Mančaft, který už mnozí viděli o soutěž níž, se s příchodem nového trenéra Roberta Zemana zázračně zvedl. V jarních odvetách vyhrál prvních pět zápasů, z toho tři na hřištích soupeřů. Jenom pro připomenutí, na podzim získalo Dolní Němčí venku jediný bodík. Dolněmčany nezdolal o uplynulém víkendu ani lídr tabulky a suverén soutěže Spartak Hluk, který u souseda bral body až po penaltovém rozstřelu. Kdo stojí za vzkříšením fotbalistů z Dolního Němčí? Mávl snad nový kouč kouzelným proutkem? Trenér Robert Zeman mluví pokorně o kolektivním zlepšení.

Na podzim získalo mužstvo 11 bodů, na jaře jste ještě v normální hrací době neprohráli. Co stojí za rapidně zlepšenými výkony?
Nevím, co vám k tomu mám říct. Podařilo se to, co jsme si všichni přáli. Přišel jsem k mužstvu s jediným cílem – zachránit soutěž, což si myslím, že zhruba v polovině jarních odvet už máme splněno.

Čtěte také Eldar Civič před duelem s Karvinou: Musíme být trpěliví a dát góly

Lepší vstup do jara jste si snad ani nemohl přát.
Už po prvních trénincích jsem tvrdil, že není možné, aby tento mančaft měl po podzimu jenom jedenáct bodů. Je pravda, že některým hráčům jsem musel určité věci vysvětlit. Něco jsme si řekli, hráči si nemůžou dělat na hřišti, co chtějí. Fotbal i život má určitá pravidla, kterými se musíte řídit. Někteří kluci si nechali říct, s některými ještě bojuji, ale podstatné je, že jsou výsledky. Jsou spokojení i diváci, kteří jsou v Dolním Němčí hodně nároční. Zatím se nám daří, řekl bych, že mančaft si sedl.

Pracujete se stejným kádrem jako na podzim nebo přišly nějaké posily?
Pracuji s mančaftem, který tam byl na podzim. Jediná posila je Lubomír Poruban ze Slovenska, který už v minulosti v Dolním Němčí hrával. Přemluvil jsem ho, aby nám na jaře pomohl. Jinak kádr zůstal stejný mimo Tomáše Kadlčka, který odešel do Nivnice. Další změna nebyla, přišli jenom dva hráči z béčka.

Čtěte také Kam za sportem ve Zlínském kraji?

Na podzim mužstvo venku téměř nebodovalo. Na jaře jste přivezli od soupeřů už tři výhry. Změnil jste nějak styl hry?
Ne, hrajeme na dva útočníky, tak jak jsem to měl v plánu. I venku se snažím hrát ofenzivní fotbal. Upozorňuji kluky na klíčové hráče soupeře, ale nehraji na ně osobku. Snažíme se hrát prostorový fotbal. Říkám hráčům, aby si každý zápas užili a měli z fotbalu radost.

Byli jste ve všech zápasech fotbalovější, nebo jste měli i štěstí?
Musím přiznat, že jsme měli i kus štěstí. Nebyli jsme všude lepší, ale to je fotbal, nikdo v té soutěži není suverénní, každý mančaft má kus štěstí.

V novém angažmá se vám daří, vyhráváte. Musíte mít ze své práce dobrý pocit. Je to tak?
Když jsou výsledky, tak se vždycky pracuje lépe. Řekl jsem klukům, že musí počítat s tím, že ve zbytku jara budu mančaft točit. Hráči, kteří jsou na hraně základní sestavy, dostanou příležitost ukázat svoje umění. Je jedno, jestli jste v tabulce na pátém nebo devátém místě. Kluci z lavky musí dostat šanci, jinak se na to vykašlou.

Zatím jste trénoval jenom v sousedním Jihomoravském kraji. Jak vám vychází srovnání mančaftů se Zlínským krajem?
Nechci urazit Zlínský kraj, abych někdy později nenarazil, v Jihomoravském kraji jsou ale techničtější mužstva. Připadá mně, že ten fotbal je líbivější, zatímco tady se hodně nakopávají balony. Zápasy jsou hodně tvrdé a silové, plné osobních soubojů a faulů. Podotýkám, že mluvím o I. A třídě. Je to asi tím, že Brno je velké a mládežnická akademie vyprodukuje hodně hráčů. Ne všichni se uplatní ve vrcholovém fotbale, spousta jich končí právě v krajských soutěžích.

Čtěte také Prochází fotbal v Dolním Němčí krizí? Nic vám neřekneme, zní z klubu

Do nového angažmá jste šel s určitými obavami. Dá se říct, že vás v klubu už vzali za svého?
Myslím si, že určitě. Je to tak všude, když se vyhrává, tak vás všichni v uvozovkách objímají, když se nedaří, tak se hledají chyby. V Dolním Němčí je divák specifický. Hodně do fotbalu mudruje nebo má svoje rady, jak by se to mělo, nebo nemělo dělat.

S čím budete po skončení soutěže spokojený?
Určitě se záchranou, což si myslím, že už se nám splnilo. Diváci čekají, že budeme někde výš, snažím se je usměrňovat a říkám: buďme rádi za to, kde momentálně jsme. Už jsem to vzpomínal, fanda v Dolním Němčí je hodně náročný.

Budete v klubu pokračovat i na podzim?
To momentálně nemůžu říct, dohoda je do konce soutěže.

Tak tedy jinak. Rád byste pokračoval?
Nevím, možná budu chytřejší za měsíc.

Dolní Němčí na jaře:
Žalkovice – Dolní Němčí 0:2, Dolní Němčí – Malenovice 1:0, Vlčnov – Dolní Němčí 2:4, Dolní Němčí – Osvětimany 3:2, Koryčany – Dolní Němčí 0:1. Dolní Němčí – Hluk 0:0, na penalty 3:4.