Obránce 1. FC Slovácko Petr Reinberk se svými spoluhráči piluje defenzívu, vedle čistých kont ale tajně touží i po protržení střelecké smůly

Máte za sebou první dva týdny zimní přípravy. Jak moc byly náročné?

Samozřejmě dost. Právě první týdny jsou nejtěžší, než se do toho po dovolené dostanete. Na soustředění v Brodě jsme odstartovali hodně zostra a v podobném duchu trénujeme i teď, ale postupem času se cítím stále lépe.

Myslíte, že máte trénink intenzivnější třeba z toho důvodu, že liga začíná o něco dříve a příprava je tak poměrně krátká?

Intenzivnější to je, ale těžko se to porovnává, protože jsme při nabírání objemu zcela změnili styl tréninku. Při běhání i v posilovně pracujeme s kondičním trenérem, je to úplně něco jiného.

Je při té dřině příjemná vidina, že už brzy zamíříte do tepla do Turecka a už za měsíc začne soutěž?

Jasně, každý z nás se už na ligu těší, už se nemůžeme dočkat, až to zase vypukne. Jak už to tak bývá, tato hrubá část přípravy nikoho moc nebaví, ale víme, že je to potřeba. Samozřejmě se těšíme na soustředění do Turecka, kde si zahrajeme na dobrých terénech.

Trenér Habanec říkal, že při každém tréninku na hřišti pilujete taktiku, a to zejména obrannou hru. Vnímáte v tomto velký rozdíl oproti předchozím letem?

Jelikož jsme dostávali spoustu gólů, tak je logické, že se na to hodně zaměřujeme. Na podzim jsme udrželi pouze jednou čisté konto, což je velice špatná vizitka. Doufám, že se nám to podaří vypilovat a na jaře to bude podstatně lepší. Ideální by bylo, kdybychom nedostávali vůbec žádné góly (úsměv).

Když jste si rozebírali příčiny, proč jste hodně inkasovali, co jste zjistili? Bylo to jen o individuálních hrubkách, nebo tam byla i „systémová chyba"?

Když jsme se dívali, tak drtivá většina padla po individuálních chybách, kterých bylo strašně moc. Jen výjimečně propadla celá defenzíva. Pracujeme na tom, abychom chyby minimalizovali, aby si každý držel svého hráče, svůj prostor.

Vy jste byl na podzim nejvytíženějším obráncem. Berete to jako jistou odměnu, že i při té nedobré hře v zadních řadách jste vykazoval slušnou výkonnost? Bavil se o tom s vámi trenér?

Nijak jsme to nerozebírali, samozřejmě mě ale těší, že jsem nastupoval pravidelně. Snažil jsem se každý zápas podat co nejlepší výkon, snad se mi to i dařilo. Jen mě mrzí, že jsem ke konci podzimu onemocněl a musel jsem vynechat zápasy s Jabloncem a Zlínem. Doufám, že si opět vybojuju místo v základní sestavě a bude to podobně pokračovat i na jaře.

Zdálo se mi, že se více snažíte podporovat útok…

Trenér to po krajních obráncích vyžaduje, když je šance, máme vyjet dopředu. Proto když má volný prostor snažím se i útočit.

Vy ale nejste zrovna ofenzivní typ. V lize jste zatím skóroval pouze jednou, navíc od té doby v Moravě proteklo už hodně vody. Už je to více než pět let. Máte velkou motivaci přidat další gól či góly?

(smích) Určitě bych to strašně chtěl, jenže zatím na to jaksi nemám štěstí. Navíc když vidím kluky před sebou, tak ještě radši přihrávám nebo centruji. Trenér nás přitom před každým zápasem pozvbuzuje, abychom to zkoušeli, když se dostaneme do výhodné pozice.

Nedělají si z vás kluci srandu, že už tak dlouho čekáte na gól?

Dělají. Mám to od nich na talíři skoro pořád. Navíc se mi smějí, že jsem za celou kariéru vystřelil asi pětkrát na bránu (smích).

Pojďme ještě zpátky k přípravě. Některým hráčům dělá potíže umělá tráva, máte v mužstvu i nějaká drobná zranění. Jak jste na tom s umělkou vy?

Je to pochopitelně něco jiného než na přírodní trávě, pár kluků je na to náchylných. Mně chvilku trvá, než si na ni zvyknu, ale žádné potíže mi nedělá. Jen mám ze začátku tvrdší nohy.

Vám se zranění vůbec vyhýbají…

Musím to zaťukat, je to tak. Když už se mi něco stane, tak je to třeba jen vyvrtnutý kotník. Problémy s koleny a svaly se mi vyhýbají.

Zítra vás čeká první přípravný dvojzápas v Žilině. Těšíte se, že si konečně zahrajete?

Určitě. Vždycky je lepší hrát než jenom trénovat. Zvlášť teď, když je těch tréninků opravdu hodně. Netěšíme se jenom na to, že si zahrajeme, ale že si i vyzkoušíme, co jsme zatím natrénovali. Moc by mě potěšilo, kdybychom uhájili čisté konto. Byla by to známka, že jdeme správným směrem. Říká se, že v přípravě na výsledcích nezáleží, my ale určitě budeme chtít vyhrát.