„Nesmíme zapomínat, že některé týmy nemají odehrané všechny zápasy, přesto je na tabulku hezký pohled," mohl si na konci podzimu spokojeně oddechnout osmapadesátiletý odborník.

Jedním dechem ale dodal, že jeho celek nesmí podlehnout uspokojení. Osmnáct bodů totiž není na výskání. „Platí, že nás čeká hodně těžké jaro. Kdybychom měli třeba o dva body, o které jsme přišli v Liberci, víc, bylo by to zase o něco veselejší. Mužstvo ale v těžké situaci ukázalo charakter, poslední dva venkovní zápasy zvládlo parádně. Kluci během podzimu dokazovali, že na sobě chtějí pracovat, posunout se dál, což se jim na konci vrátilo," pochválil Stanislav Levý své svěřence.

Když měl vypíchnout, co ještě se týmu během podzimní části povedlo, zmínil defenzivu. Ta se po minulé sezoně ocitla pod palbou kritiky, a přestože během letní pauzy nedošlo k personálním změnám, zlepšení bylo vidět. Důkazem budiž fakt, že gólman Heča lovil z brány o pět míčů méně než za stejné období před rokem.

„Určitě jsme zaznamenali posun dopředu. Na začátku jsme inkasovali laciné góly, postupně ale byla naše hra kompaktnější. V určité fázi sezony jsme sice trpěli na výpadky kvůli zranění či kartám, když jsme ale nastoupili konsolidovaní, byl tam vidět progres. To však neznamená, že není co zlepšovat. To určitě je. Musíme zlepšit obranné standardky a minimalizovat individuální chyby, které nás připravily o několik bodů," zdůraznil trenér Slovácka.

Ten se na hru svého mužstva rozhodně nedívá přes růžové brýle, takže při hodnocení zmiňoval spíše negativa. Tím nejpalčivějším byla slabá produktivita. Sympaticky se to nesnažil házet na absenci kanonýra Libora Doška, který pověsil kopačky na hřebík a jeho branky Slovácku po dlouhých pěti letech chyběly.

„S Liborem to vůbec nechci spojovat, věděli jsme, že nebude. Spíš než samotné neproměňování šancí je problémem předfinální fáze, ve které jsme nebyli tak konsekventní. Chyběla poslední přihrávka, finální preciznost v kombinaci, větší rychlost v přechodu do nezformované obrany. Nezvládali jsme také situace jeden na jednoho, a do zhuštěné obrany soupeře jsme se tak těžko dobývali," poznamenal Stanislav Levý.

Jím zmíněné nedostatky se projevily především v domácím prostředí, kde se čekaly lepší výsledky než jediná výhra ze sedmi zápasů. Kouč přiznal, že před vlastními fanoušky to Slovácku skřípalo.

„Doma jednoznačně musíme získávat víc bodů, ty nám strašně chybí. Co je nám platné, že třeba derby se Zlínem jsme měli velmi dobře rozehrané. Kdybychom v poločase vedli 3:0, nebylo co řešit. Jenže jsme nedali góly a neměli jsme nic. Podobné to bylo i s Hradcem Králové, kde jsme až na jednu pasáž neodehráli špatný zápas, ale opět jsme nezískali ani bod," připomněl Stanislav Levý asi největší podzimní nezdary.

Bude zajímavé sledovat, jestli se přes zimu mužstvo výrazněji změní. Spíš se tak ale nestane. Jistý je odchod Milana Kerbra, který jasně deklaroval, že chce změnit prostředí. Dá se naopak předpokládat, že povedený závěr podzimu by mohl vynést novou smlouvu Filipu Hlúpikovi. Šikovný záložník naznačil, že i po vleklých zraněním nepatří v pětadvaceti letech do starého železa. „Řekl si o šanci, dostal ji a potvrdil, že si ji zasloužil. Dva zápasy se mu povedly, ukázal své kvality," naznačil trenér Slovácka, že by o Hlúpikovy služby stál.

Na jaře by každopádně mělo být líp. Mladíci Ťok, Zajíc či Tetteh nabrali sebevědomí i zkušenosti, pokud se vyhnou zdravotní potíže Konemu, měl by předvést zase o něco víc.

Mužstvo se v pátek rozjede na dovolené, znovu se sejde až 3. ledna. „Úplné volno ale budou mít hráči jen osm dní, pak už najedou na individuální tréninkové plány, abychom po Novém roce mohli začít naplno," upozornil Stanislav Levý.

Sám kouč si od fotbalu neodpočine. Momentálně je na čtyřdenní stáži v Herthě Berlín, kde si užije i bundesligový mač s Werderem Brémy. „Pak budu pár dní doma s rodinou a hned se zase vydám do Hradiště. My trenéři pracujeme pořád, i o dovolené," pousmál se.

Po Novém roce se jeho mužstvo bude připravovat v domácích podmínkách, výjimkou bude jen jedenáctidenní soustředění v Turecku, kde sehraje tři utkání.

Očima Vladimíra Krejčího

„Důležité je dívat se na fakta, ta nám říkají, že máme osmnáct bodů, čímž jsme víceméně splnili náš cíl. Z kontextu těch posledních kol lze říct, že se mužstvo postupně konsolidovalo a ve velmi improvizovaných sestavách a složitých situacích jsme dosahovali dobrých výsledků. To je určitě uspokojující a ukazuje to na charakter, který tým má. Mužstvo si dokázalo po odchodu Libora Doška rychle najít svou tvář a ukázalo, že naše cesta je správná. Velkým plusem podzimu je také to, že mladí hráči jako Havlík, Civič nebo Chvátal se nejen stali plnohodnotnou součástí prvního týmu, ale jsou i v mládežnických reprezentacích svých zemí. Vyletěl nám Tomáš Zajíc, autor tří branek. Ten kluk ukazuje něco, co bylo a je naším cílem a strategií. Vlastní odchovanci. Z pohledu posledních výsledků můžu říct, že mě trošku mrzí, že přišla přestávka. Na druhou stranu když vidím, že řada našich hráčů je zraněných a potřebuje se doléčit, tak je dobře, že podzim končí. A končí pro nás celkem dobře." (Vladimír Krejčí, ředitel 1. FC Slovácko)

Statistiky 1. FC Slovácko po 16 kolech

BRANKÁŘI
29 Milan Heča 16 1440 0 1 0

OBRÁNCI
2 Juraj Chvátal 6 395 0 1 0
4 Tomáš Rada 14 1260 1 5 0
6 Stanislav Hofmann 2 101 0 0 0
16 Patrik Šimko 13 1121 0 4 0

OBRÁNCI
21 Juraj Chvátal 6 395 0 1 0
22 Tomáš Košút 15 1350 1 7 0
23 Petr Reinberk 13 1055 0 4 0
24 Petr Chýla 1 84 0 0 0
27 Tomáš Břečka 2 180 0 2 0

ZÁLOŽNÍCI
0 David Machalík 1 64 0 0 0
3 Eldar Civič 10 831 1 4 0
5 Veliče Šumulikoski 15 1339 0 4 0
8 Filip Hlúpik 3 180 1 0 0
10 Luboš Kalouda 2 96 0 1 0
11 Tomáš Ťok 11 447 1 3 0
14 Matěj Biolek 3 97 0 1 0
20 Marek Havlík 15 1118 2 2 0
21 Milan Kerbr 11 805 1 4 1
28 Vlastimil Daníček 15 1286 2 3 1

ÚTOČNÍCI
9 Jaroslav Diviš 16 1226 3 0 0
17 Tomáš Zajíc 12 394 3 0 0
19 Benjamin Tetteh 6 216 1 1 0
26 Francis Kone 12 732 3 2 0

Pozn.: Za jménem jsou odehrané zápasy, minuty, góly, ŽK a ČK.

1674: Tolik obranných soubojů absolvovali hráči Slovácka, což je řadí na druhou příčku za fotbalisty Zlína, kteří jich nasbírali ještě o jedenáct víc.

12: Tolik hráčů Slovácka se během podzimu zapsalo do střelecké listiny. Nejlepšími střelci jsou shodně se třemi zásahy Jaroslav Diviš, Francis Kone a Tomáš Zajíc. Dvě trefy zaznamenali Marek Havlík a Vlastimil Daníček, po jedné pak Rada, Košút, Civič, Hlúpik, Ťok, Kerbr a Tetteh.

5: „Kanadskému bodování" týmu z Uherského Hradiště kraluje Francis Kone, který ve dvanácti zápasech nasbíral pět bodů za tři góly a dvě asistence.

303: Svěřenci trenéra Levého spáchali nejvíce faulů ze všech mužstev nejvyšší soutěže – více než tři stovky. Druhý Hradec Králové jich udělal o třicet méně. Nasbírali také suverénně nejvíc žlutých karet, v průměru tři na zápas. Druhá Příbram jich má dvaačtyřicet a třetí Zlín pětatřicet.