Na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti bude po dobu evropského šampionátu do 21 let fungovat mobilní policejní centrum

Konkrétní bezpečnostní opatření sice policisté z taktických důvodů tají, je však zřejmé, že nechtějí nic podcenit. Ostražitost je na místě, vždyť jeden ze zápasů odehrají na stadionu Miroslava Valenty například Angličané nebo Italové.

Důslednější opatření než při lize

„Čísla o nasazení počtu policistů zveřejňovat nebudeme. Dá se ale říct, že opatření budou nadstandardní i ve srovnání s rizikovými zápasy Synot ligy," potvrdil David Basovník, zástupce vedoucího územního odboru Policie České republiky.

Každý ze zúčastněných týmů má podle něj nárok na osm procent lístků z kapacity stadionu. Na Slovácko ovšem může dorazit i více příznivců ze zahraničí, další totiž mohou sledovat zápas například ve fanzóně na Masarykově náměstí.

Zdaleka nejvíce by ale měla být v ulicích města slyšet portugalština, neboť tým z Pyrenejského poloostrova bude v Uherském Hradišti „doma". Sehraje tady totiž všechna tři utkání ve skupině.

Všechny tyto zápasy s Anglií, Itálií a Švédskem by měly být podle všeho vyprodány, neboť vstupenky mizely bleskovým tempem.

„Třeba na utkání v Praze se dají vstupenky celkem snadno sehnat, pro utkání u nás je to však velký problém. Veškeré lístky, které byly pro hradišťské zápasy dány do prodeje, byly okamžitě beznadějně vyprodány," nastínil zájem fanoušků místostarosta Uherského Hradiště Zdeněk Procházka.

S naprostou jistotou bude plný sektor fanoušků Švédska. Jak už Slovácký deník informoval, potomci vikingů s předstihem oznámili, že jich do Uherského Hradiště dorazí více než tisíc. Jejich zástupci už dokonce přijeli na inspekci, což překvapilo a zároveň potěšilo policisty.

„Naše město už navštívila trojice švédských příznivců, kteří u nás zjišťovali možnosti organizovaného fandění. Jejich první kroky vedly na naši služebnu. Poté si prohlédli Uherské Hradiště, neboť by rádi uspořádali svůj fanouškovský pochod ulicemi. Jsme s nimi ve stálém kontaktu a musím říct, že spolupráce je s nimi velice dobrá," informoval Vlastimil Pauřík, velitel městské policie v Uherském Hradišti.

Zda se podobně organizovaně chystají do srdce Slovácka i příznivci ostatních týmů, prozatím zainteresované strany netuší. Jelikož se však jedná o fotbalové země, je pravděpodobné, že dorazí v maximálním možném počtu.

Nejen oni, ale i obyvatelé města budou mít na Masarykově náměstí po dobu konání šampionátu k dispozici mobilní policejní centrum.

„Lidé jej mohou znát například z některých akcí na pražském Václavském náměstí. Jedná se o místo s výpočetní technikou, které bude lidem pomáhat a které zároveň bude k dispozici pro případná přijetí nejrůznějších oznámení," vysvětlil David Basovník.

Mistrovství Evropy přinese městu také dopravní omezení. V den konání zápasu bude pro dopravu vždy od 12 hodin uzavřeno Masarykovo náměstí. Podobný režim čeká také bezprostřední okolí fotbalového stadionu, tedy ulice U Stadionu, Stonky, Lechova, Mojmírova, Rostislavova a 28. října. Výjimku budou mít pouze rezidenti či pracovníci firem sídlících v této lokalitě.

Obyvatele informují městští policisté

„Naše hlídky budou v nejbližších dnech osobně navštěvovat lidi bydlící v nejbližším okolí stadionu. Chceme jim vysvětlit nutnost a rozsah plánovaných opatření. Vzdálenější obyvatele budeme ještě navíc informovat prostřednictvím letáků. Dá se říci, že opatření budou srovnatelná s většími a rizikovějšími zápasy v rámci Synot ligy, jen tentokrát potrvají o něco déle," dodal Vlastimil Pauřík.

Hradiště bude hostit až čtyři zápasyNa městském fotbalovém stadionu v Uherském Hradišti se v rámci ME hráčů do 21 let odehrají tři utkání skupiny B. 18. června Anglie Portugalsko, 21. června Itálie Portugalsko a 24. června Portugalsko Švédsko. Pokud do semifinále postoupí Anglie, bude Uherské Hradiště ještě 28. června dějištěm duelu třetích týmů ze skupin o postup na olympijský turnaj v Rio de Janeiru. Anglie nemůže na OH postoupit, protože tam mohou sportovci startovat jen pod hlavičkou Velké Británie.