se vrhá k bezvládnému tělu brankáře a vytahuje mu zapadlý jazyk. Dost možná mu tak zachraňuje život.

„Chtěl bych Francisovi poděkovat za záchranu a pohotovost při dnešním zápase. Jsem rád za jeho okamžitou pomoc,“ děkoval po vyšetřeních v nemocnici Martin Berkovec, který tak z ošklivé srážky vyvázl „jen“ s otřesem mozku, vyraženým zubem a prokousnutým rtem.

Sám zachránce ze svého činu žádnou vědu nedělal, s trochou nadsázky se dá říct, že to pro něj byla „normálka“. Podobně totiž na hřišti pomáhal už poněkolikáté.

„Tu situaci už jsem zažil počtvrté. Předtím se to stalo dvakrát v Africe a jednou v Thajsku. Cítím, že v tu chvíli mi pomáhá Bůh, protože jsem věřící. V tu chvíli prosím Boha o pomoc,“ vyznal se Francis Koné, když jej na uherskohradišťské radnici přijal starosta města.

„Bez zbytečného přehánění mohu říct, že jste pro mě skutečným hrdinou. Jste člověk s velkým srdcem a schopností pomoci,“ řekl první muž slovácké metropole Stanislav Blaha.

Čin rodáka z Pobřeží slonoviny reprezentujícího Togo ovšem daleko překročil hranice České republiky. Záběry jeho pohotové reakce obletěly celý svět a Francisi Konému přinesly největší možnou poctu, neboť za něj od světové fotbalové federace FIFA obdržel cenu fair play.

„Je to moje největší ocenění v kariéře. Tato trofej reprezentuje mou zemi, Afriku i český fotbal a českou ligu,“ řekl sedmadvacetiletý fotbalista.

Celému příběhu chyběl jen úplný happyend, neboť Francis Koné si kvůli chybějícímu vízu nemohl převzetí ceny vychutnat přímo na slavnostním vyhlášení v Londýně.

„Na takový galavečer se dostanete jen za něco výjimečného. Je škoda, že jsem tam nemohl být. Zástupci FIFA mě chtěli na vyhlášení dostat, ale vízum se nestihlo vyřídit. Chtěl jsem se obejmout s Ronaldem a Messim a udělat si s nimi fotku, ale to je život,“ pousmál se Francis Koné.

Jestli se bůh dobře díval, jistě se mu to ještě někdy podaří…