PŘÍBRAM – 1.FC SLOVÁCKO

Sobota v 17 hodin

Rozhodčí: Houdek – Dobrovolný, Hájek

Ligová bilance: 28 zápasů – 9 výher, 6 remíz, 13 porážky, skóre 24:34

Kde jinde už vyhrát, když ne v Příbrami, napadne nejednoho fanouška Slovácka při pohledu na ligovou tabulku. A tento názor podporuje i bližší náhled do statistik. Příbram vyhrála jediné z posledních šestnácti ligových utkání, v osmi z posledních devíti duelů pak nedala ani jeden gól.

A v domácím prostředí vyhrála za uplynulých deset měsíců jediný zápas. Modrobílí navíc ovládli tři z posledních čtyř vzájemných utkání a i z dlouhodobého hlediska se jim na stadionu U Litavky daří, když ze čtrnácti pokusů odjížděli poraženi jen šestkrát.

Jenže statistiky jsou jedna věc a aktuální forma druhá. Slovácko totiž na tom není o moc lépe než domácí tým, do Příbrami rozhodně nepojede v roli favorita. Že to nebude žádná procházka růžovým sadem, uznává i trenér modrobílých.

„Příbram má svém středu spoustu zkušených hráčů, kteří už ve své kariéře něco dokázali. Čeká nás tam těžká zkouška v boji o body," nechal se slyšet Stanislav Levý.

Pro důležitý zápas, zdá se, bude moct konečně vybírat z kompletního kádru.

„Po zdravotní stránce se pomalu dáváme dohromady. Zatím jsme v sezoně ještě nikdy neměli k dispozici celé mužstvo, snad se na posledních trénincích nic nestane a budeme moct vybírat ze všech hráčů," přeje si kouč Slovácka.

Jedním z těch, kteří se po dlouhodobém zranění pomalu vrací do formy, je i zkušený záložník Luboš Kalouda.

„Je to strašně důležitý zápas, který napoví, jak se bude nejen podzim, ale i celá sezona dál vyvíjet. Z duelů s Jihlavou a Příbramí jsme chtěli čtyři body, takže tam musíme jet s jasným cílem – vyhrát," poznamenal Kalouda.

Jeho nadřízený ale upozorňuje na zlepšující se výkony Příbrami. „Po změně trenéra zvládli otočit zápas s Teplicemi, naposledy sice padli na Bohemce, to však vzhledem k průběhu utkání byla nešťastná porážka," dodal Stanislav Levý.

Vzájemné duely 2000/01 – 2015/16 1. FC Slovácko vs. 1. FK Příbram v 1. lize

• Celková bilance: 28 zápasů 13 – 6 – 9 34 : 24
  • Domácí statistika: 14 zápasů 9 – 2 – 3 22 : 10
  • Venkovní statistika: 14 utkání 4 – 4 – 6 12 : 14
  • Nejčastější výsledky: 1:0 (10×), 2:0 (5×) a 1:1 (4×)
  • Nejvíc branek za Slovácko: 6 – Došek, 3 – Ivana
  • Nejvíc branek za Příbram: 3 – Otépka, 2 – Bednář, Kulič, H. Siegl
  • Největší návštěva na Slovácku: 5.458 – 9. dubna 2011 (Slovácko – Příbram 2:0)
  • Největší návštěva v Příbrami: 6.130 – 22. října 2000 (Příbram – Slovácko 4:1)

Zajímavosti:

V prvních osmi prvoligových zápasech dokázala Příbram vstřelit na Slovácku jen tři branky a to ještě jedna byla vlastní Rajnocha. Ovšem v posledních pěti zápasech se Příbram prosadila v Uherském Hradišti rovnými sedmi zásahy a ty znamenaly dvě překvapivé výhry 2:3, 0:1, jednu remízu 1:1 a dvě prohry 1:4 a 1:2.

Slovácko dalo v Příbrami v prvních devíti duelech jen čtyři branky, ale i ty přinesly výhru a dvě plichty. Oba nerozhodné výsledky měly stejný scénář. V úvodní desetiminutovce (10. a 11.) se prosadil Milan Ivana a v závěrečných minutách (88. a 90.) srovnával domácí Rudolf Otépka. Pak přišel 12. květen 2012 a to, co nasázelo do sítě soupeře dohromady za devět zápasů, nyní dokázalo hned v jednom zápase.

Nejdelší sérii 397 minut bez inkasované branky absolvovalo Slovácko v období od 17. února 2002 do 21. března 2004. Naopak nejdelší střelecký půst mělo Slovácko 197 minut, a to mezi daty 13. září 2003 až 21. května 2005.

Slovácko kopalo celkem pět penalt. První tři proměnilo (Soldán, Pavlík a Došek), ty dvě poslední neproměnilo. Nejprve ve 30. kole 2011–12 Libor Došek nedal, ale to nemělo na výsledek vliv, Slovácko venku vyhrálo 4:0. Ta poslední neproměněná penalta, na jaře 2013, znamenala ztrátu aspoň jednoho bodu. Volešák ji zahrával v 85. minutě a kopnul ji špatně. Brankař hostí Hruška se stal hrdinou a svému týmu zachránil výhru 0:1.

Příbram měla tři penaltové příležitosti. Ovšem hned tu první v srpnu 2001 Siegl neproměnil. V listopadu 2005 druhou penaltou Otépka srovnal v poslední minutě stav utkání na 1:1 a poslední penaltu proti Slovácku zahrával v květnu 2012 příbramský Pilík, ale trefil jen tyč. Bylo to v 35. minutě za stavu 0:0, nakonec Slovácko vyhrálo 0:4, přestože Došek nabídnutým pokutovým kopem také pohrdl.

Ve vzájemných duelech v Příbrami byli vyloučeni tři hráči Slovácka. Prvním byl Csaba Horváth (18. 5. 2003) a to již ve 14. minutě, druhým brankař Petr Drobisz (21.11.2004) v 68. minutě. Třetím vyloučeným byl stoper Jan Trousil (14. 9. 2013) Je jistě zajímavé, že i tak oba duely na půdě soupeře skončily výsledkem 0:0 a domácí také nerozhodně, tentokráte 1:1.

Výhra 0:4 na půdě soupeře v květnu 2012 znamená historicky nejvyšší výhru Slovácka venku i se stejně vysokou výhrou v Teplicích v sezóně 2012–13. Navíc Libor Došek vstřelil tři branky, což se na hřišti soupeře žádnému hráči Slovácka, do té doby a ani později, nepodařilo.

V posledních dvanácti vzájemných zápasech jen pětkrát vyhrálo domácí mužstvo. V Příbrami Slovácko 4× vyhrálo a 2× prohrálo při skóre 9:4. Příbram v Hradišti 2× vyhrála, 1× remizovala a 3× prohrála, se skóre 7:11.

Více než třetina vzájemných duelů skončila výsledkem 1:0. Z celkových 28 zápasů 10 duelů skončilo tímto výsledkem. Soupeři si rovnoměrně rozložili těchto deset výher v poměru 5:5. Slovácko vyhrálo 2× doma a 3× venku. Příbram naopak, 3× doma a 2× venku.

Památný duel:

1. FK Příbram – 1. FC Slovácko 0:4 (0:1)

odehraný 12. května 2012 v Příbrami

V tomto 30. kole už oběma klubům šlo jen o kosmetické vylepšení jejich umístění v konečné tabulce. Za Slovácko poprvé nastoupil v základní sestavě nadějný útočník Kovář. Fotbal v komorní atmosféře, ve které dominovaly hlavně hlasivky hostujících Fanaticos se v první půlhodině dostaly oba celky do nadějných příležitostí. Největší měl domácí Papšys, který však trefil jen břevno.

Za pět minut fauloval brankař Melichárek domácího hráče a Pilík mohl otevřít skóre zápasu z penalty. Trefil jen tyč a tak úvodní branku vstřelil až Libor Došek těsně před ochodem do kabin. Ve druhém poločase Slovácko jasně převyšovalo domácí soubor a přidalo Doškem a Volešákem další dvě branky. Došek měl smůlu, protože v 72. neproměnil penaltu a v průběhu druhé půle také trefil při samostatném útoku břevno domácí branky. Přesto se dočkal zaslouženého hattricku, když v 80. minutě uzavřel skóre zápasu na 0:4. Touto výhrou se Slovácko vyšvihnulo na konečné 7. místo.

• Branky: 44., 66. a 80. Došek, 60. Volešák
  • Žluté karty: Melichárek, Volešák
  • Rozhodčí: Franěk – Zlámal, Nádvorník
  • Diváků: 1.500
  • Sestava Slovácko: Melichárek – Kuncl, Mezlík, Trousil (87. Košút), Kubáň – Volešák (72. Čtvrtníček), Daníček, Trávník, Lukáš – Došek, Kovář (62. Ondřejka). Trenér: Soukup
  • Sestava Příbram: Hruška – Brotánek, Krejší, Mišůn, Divíšek – Mareš (73.Kdolský), Pilík, Koukal (73. Pilík), Papšys – Krbeček, Šlapák (81. Dušek). Trenér: Vavruška