Slovácko dnes přivítá Spartu Krč. Trenér Slovácka se bude muset obejít bez čtyř vykartovaných hráčů, přesto chce tři body

„Žádné velké oslavy se ale nekonaly, pouze doma jsme si přiťukli s rodinou. V klubu jsem pro vedení a pro mužstvo připravil jen malé pohoštění,“ říká zkušený trenér, pro kterého by nejhezčím dárkem od jeho svěřenců byly tři body z utkání proti Krči.

Krč? Předposlední místo může mást

Kalvoda totiž ve Slovácku od svého nástupu stále čeká na první vítězství. Ve čtvrtém jarním utkání už je na něj nejvyšší čas. Na první pohled by předposlední Krč neměla být těžkou překážkou, výsledky jarní části ale varují, že ve II. lize skutečně není slabých soupeřů. „Stačí se podívat na jejich soupisku, na které je spousta hráčů s prvoligovými zkušenostmi,“ upozorňuje Leoš Kalvoda. Mezi všemi pak jasně ční jméno Aleše Pikla. Velezkušený záložník či obránce, který prošel i zahraničím, je klíčovou postavou týmu. „Musím říct, že přesně takový hráč nám schází,“ míní trenér Slovácka. „Umí mužstvo vyburcovat, vyhecovat, sjednat pořádek v kabině.“

Přesto by Slovácko mělo jít do souboje s Pražany sebevědomě. Hosté v dosavadním průběhu soutěže vstřelili pouze šestnáct branek, směrem dopředu by tedy příliš kousat neměli. „Na druhou stranu neinkasují mnoho branek. Když se na to tak podívám, tak zřejmě hrají podobný fotbal jako my - mezi šestnáctkami,“ rýpnul si s úsměvem sám do sebe a do svého týmu Kalvoda.

Víc odvahy a méně chyb

Podle trenéra Slovácka je právě větší odvaha ve finální fázi tím, co mužstvu nejvíc chybí. „Naše výkony na jaře nebyly špatné, ale právě jen mezi vápny. Je potřeba, aby na sebe hráči vzali větší zodpovědnost, nebáli se přejít jeden na jednoho. Vždyť právě z toho vznikají gólové situace nebo standardky,“ nabádá stále dokola své svěřence.

Druhým faktorem, který se podepisuje pod dosavadní špatné výsledky, jsou individuální chyby v obraně. Ty podle zkušeného kouče pramení z malého sebevědomí hráčů. „V defenzivě se pořád snažíme pouze přerušovat akce místo toho, abychom soupeři konstruktivně odebírali balony. Musíme rychleji přistupovat k hráčům, pak se také sníží počet faulů a soupeři nebudou mít tolik standardek,“ hledá Leoš Kalvoda recept.

Nejvíc bude chybět Šultes

Už v týdnu vedení klubu avizovalo, že po nevydařeném vstupu do jarní části přijdou na řadu změny v sestavě. Ty by ovšem nastaly tak jako tak, neboť hned čtveřice hráčů bude pykat kvůli disciplinárnímu trestu za karty. Trio Kaspřák, Görner, Šultes za žluté, Vrba za červenou. „Nejvíce nám bude chybět Šultes,“ říká Kalvoda. Útok proto nastoupí ve složení Matůš, Chmelíček. Druhý jmenovaný byl na podzim nejlepším střelcem týmu.

Na jaře se mu ale nedaří, je rád, když se prosadí do základní sestavy. „Chmeldu znám velmi dobře z Olomouce. Je to hráč, který se umí prosadit a dát gól. Zatím mu to ale nejde podle jeho i našich představ. Třeba to ale teď zlomí,“ přeje si kouč Slovácka, který bude mít na lavičce připraveného Václava Činčalu. „Po zranění by to asi na celý zápas nebylo, dá se ale využít jako žolík do druhého poločasu. Umí si pokrýt balon, vynutit fauly a hlavně strhnout mužstvo,“ říká Kalvoda, který měl na podzim s Činčalou, ještě coby trenér HFK Olomouc, nepříjemnou zkušenost. „Přišel na hřiště, dal gól na 3:2 a ještě jsme se hodně obávali o výsledek,“ vzpomíná.

V základní sestavě proti Krči by se také měli objevit Stýskala, Lysoněk nebo Grim, pro kterého by to po zimním přestupu byla premiéra v prvním týmu Slovácka.

Bujarý večírek prý nebyl

V minulých dnech se ve Slovácku neřešily jen fotbalové problémy. Skupinka hráčů měla po prohraném utkání v Třinci absolvovat večírek v jednom kunovickém baru. Vedení klubu i trenér se o tom dozvěděli z médií. „Nebyla to příjemná informace. S hráči jsme to okamžitě řešili a podle jejich slov to tak nebylo. V baru sice byli, dali si prý ale jen nějaké pivo, žádná divočina se nekonala,“ říká Kalvoda, který si výpověď hráčů ověřil u majitele baru, který verzi hráčů potvrdil. „Dál jsme se tím proto nezabývali, teď je důležité se soustředit na nadcházející zápas, který chceme jednoznačně vyhrát,“ uzavřel nepříjemnou záležitost Kalvoda.

Předpokládaná sestava Slovácka: Bolek - Němčický, Šimáček, Ineman, Lysoněk - Racko, Stýskala, Grim, Šturma - Matůš, Chmelíček.