Letos v létě se však z Uherského Brodu znovu po osmnácti letech vrátil do rodné Nivnice. V podzimní části okresního přeboru nasázel šestnáct branek a je nejlepším střelcem soutěže. Třicetiletý útočník Petr Lukeš (na snímku) už nemá přehnané fotbalové ambice a rád by svoji kariéru dohrál ve vesnici, kde s fotbalem začínal. „Přestupovat už nikam nehodlám, v každém případě je to moje poslední štace,“ tvrdí kanonýr vedoucího celku soutěže.

Ještě na jaře jste střílel branky za divizní Uherský Brod. Proč jste se rozhodl pro okresní přebor?

V Brodě jsme trénovali čtyřikrát týdně plus zápas o víkendu. Bylo to hodně časově náročné i z toho důvodu, že máme teď rodinu a nebylo možné to stíhat. Chtěl jsem jít někam, kde fotbal nežere tolik času, rozhodl jsem se hlavně kvůli rodině.

Do Nivnice odešli i bratři Ligasové. Nechtěli jste se společně porvat o návrat Brodu do divize?

Souviselo to i s tím, jak uplynulá sezona v Brodě dopadla. Nebyli hráči, už na jaře jsem věděl, že na tu soutěž prostě nemáme. Druhá věc byla, že mám už asi pět let problémy s koleny. Řekl jsem si, že to zabalím a půjdu hrát jenom vyloženě pro zábavu. Na okresní úrovni stačí jeden trénink za týden. Odchod Ligasovců mému přestupu ještě pomohl, věděl jsem, že náš kádr bude kvalitní.

Celou svou kariéru jste hrával vyšší soutěže. Jakou jste našel kvalitu v okresním přeboru?

Musím říct, že jsem byl kádrem v Nivnici mile překvapený. Jsou tady fakt šikovní fotbalisté. Mančaftu určitě pomohlo, že jsme přišli tři noví hráči, ale kluci hráli o špičku tabulky už v uplynulé sezoně.

Co ostatní mužstva? Koho považujete za největšího kandidáta v boji o postup?

Když se podíváte na tabulku, tak druhá Ostrožská Lhota na nás ztrácí pět bodů. Hráli jsme u nich v úvodu sezony, vyhráli 3:0, a pokud si pamatuji, tak neměli jedinou šanci. Jak to teď leží a běží, tak si myslím, že máme v soutěži suverénně nejlepší mužstvo.

Všechno ostatní než postup by pro vás bylo velkým zklamáním, že?

Pokud bychom soutěž nevyhráli, bylo by to pro mě velké překvapení. S tím, jak to máme rozehrané, a s naší kvalitou, by se rozhodně postoupit mělo.

Byl postup cílem Nivnice i před začátkem sezony?

Když jsem mluvil s Karlem Kopeckým (předseda fotbalu v Nivnici pozn. aut.) po dvou třech kolech, tak tvrdil, že chce být po podzimu na druhém třetím místě bez nějaké velké ztráty na první místo. Určitě nepočítal, že tabulku povedeme o pět bodů. Přišlo mně, že ani nepředpokládal, že budeme tak dobří. Před začátkem podzimu nám nikdo jednoznačně neřekl, že musíme postoupit.

V dresu Nivnice jste nasaázel třikrát víc branek než na jaře v divizi. O kolik je jednoduší střílet góly na okresní úrovni?

Pokud se nám v župě nebo divizi herně dařilo, tak jsem těch dvaníct, třináct gólů za sezonu dal také. V žádném případě nejde kvalitativně obě soutěže porovnávat, na druhou stranu máme hodně kvalitní mančaft a branky nedávám jenom já. Když se podíváme na skóre, tak jsme dali 53 gólů. V každém zápase si vypracujeme hodně šancí a padá nám to tam.

Nivnice v současné době fotbalem žije. Je podpora fanoušků větší než jste zažil v Brodě?

Přiznám se, že když jsem hrával v Brodě, tak jsem do Nivnice na fotbal moc nechodil, teď zase nechodím do Brodu, takže se to těžko porovnává. Já si myslím, že diváci jsou u nás spokojení. Pokud přijdou na domácí zápas, tak ví, že čtyři pět branek v síti soupeře uvidí.

Stanislav Dufka