Na fotbalové umění a střelecké schopnosti třiatřicetiletého forvarda bude kouč modrobílých sázet také v jarních odvetách.

Jak se cítí Libor Došek těsně před jarním startem ligy?

Dobře, dobře, zdravý a připravený na jaro. Uvidíme, co nám přinese. S přibývajícím věkem je zimní příprava sice trošičku horší, ale důležité je zdraví, potom se dá zvládnout.

Máte plnou důvěru trenéra, jste jedním z hráčů, o kterých se v sestavě nediskutuje. Je to potěšující, nebo vás to víc svazuje?

Řekl bych, že to má dvě polohy. Na začátku sezony je to rozhodně potěšující. Když se ale nedaří podle představ a nepřichází góly ani přihrávky, je zodpovědnost na zkušených hráčích. Na druhou stranu, když se mužstvo trápí, měli by mančaft zvednout starší a zkušení fotbalisté, od toho v klubu jsou. Těžko to můžeme čekat od mladých kluků.

V přípravě jste odehráli třináct zápasů, přikládáte výsledkům důležitost?

Chceme vyhrát každý zápas, i ten v přípravě. Tam je to ale hlavně o zdokonalování systému a hledání ideální sestavy. Z výsledků bych velkou vědu nedělal, až liga ukáže, jak na tom opravdu jsme.

Neznepokojuje vás ani bilance z posledních čtyř zápasů, ve kterých jste nevyhráli a vstřelili jenom dvě branky?

Je to nepříjemné pro nás útočníky a pro všechny kluky, kteří hrají dopředu. Nijak bych ale nepanikařil. Ve všech zápasech jsme se do šancí dostali. Že jsme nedali víc gólů, byla jenom shoda náhod, prostě se to tak sešlo.

Po zranění se vrátili Kordula a Fujerik. Ze Sparty přišel Skalák, na poslední chvíli ještě z Olomouce Hála. Bude Slovácko na jaře silnější?

Uvidíme. Je těžké hodnotit dopředu, ale myslím si, že máme dobré mužstvo. Mančaft je dobře poskládaný, bude záležet na úvodních dvou třech kolech. Když se podaří dobré výsledky, mužstvo se hodně zvedne.

Úvodní zápas jara hrajete na Spartě. Je to ten nejlepší soupeř, který prověří vaše kvality?

Rozlosování neřeším, prostě to tak je. V minulé sezoně jsme také začínali na Spartě, jsme zase o rok starší a zkušenější. (Směje se.) Nechci říkat nějaké fráze, ale liga je tak strašně vyrovnaná, bude rozhodovat každé utkání.

Sparta, Teplice, Liberec a Brno. Ve všech těchto klubech jste hrával. Jsou pro vás zápasy proti nim v něčem jiné?

Ne. Žádné osobní vazby neberu. Pozdravím se s kluky, které znám, že bych se ale s někým hecoval, to ne. Nikdy jsem na to nebyl a už se nezměním. Na Spartě je to úvodní zápas, čekám hodně lidí a dobrou atmosféru, to se každému vždycky lépe hraje.

Sparta i Plzeň hodně posilovaly. Odskočí během jara ostatním klubům? Koho vidíte jako hlavního favorita na titul?

Hodně těžká otázka. Myslím, že se bude bojovat do posledního kola. O titul si to rozdá právě Sparta s Plzní. Nikoho jiného mezi sebe nepustí.

Baroš, Jarolím, Fenin nebo Kováč. Do ligy se ze zahraničí vrátila spousta fotbalistů. Bude jarní část kvalitnější?

Někteří naši ligu hodně dlouho nehráli, sám jsem na ně zvědavý. Kvalita u nich určitě je a podle mě půjde liga jejich zásluhou ještě nahoru.

Jakou má podle vás naše liga vůbec kvalitu? Třeba Plzeň vyhrála v pohárech na hřišti druhého mužstva italské ligy a vy jste na podzim přivezli z Plzně remízu…

Nebudeme si nic nalhávat, není to jako v Anglii nebo třeba v Německu, ale naše liga má také svoji kvalitu. Jsou v ní sice některé nezáživné zápasy, ale takové najdeme v každé soutěži. Místo toho, aby se vyzdvihovalo to dobré, tak se někdy zbytečně poukazuje pouze na chyby. Vůbec nevidím naši ligu tak černě, jak se o ní píše nebo mluví.

Slovácko je v polovině tabulky, jaké jsou cíle mužstva pro jarní odvety?

Spodní část ligy je hodně našlapaná. V první řadě se chceme co nejrychleji zachránit a zase se dál posunout v herním projevu. Hlavně bychom chtěli bavit lidi doma. Chodí jich dost a zůstáváme jim herně i výsledkově dlužni. Další výzva je pohár. Ve čtvrtfinále máme Boleslav a chceme to dotáhnout co nejdál.

V lize jste dal 91 branek. Budete stovku slavit v dresu Slovácka?

Smlouvu mám ještě rok a půl, bylo by to pěkné, ale uvidíme. Hlavně hrát bez zranění. Pokud bude sloužit zdraví, tak věřím, že stovka přijde ve Slovácku.

Vaše maminka Jaroslava Došková je vedoucí sekretariátu v brněnské Zbrojovce. Jak dělí svoje sympatie v zápasech Zbrojovky proti Slovácku?

Má to těžké, neví, komu má fandit, raději se o tom nebavíme. Necháváme to v klidu, ať nemá se synem nebo v práci zbytečné rozbroje. (Směje se.)