Záložník Slovácka si zahrál tenis s Jiřím Novákem. Za odměnu za gól měsíce

„Byla to akce pro Českou televizi, každý autor gólu měsíce měl svého mimofotbalového patrona, se kterým něco podnikal. Můj parťák byl Jirka Novák, proto jsme si to rozdali v tenisovém zápase," vysvětlil Valenta.

Na akci byl nominovaný za branku proti Příbrami.

„Byl to asi můj nejhezčí gól kariéry, i když zapadl do sítě trošku se štěstím," vzpomíná na životní lob téměř od půlky hřiště pětadvacetiletý středopolař.

Věděl jste, že budete hrát s tenistou, který byl na pátém místě světového žebříčku? Jste tenisový fanoušek?

Že bych hltal tenisové výsledky, tak to určitě ne, ale Jirku Nováka jsem jako tenistu znal. Určitě jsem to jméno v hlavě měl, věděl jsem, o koho jde. Nebylo to tak, že bych pátral po internetu a zjišťoval, kdo je tenista Novák.

Jak jste si zahrál?

Scénář akce byl takový, že jsme si chviličku pinkali, jakoby se rozehrávali, a pak se hrál zápas. Bavilo mě to. Tenis chodím hrávat s bývalým spoluhráčem Tomášem Jablonským, který momentálně hraje za Slovan Bratislava. Když se vidíme, tak si jdeme zahrát, ale je to v těch vedlejších měsících, nebo když je ligová pauza.

Jenom pro pořádek, kdo vyhrál?

Budete se divit, ale já. Je jasné, že Jirka nehrál na sto procent, některé míčky schválně kazil, hrálo se na zkrácený set.

Pojďme k fotbalu. Nejméně oblíbený měsíc fotbalistů, leden, už máte za sebou. Jaká byla hrubá příprava?

Všichni jsme rádi, že to běhání je zaplaťpánbůh za námi. Na druhou stranu víme, že je to důležité pro jarní část, bez toho se člověk prostě neobejde. Nikdo to nemá rád, ale je to zapotřebí. Jestli toho bylo hodně nebo málo, to ukáže až čas.

V přípravných zápasech jste jako jediný nastupoval s krátkým rukávem. Zima vám nevadí?

Zatím zima není až taková, s krátkým rukávem jsem hrával i v Jablonci. Když je kolem nuly, tak volím krátkým rukáv. Nejsem ale žádný extra blázen, když hodně mrzne, tak si dávám dlouhé triko.

Máte za sebou pět přípravných zápasů, co vám ukázaly?

Spoustu věcí. Jak máme hrát, co děláme špatně, v čem jsme sehraní. V první fázi bylo nejdůležitější nabrat kondičku. Ke konci ledna už jsme k fyzičce přidávali i techniku. Do všech zápasů jsme šli z hrubé přípravy, výsledky nebyly na prvním místě, ale myslím, že máme na čem stavět. Čeká nás herní soustředění v Turecku, tam chceme formu doladit, abychom byli na jaro dobře připravení.

Těšíte se?

Bude tam teplo, konečně přírodní tráva, zase se po delší době podívám k moři. Všichni se tam těšíme, věřím, že si to užijeme. Chceme v Turecku doladit formu. Bohužel, budeme deset dní bez rodiny, ale s tím se nedá nic dělat, tak to prostě je.

Některým hráčům včetně vás se během přípravy nevyhnuly zdravotní potíže. Jak se cítíte po zdravotní a fyzické stránce?

Když jsme byli na soustředění v Uherském Brodě, tak jsem měl zablokovaná záda. Čtyři dny jsem měl volno. Teď už je všechno v pořádku, bez problémů jsem absolvoval celou přípravu.

Podzimní část ligy asi nebyla úplně podle vašich představ. V závěru jste vypadl ze základní sestavy…

První půlku podzimu jsem nastupoval pravidelně. Potom se to nějak zadrhlo, nevím, těžko říct. Asi špatná výkonnost a výpadek formy. Za celý podzim jsem měl jenom jednu asistenci, takže ta statistika také o něčem vypovídá, tím se nechci moc chlubit. Vypadl jsem ze sestavy v zápase proti Baníku, pak už se tam člověk těžko dostává. Nebylo to nic příjemného, někdy to tak ale je. Minulou sezonu jsem odehrál celou, teď jsem nehrál poslední čtyři pět zápasů. Nezbývá než makat v přípravě. Nejsem takový, že bych se kousl a vykašlal se na to. Do základu se chci vrátit co nejdříve.

Jednu dobu se dokonce spekulovalo o vašem odchodu do pražské Slavie. Jak moc byl přestup aktuální?

O tom se mluvilo hlavně v létě po naší vydařené sezoně. Konkrétní nabídku jsem na stole od nikoho neměl, asi tam byla spíš ta možnost, že bych mohl odejít. Nakonec jsem zůstal, už jsem se k tomu nijak nevracel.

V zimní přestávce vás žádný klub neoslovil?

Nic jsem se svým manažerem neřešil, nechávám těmto věcem volný průběh. Ve Slovácku mám smlouvu ještě na rok a půl. Dohodli jsme se, že se budu soustředit na práci pro klub.