„Věděl jsem, že to dřív nebo později přijde, nebyl jsem z toho nervózní. Týmové výsledky jsou pro mě důležitější než vlastní statistiky,“ povídá dvaatřicetiletý stoper, který se podílel na bezbrankové remíze v Karviné.

V uplynulém kole jste nastoupil v dresu Slovácka poprvé v lize. Jaký to byl zápas?
Takový bojovný. Klasický boj o záchranu, s minimem šancí, nikdo nechtěl udělat hrubou chybu. Co jsem se dočetl, tak se zápas divákům moc nelíbil, ale tak se fotbal bohužel dneska hraje. Nechtěli jsme hrát v Karviné žádnou destrukci. Řekl bych, že v druhé půlce jsme byli lepším týmem, ale hrací plocha nebyla úplně ideální. Někdy to tak je, že zápas nepřinese žádnou velkou podívanou.

Slovácko vás kupovalo jako hotového a zkušeného hráče. Nastoupil jste až v sedmém jarním kole, nebylo to pro vás trošku zklamání?
Ani ne, už jsem v tomhle zkušený. Věděl jsem, že to dřív nebo později přijde, také to přišlo. Samozřejmě všichni bychom chtěli hrát hned, ale už to vidím jinak. Týmové výsledky jsou pro mě důležitější než vlastní statistiky.

Trenér Slovácka Michal Kordula
V prvním poločase jsme hráli se zataženou ruční brzdou, říká Kordula

Zítra vás čeká v boji o záchranu brněnská Zbrojovka, která vyhrála na hřištích soupeřů jediný zápas v Jihlavě. Vy jste na podzim oblékal jihlavský dres. Jak na to utkání vzpomínáte?
To utkání jsme absolutně nezvládli. Vybavuji si, že individuální výkony byly u všech špatné. Tyto zápasy jsou o jedné brance. Pokud inkasujete jako první, tak to dost ovlivní myšlení hráčů. Nás první branka Brna hodně srazila, místo abychom srovnali, tak jsme ještě do poločasu dostali druhý gól a bylo po zápase. Brno už to ukopalo. To jsme si říkali, že výhrou s Brnem můžeme podzim ještě zachránit.

To se v Jihlavě moc nepovedlo…
Nepovedlo, v posledním kole se ještě prohrálo na Slovácku. Klukům to šlape až teďka na jaře.

Jsou pro vás výkony jihlavské Vysočiny největším jarním překvapením?
Ani ne, absolvoval jsem větší část zimní přípravy v Jihlavě. Věděl jsem, že pod trenérem Svědíkem se děje něco, co bude mít určitě efekt. Spousta lidí Jihlavu odepsala a najednou se ukázalo, že ono to tak nebude. Mančaft má svoji kvalitu. Také díky Jihlavě se spodní polovina tabulky neskutečně vyrovnala.

Vypadá to, že o sestup se bude bojovat do posledního kola. Souhlasíte?
Liga je vyrovnaná, je tam osm namočených mančaftů. Jediný, kdo je z toho venku, jsou Teplice. Jinak všichni trenéři ostatních týmů budou propočítávat tabulku, vzájemné zápasy, skóre, kdo s kým a jak. To vám garantuji, to je všude stejné.

Vy sám také počítáte možné body?
Osobně ne, nikdy jsem to tak brzy nepočítal. Když se to blíží až k posledním zápasům, tak už jsem se samozřejmě díval, kdo jaký má los. Do konce je ještě dost kol, pokud se někomu podaří vyhrát dvakrát za sebou, tak z toho může být okamžitě venku.

Záložník Slovácka David Machalík (v bílém dresu)  měl v Karviné velkou šanci ke skórování.
V Karviné jsme měli vyhrát. Bod nebereme, říká Machalík

Zbrojovka má nejhorší útok v lize, za ní je hned Slovácko. Může to být zápas o jedné brance?
Mám takové tušení, že to nebude o jednom gólu. Nicméně chtěl bych říct, že z mého pohledu je trošku překvapení, že dáváme tak málo gólů. Hráčská kvalita tady je. O Brnu moc mluvit nechci, to nevím, i když také tam mají kvalitu. Nebezpečný je hlavně Michal Škoda. Bohužel, když hraji já, tak obyčejně skóruje, takže si budu muset dát velký pozor.

Budete ho střežit víc než obvykle?
O tom bych se nechtěl ani bavit. Čím víc to budu rozebírat, tak většinou to nakonec dopadne v můj neprospěch. Vím o tom nebezpečí. Snažím se připravit na zápas víc než jenom den předem. Modeluji si různé situace čtyři pět dnů před utkáním.

Mluvil jste o tom, že hráčská kvalita ve Slovácku je. Co schází k tomu, aby mančaft dával víc branek?
Mužstvo je relativně mladé, většina kluků má všechno před sebou. Nedokážu to přesně specifikovat, ale něco tam trošičku schází. David Machalík měl třeba v Karviné velkou šanci, kterou nedal. Sám z toho byl hodně zklamaný, nikdo mu hlavu neutrhne, všichni tomu chceme pomoci. Někdy je sport takový, že když hodně chcete, tak to nejde. Na druhou stranu někdy tomu nedáváte tolik a jde to samo.

Čekají vás dva domácí zápasy se Zbrojovkou Brno a pražskou Duklou. Oba soupeři jsou přímo ohroženi sestupem. Dá se mluvit o nejdůležitějších zápasech jara?
Každý zápas je důležitý, ale když se podíváte na tabulku, tak asi jo. Odskočit Brnu a dotáhnout se na Duklu by nám strašně pomohlo. Není to o tom, že nám to může pomoci, je to i o tom, že jim to může ublížit. Jsou to soupeři kolem nás. Řeknu to takhle: domácí zápasy v boji o záchranu se musí vyhrát.

V Uherském Hradišti jste od konce ledna. Už jste se aklimatizoval?
Našel jsem bydlení téměř u stadionu. Přítelkyně s ročním synkem zatím zůstává v Praze. Pokud je nějaký volný čas, tak spěchám do Prahy. Snažím se zkombinovat přípravu s rodinou, nechci narušit ani jednu věc, i když rodina je postavená někde jinde než sport.

Bude se za vámi přítelkyně stěhovat?
Stěhovat asi úplně ne. Má zajímavou práci v Čechách, ale v Moravanech u Kyjova má babičku, její máma zase bydlí v Brně, takže má paradoxně k regionu větší vztah než já. Dědeček má dokonce v Moravanech vinohrad, absolvoval jsem tam zarážení hory.

Jak se vám tradiční vinařská slavnost líbila?
Jo, fajn, bylo to super. Všichni se tam znají, zpívají spolu. Bylo to něco jiného než nějaké slavnosti v Praze.

Jste na víno, nebo spíš na pivo?
Na víno moc ne. My Pražáci si raději dáme pivo.

Jan Navrátil (vlevo)
Je to smutné, ale koncovka je naše největší slabina, tvrdí Navrátil